Fakir - Elektrikli ev Aletleri
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire
Mutlu Yıllar.. Avukat Mehmet
Yeni Yılınız Kutlu Olsun... Ali
Mutlu Yıllar.. Mustafa Çelik
Yeni Yılınız Kutlu Olsun ...
Mutlu Yıllar... RİDEF

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
  RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ocak 2018 (85)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)
Ağustos 2017 (138)

» » HİBE DESTEĞİNDEN FAYDALANMAK İSTEYEN YATIRIMCILARA ÇAĞRI

HİBE DESTEĞİNDEN FAYDALANMAK İSTEYEN YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Kategori: EKONOMİ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 21-10-2016, 15:58
 • Beğenmedim
 • 0
 • Beğendim

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE

TARIMA DAYALI YATIRIMLARIN DESTEKLENMESİ

PROGRAMI

HİBE DESTEĞİNDEN FAYDALANMAK İSTEYEN

YATIRIMCILARA ÇAĞRI

 

HİBE DESTEĞİNDEN FAYDALANMAK İSTEYEN YATIRIMCILARA ÇAĞRI

 

 

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konuldu.

 

 Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından Yürütülmekte olan KKYDP  Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi hakkındaki    tebliğ 21 Ekim 2016  tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hibe programı kapsamında yapılan başvurulardan uygun bulunan yatırımların %50’si, program kaynaklarından hibe olarak karşılanacak. Hibe programından yararlanmak isteyen yatırımcıların 4 Aralık 2016 tarihine kadar proje teklifi sunması gerekmektedir.

 

Program kapsamında; Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Soğuk hava deposu, Çelik silo, Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera, Yenilenebilir enerji üretim tesisleri, Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırım projelerine yönelik yatırımlara hibe verilecektir.

 

Programa, başvuru yapacak gerçek kişiler ve Kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar, Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması koşuluyla ekonomik yatırım konularına başvurabilirler.

 

 

          Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alım tutarının %50 sine hibe yoluyla destek verilecektir.

 

Ekonomik yatırım konularında yatırım tutarı ve destekleme oranları;

 1. a) Bitkisel ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlardan yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları için 2.000.000 Türk Lirası, tohum işleme, paketleme ve depolama yatırımları için 2.000.000 Türk Lirası, bunun dışında kalan yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası,
 2. b) Hayvansal ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,
 3. c) Su ürünleri işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,

ç) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,

 1. d) Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,
 2. e) Soğuk hava deposu yapımına yönelik yeni yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası,
 3. f) Çelik silo yapımına yönelik yeni yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası,
 4. g) Bu Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış tesislerde kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,

ğ) Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlardan mantar yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar için 1.000.000 Türk Lirası, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası, küçükbaş ve su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar için 1.000.000 Türk Lirası,

 (2) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularında hibeye esas proje tutarı;

 1. a) Kırsal turizme yönelik yeni tesis yatırımları için 1.500.000 Türk Lirası,
 2. b) Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemlerine yönelik yatırımlar için 500.000 Türk Lirası,
 3. c) El sanatları ve katma değerli ürünlere yönelik yatırımlar için 500.000 Türk Lirası,

ç) Bilişim sistemleri ve eğitimine yönelik yatırımlar için 500.000 Türk Lirası, Başvuru bütçeleri KDV hariç hazırlanacaktır.          

          Başvuru sahipleri kendi paylarına düşen ve hibeye esas toplam tutarının % 50 si oranındaki katkı payının finansmanını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlü ve sorumlu olacaklardır.

          Başvurular www.tarim.gov.tr adresine elektronik ortamda yapılacak ve tüm  başvuru belgeleri elektronik ortamda bu adresteki sisteme yüklenecektir.

          Projeye ait Uygulama rehberi daha sonra  www.tarim.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.                                        

                                                                                  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı