Hastalık Hastalığından
SONBAHARDA KAPIYI ÇALAN 10
BİLİNÇSİZ AĞIR SPOR FITIK EDİYOR!
ANNE SÜTÜNÜN 8 MUCİZEVİ FAYDASI
MEME KANSERİNDEN KORUNMANIN 9
TIRNAK BATMASINI ÖNLEMEK İÇİN 7
Sonbaharda Göz Alerjilerine
10 soruda prostat

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ekim 2018 (78)
Eylül 2018 (120)
Ağustos 2018 (126)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)

» » Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz

Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz

Kategori: DÜNYA / EKONOMİ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 17-07-2018, 14:52
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz


 

 

Çin’in Sichuan Bölgesi, Emei Şehrin de düzenlenen 3.Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na Çin Çay Sektörünün davetlisi olarak Rize Ticaret Borsası(RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Başkan Yardımcısı Sedat Abanoz ve Genel Koordinatör Hasan Önder katıldı.

 

Çin Çay Sektörünü inceleyen Erdoğan, “Dikkatımı çeken en önemli şey Çin’in çay üretim potansiyeli” oldu dedi. Organizasyonu yapan bir yetkili dünyanın ihtiyacı olan çayı üretme kabiliyeti ve insane gücüne sahip olduklarını ve bunun için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Malesef Türkiye çay sektörünün potansiyelinin farkında değil. Çay bizler için çok önemli geçim kaynağı, bu sektöre gereken önemi verip, uluslararası pazarda yer edinmesini sağlamalıyız. Bunun için herkes elini taşın altına koyup çalışmalıdır. Dünyaya bizim çayımızı içirebiliriz. Yeterki bizde Çin’de olduğu gibi çayımızı geliştirmek için el birliğiyle çalışalım” dedi.

 

Çay Araştırma Merkezleriyle Çaya Birçok Yenilik Katmışlar

 

Çin Çay sektörünün gelişiminde çay araştırma ve geliştirme merkezlerinin önemli biryeri olduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan, “Çin çay sektörünü önemseyip çok değer veriyor. Şunu gördük ki geçmişten geleceğe çayı bilimsel olarak araştıran onlarca Çay Araştırma Merkezi kurmuşlar. Çay konusunda topraktan bardağa olacak her şeyi control altında tutan ve araştırma yapan Çinliler dünyanın en kaliteli ve en düzgün çayını yapmak için büyük uğraş veriyorlar. Yaklaşık 2 milyon 400 bin ton kuru çay üretimi yapıp, 350 bin tonunu dünyaya ihraç ediyorlar. Gördük ki bu araştırma merkezlerinin çalışmaları sonucunda çay bahçelerinin periyodık aralıklarla yeniliyorlar. Ayrıca geleneksel üretimin yanında teknolojiyi kullanarak üretim yapıyorlar ve pazarın talebini bazalarak pazar paylarını genişletiyorlar.  Diğer taraftan çay araştırma merkezleri yeni klonlarla verimi ve kaliteyi arttırmak için yoğun çalışmalarına devam etmekteler.

 

Borsamızın Projeleriyle Çay Sektörü Büyüyecek

 

Çay turizminin Çin için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Erdoğan, “Çay turizmine katkı sağlaması amaçlı bütün çalışmaları yapan Çin’de onlarca çay müzesi, çay çarşısı, çay sineması ve konaklama yerleri mevcut. Bizler üstümüze aldığımız sorumluluk gereği ülkemiz için başlattığımız Çay Araştırma İnceleme Merkezi, Çay Çarşısı ve Çay İhtisas Borsası projelerimizin ne kadar dobra bir adım olduğunu gördük. Borsamızın hazırladığı bu ve buna benzer projelerle çay sektörünü uluslararası standartlara taşıyacağız” dedi.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı