Fakir - Elektrikli ev Aletleri
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire
Mutlu Yıllar.. Avukat Mehmet
Yeni Yılınız Kutlu Olsun... Ali
Mutlu Yıllar.. Mustafa Çelik
Yeni Yılınız Kutlu Olsun ...
Mutlu Yıllar... RİDEF

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ocak 2018 (61)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)
Ağustos 2017 (138)

» » TÜRKİYE'DE 140 YIL SONRA RİZE'DE GÖRÜLDÜ

TÜRKİYE'DE 140 YIL SONRA RİZE'DE GÖRÜLDÜ

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 14-12-2014, 15:52
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Rize'de yeni kuş türü keşfedildi

TÜRKİYE'DE 140 YIL SONRA RİZE'DE GÖRÜLDÜ

 - Türkiye'nin çeşitli illerinden Rize'ye gelen yaklaşık 20 kuş gözlemcisi tarafından, "Kutup Martısı" isimli kuş türü tespit edildi.
- Kuş gözlemcisi Kahraman: "Kutup Martısı Türkiye'de 140 yıl önce görülmüş. Bu yıl ise ilk defa Rize'de görüldü ve fotoğraflandı. Türkiye için nadir bir kuş türüdür"

TÜRKİYE'DE 140 YIL SONRA RİZE'DE GÖRÜLDÜ

 


Türkiye'nin çeşitli illerinden Rize'ye gelen yaklaşık 20 kuş gözlemcisi tarafından, "Kutup Martısı" isimli kuş türü tespit edildi.

Rize Valiliği'nden alınan özel izinle Rize Limanı'nda bulunan sulak alanda İzmir, İstanbul, Samsun Mersin ve diğer illerden gelen yaklaşık 20 kuş gözlemcisi tarafından "Kutup Martısı" isimli kuş türü tespit edildi.

Kuş gözlemcisi Kemal Kahraman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rize'de 140 yıl sonra görülmüş olan bir kuş türünü fotoğrafı çekmek ve izlemek için geldiğini belirterek, "İki gün önce Rize'de çalışan bir arkadaşımızın tespiti ile kuş görüldü. Kutup Martısı Türkiye'de 140 yıl önce görülmüş. Bu yıl ise ilk defa Rize'de görüldü ve fotoğraflandı. Türkiye için nadir bir kuş türüdür" dedi.

 

TÜRKİYE'DE 140 YIL SONRA RİZE'DE GÖRÜLDÜ

 


Rize özellikle tür çeşitliliği bakımından çok önemli bir bölge olduğunu ifade eden Kahraman, "Kafkaslardan gelen kuşlar burada beslenme ve dinlenme amacıyla bulunuyorlar. Burada çok önemli bölge olan limanın yanındaki arka sulak alanda besleniyorlar. Buraya gelindiğinde görülüyor ve tespit ediliyor. Türkiye'nin çeşitli illerinden önemli kuş fotoğrafçıları 20 arkadaş buraya geldiler. Uzun süre sonra nadiren ilk defa görülen kuşu fotoğraflamak ve tespit etmek amacıyla geldiler" diye konuştu.

Rize Fotoğraf Sanatı Derneği (RİFSAD) Başkanı Emin Kanbur ise, Rize'nin gerçekten fotoğraf konusunda doğa harikası bir olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 30'a yakın endemik florya çeşitliliğinin yüzde 13'ü Rize'de bulunmaktadır. Florası ve faunası ile mükemmel bir ildeyiz. Bu ilde tabiki başlı başına fotoğrafçılığın bir ana dalıda kuş fotoğrafçılığıdır. İzmir, İstanbul, Samsun, Mersin ve diğer illerden gelen profesyonel kuş fotoğrafçıları, Rize'de toplandı. Bugün 1874 yılından sonra ilimizde ilk defa kuş gözlemcileri tarafından Kutup Martısı'nın fotoğrafı görüntülendi."


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı