Emekliye yılda 2 maaş ikramiye
 
EL TİTREMESİ ÖNEMLİ
 
Kadınlar plajına rekor ilgi
 
Erdoğan ve Kalkavan Bir araya
  
Kanunen bisikleti kullanma
 
Liseli genç kız derede boğuldu
 
Kalkavan Ailesinin Acı Günü
 
Öpüşmek kısırlık yapabilir
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  SPOR TOTO SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ağustos 2017 (91)
Temmuz 2017 (133)
Haziran 2017 (165)
Mayıs 2017 (220)
Nisan 2017 (194)
Mart 2017 (243)

» » CEZA HUKUKU İLE İLGİLİ SEMPOZYUM RİZE’DE YAPILIYOR

CEZA HUKUKU İLE İLGİLİ SEMPOZYUM RİZE’DE YAPILIYOR

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 18-05-2017, 12:52
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

CEZA HUKUKU İLE İLGİLİ SEMPOZYUM RİZE’DE YAPILIYOR…

 

 
Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Adalet Bakanlığının düzenlediği, “Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri “Sempozyumuna katıldı. Sempozyuma Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek’te katıldı.
İkizdere Ridos Otel de düzenlenen sempozyum saygı duruşu ve İstiklal marşı’nın okunmasıyla başlatıldı. Açılış konuşmalarını Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Akademi Başkanı Yılmaz Akçil, Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya ve Rize Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse yaptı.

 

 
Sempozyuma, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanı Veysel Bektaş, Yargıtay 9. Daire Başkanı Burhan Karaloğlu, Rize İdare Mahkemesi Başkanı Afet Adem, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Bayram Kantık, Rize Baro Başkanı Mehmet Çırakoğlu, RTEÜ Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy’da katıldı.
Sempozyum Teşekkür plaketlerinin takdimi, Aile fotoğrafı çekimi ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Prof. Dr. Feridun Yenisey’in Başkanlığında Oturumlarla devam etti.

Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, sempozyumda yaptığı konuşmada, kişiler arasında yaşanan uyuşmazlıkların, tarafları ve toplumu tatmin edecek şekilde doğru ve adil bir biçimde sonuçlandırılması ve sonuca hızlı, basit yöntemlerle en ucuz şekilde ulaşılmasının hem maddi hukukun, hem de yargılama hukukunun en büyük hedeflerinden olduğunu söyledi. Akçil, "Mahkemelerin önündeki dava sayılarının çokluğuna rağmen, bu uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin hakimlerin sayısının yeterli olmaması nedeniyle adaletin geç tecelli etmesinden dolayı şikayetler olmakta ve bunun çözümüne ilişkin ciddi çalışmalar yürütülmektedir. Mahkemelerin iş yükünün azaltılması, uyuşmazlıkların adil ve hızlı bir şekilde çözülmesi için bütün dünyada yürütülen çalışmalar neticesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri öne çıkmaktadır. Ancak, tahkim, uzlaştırma ve arabuluculuk gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin gelişmesi için yasal değişiklik yapılması gerekli, ancak tek başına yeterli değildir. Bunun için yeni bir akış açısına ve mantalite değişimine ihtiyacımız vardır" şeklinde konuştu.
"15 yıl öncesine kadar daktiloların kullanıldığı bodrum katlarındaki adliyelerden bugünlere geldik"
Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek de yaptığı konuşmada, "Adalet Bakanlığı olarak yargının görevini hakkıyla yerine getirmesi ve adaletin tecelli etmesi hedefi doğrultusunda kesintisiz bir çalışma performansı ortaya koyuyoruz. Bu bağlamda son 15 yıldır yapılan çalışmaların Türk yargısının ve yargı teşkilatımızın bir çok yarasına merhem olduğunu söylemek gerekiyor. Yeni adliye binaları yapımından başlayarak yargı hizmetlerinin ferah, hizmetin önemine yakışır fiziki ortamlarda yürütülmesine imkan sağladık. Teknolojik ve teknik imkanların taşra dahil bütün yargı mensuplarına ve adliyelerimize sunulması o kadar kısa bir sürede gerçekleşmiştir ki, böyle bir hızı ve performansı ancak biz yapabilirdik. 15 yıl öncesine kadar daktiloların kullanıldığı bodrum katlarındaki adliyelerden bugünlere geldik" ifadelerini kullandı.
İpek, Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık yollarının etkinleştirilmesi yönündeki iradenin hem yargıya, hem de uyuşmazlık taraflarına büyük bir nefes aldırdığını belirterek, "Bakanlığımız Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 10/10/2016 tarihinde 'Cezada Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı' kurulmuştur. Bu daire başkanlığı ile uzlaşma alanıyla ilgili tüm bu iş ve işlemleri koordinasyonu ve uygulamanın takibi yapılmaktadır. Yılsonuna kadar en az 150 bin dosyanın uzlaşma ile sonuçlanacağını öngörmekteyiz. Vatandaşlarımıza bu yolun etkinliği ve önemi anlatılmalıdır. Az giderli, hızlı ve etkin bir yol olan cezada uzlaşmanın, yargının iş yükünün büyük kısmını daha konu yargıya intikal etmeden engelleyeceği düşüncesindeyim" dedi.
Adalet Bakanlığının düzenlediği, “Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri “Sempozyumu 20 Mayıs’a kadar devam edeceği bildirildi.

dle


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı