Fakir - Elektrikli ev Aletleri
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire
Mutlu Yıllar.. Avukat Mehmet
Yeni Yılınız Kutlu Olsun... Ali
Mutlu Yıllar.. Mustafa Çelik
Yeni Yılınız Kutlu Olsun ...
Mutlu Yıllar... RİDEF

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ocak 2018 (61)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)
Ağustos 2017 (138)

» » ABD, Rizeli İsmail'i Konuşuyor!

ABD, Rizeli İsmail'i Konuşuyor!

Kategori: DÜNYA / TEKNOLOJİ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 11-01-2016, 11:28
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Türkiye'nin bilim alanındaki ilk Nobel ödülünü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın açtı yol birçok Türk gencine umut oldu. Kimya alanında aldığımız ilk Nobel'in yanına yenilerinin gelmemesi için hiçbir neden yok. 12 yaşında Cincinnati Üniversitesi'ne kabul edilen ve 17 yaşında biyokimya mühendisi olarak mezun olan İsmail Günaçar, Nobelli bilim adamı Aziz Sancar'ı kendisine rol model almış.

 

ABD, Rizeli İsmail'i Konuşuyor!

 


HÜCRE ÖZEL İLGİ ALANI 

Aslen Rize'nin Pazar ilçesinin Çat Köyü'nden olan İsmail Günaçar, şu sıralanr tıp fakültesine başvuru yapmaya hazırlanıyor. 16 yaşındaki kardeşi İshak ve 14 yaşındaki Ayşenur da aynı üniversitede biyoloji okuyor. İshak, 4 yıllık eğitimden sonra diş hekimi, Ayşenur da tıp fakültesinde neurosciences yani beyin bilimi okumak istiyor. Onlar da İsmail gibi 17'li yaşında mezun olacaklar. İsmail ve kardeşlerinin öyküsü dişhekimi olan babaları Recep Turgay Günaçar'ın çocuklarının eğitimi için ABD'ye taşınmasıyla başlamış. Anne Aygen Günaçar ise eğitimlerinde en büyük destekçileri olmuş. İsmail Günaçar, eğitiminin son yılında Dr. Pat Limbach'ın laboratuvar grubuna girerek hücrelerdeki nükleotidlerin verimini artırmak konusunda çalışımalar yapmış. Başarısıyla ABD'nin de gündemine oturan İsmail Günaçar, liselerde başarılı öğrencilere üniversiteden ders alma fırsatı verildiğini söyledi. 

 

ABD, Rizeli İsmail'i Konuşuyor!

 


12 YAŞINDA ÜNİVERSİTEYE BAŞLADI 

Günaçar, ABD eğitim sistemiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Normalde bu program lise son sınıf öğrencilerini kapsıyor. Ben lise 1 öğrencisi olarak başlayan ilk öğrenciydim. 12 yaşında Cincinnati'ye gidip ders aldım. 17 yaşımda mezun oldum. Biyokimya Bölümü'nü bitirdim. Tıp Fakültesi'nde yüksek lisans yapıp biyokimya araştırmalarıma devam edeceğim. Aziz Hoca'nın Nobel'i kazanması beni çok mutlu etti. Kendisini örnek alıp onun yolunda gitmeyi ve Nobel ödülü almayı hedefliyorum." 

 

ABD, Rizeli İsmail'i Konuşuyor!

 
NÜKLEOTİD VERİMİNİ ARTIRMAYI BAŞARDIK
Günaçar, laboratuvarda hücre kültürlerindeki nükleotidlerin verimini artırmak için yeni bir yöntem üzerinde araştırma yapmış. Yapılan çalışmayla nükleotid verimini artırmayı başardıklarını söyleyen İsmail Günaçar, "Yeni yöntemle verim, geleneksel yöntemlere göre anlamlı derecede yüksek oldu. Bu çalışmayla üniversitenin onur ödülünü kazandım" dedi. Günaçar, şu anda üzerinde çalıştığı birkaç projesinin olduğunu belirterek, "Ama onlarla ilgili fazla konuşamıyorum çünkü özel fikirler" diye konuştu.

LİDERLİK EĞİTİMİ ALDI
İsmail, üniversitenin Liderlik Enstitüsü'ne 45 bin öğrenci arasından seçilen 59 kişiden biri olmuş. Burada özel eğitim aldığını anlatan İsmail Günaçar, "Enstitü, gelecek için kapsamlı ve güçlü bir vizyon oluşturmamızı sağladı. Türkiye ziyaretlerimde gördüğüm birkaç sorunla ilgili çözüm üretmek için çalışmaya başladım. İleride Türkiye'de sağlık sektöründe yönetici ve hekim olarak çalışmak istiyorum" diye konuştu.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı