Eşsiz Lezzetin Yeni Adresi Hayal
 
Belediye Esnaf El Ele
 
Otobüste taciz iddiasına gözaltı
 
İSTANBULSPOR EFSANE FUTBOLCUSUNU
 
Tıka basa doyarak zayıflayın
 
Cevizin beyin üzerine etkileri
 
"Kedicik"lerin suç duyuruları
 
Vatandaş Tek ATM’den Yüzlerce
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
  RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  SPOR TOTO SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ekim 2017 (86)
Eylül 2017 (138)
Ağustos 2017 (139)
Temmuz 2017 (133)
Haziran 2017 (165)
Mayıs 2017 (220)

» » ÇAYKUR'da bu yılın ilk "stevia" hasadı yapıldı

ÇAYKUR'da bu yılın ilk "stevia" hasadı yapıldı

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 15-07-2016, 12:42
 • Beğenmedim
 • 0
 • Beğendim
ÇAYKUR'da bu yılın ilk "stevia" hasadı yapıldı
- ÇAYKUR, "stevia" adlı çalı türündeki bitkiden sıfır kalorili şeker üretmek için yürüttüğü çalışmalar kapsamında ürünün bu yılki ilk hasadını yaptı

ÇAYKUR'da bu yılın ilk "stevia" hasadı yapıldı

 

ÇAYKUR, "stevia" adlı çalı türündeki bitkiden sıfır kalorili şeker üretmek için yürüttüğü çalışmalar kapsamında ürünün bu yılki ilk hasadını gerçekleştirdi. 

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Çin'den gelen bir heyetle birlikte, Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bahçesinde, Arjantin'den getirilen fidelerle deneme amacıyla yetiştirilen ürünü hasat etti. 

 

ÇAYKUR'da bu yılın ilk "stevia" hasadı yapıldı

 

Hasat sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Sütlüoğlu, stevia bitkisinin şekerden 300-400 kat daha tatlı olduğunu ifade etti. Sütlüoğlu, "Kalorisi ve proteini sıfır. İnsan sağlığı açısından şekerin ihtiva ettiği hiç bir olumsuzluğu bünyesinde taşımayan mucizevi bir bitki." dedi.

 

ÇAYKUR'da bu yılın ilk "stevia" hasadı yapıldı

 

Sütlüoğlu, 5 yıl önce bitkinin bu topraklarda yetişip yetişmeyeceğini belirlemek üzere çalışmaya başladıklarını belirterek, "Güney Amerika ve Arjantin'e giderek yerinde bu bitkiyi inceledik. Daha sonra buraya fidanları getirerek denemesine başladık. Bu sene dördüncü senemiz. Dördüncü senesinde de bu bitki verimli bir şekilde toprağın altından çıktı. Kışın da yerin altında yaşıyor. Çok yıllık çalı türü bir bitki." diye konuştu. 

 

ÇAYKUR'da bu yılın ilk "stevia" hasadı yapıldı

 

Çok verimli bir sonuç elde ettiklerini anlatan Sütlüoğlu, şunları kaydetti:

"Biz bitkiye Rize şekeri adını verdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan son Rize ziyaretinde burayı ziyaret ettiğinde birlikte hasadını yaptık. Hep beraber Rize şekeri adını vermiş olduk. Şu an fabrika kurma süreci devam ediyor. Ana vatanı Güney Amerika, ama stevia üretiminde en önde olan ülke Çin. Artık bütün dünyaya yayılıyor. Dünya bunun farkına yeni vardı. Biz de bunu işin başında yakalamış olduk. Her yıl dünya pazarı birkaç milyar dolar büyüyor. Şu an üretim yetersiz. Talep karşılanamıyor. İnşallah fabrikasını kurduktan sonra bunun fidanını veya tohumunu vatandaşa dağıtacağız. Vatandaşımız bunun üretimine başlayacak. Alım garantisi getireceğiz. Vatandaşın ürettiği bu ürünü alacağız ve işleyeceğiz."

dle


  • ziraatçi
  • 15 Temmuz 2016 23:33
   • Beğenmedim
   • 0
   • Beğendim

  anladık yetişiyor rizede .iyide ne zaman hayata geçiyor projeniz?ne zamana bahçler kuruyorsunuz?bu bitkiyi yeni bulmuş gibi  havaya girmeyin.çin 60 yıldır kullanıyor

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı