Hastalık Hastalığından
SONBAHARDA KAPIYI ÇALAN 10
BİLİNÇSİZ AĞIR SPOR FITIK EDİYOR!
ANNE SÜTÜNÜN 8 MUCİZEVİ FAYDASI
MEME KANSERİNDEN KORUNMANIN 9
TIRNAK BATMASINI ÖNLEMEK İÇİN 7
Sonbaharda Göz Alerjilerine
10 soruda prostat

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
  RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ekim 2018 (69)
Eylül 2018 (120)
Ağustos 2018 (126)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)

» » YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

Kategori: FOTO GALERİ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 16-05-2016, 16:01
 • Beğenmedim
 • 0
 • Beğendim

Yaş çay alım fiyatı 1,90 lira olarak açıklandı
- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:
- "2016 yılı yaş çay fiyatını 1,58 liradan 1,77 liraya çıkararak yüzde 12,03'lük bir artış gerçekleştiriyoruz"
- "Kümülatif olarak 13 liralık destekleme fiyatını da koyduğumuzda toplamda üreticinin eline 1,90 lira geçecektir"

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay alım fiyatının yüzde 12,03'lük artışla 1,77 liraya çıkarıldığını, 13 kuruş destekleme primi eklendiğinde de üreticinin eline 1,90 lira geçeceğini bildirdi.

Çelik, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen, 2016 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış töreninde yaptığı konuşmada, 3 Mayıs'ta ÇAYKUR'un yaş çay alımına başladığını, bu güne kadar 75 bin ton aldığını ifade etti.

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

Çelik, eli nasırlı çay üreticilerini hiçbir zaman mağdur etmediklerini vurgulayarak, "2015 yılında bildiğiniz gibi yaş çayın kilogramı 1 lira 58 kuruştu. 12 kuruş ayrıca prim desteği ile birlikte 1,70 lira üreticinin eline geçen fiyattı." dedi.

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

ÇAYKUR olarak, çay fiyatını hep enflasyonun üzerinde belirlediklerini dile getiren Çelik, şöyle devam etti:

"Bütün etkileri değerlendirerek 2016 yılı yaş çay fiyatını 1,58 liradan 1,77 liraya çıkararak yüzde 12,03'lük bir artış gerçekleştiriyoruz. Enflasyonun yüzde 6,5 olduğu dikkate alınırsa yüzde 12,03'lük artışın ne anlama geldiğini hepiniz tahmin edersiniz. Kümülatif olarak 13 kuruş destekleme fiyatını da koyduğumuzda toplamda üreticinin eline 1,90 lira geçecektir."

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:
- "Organik çay üretimi noktasında destekleme politikalarında üreticileri memnun edecek önemli değişiklikler olacak"
- "2016 yılı içerisinde Çay Kanunu'nun Meclis'e gelip yasalaşması konusunda ben bakan olarak milletvekili arkadaşlarımın önünde koşan olacağım. Uzun yıllar konuşulan bir talebi bu şekilde yerine getirmiş olacağız"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, organik çay üretimi noktasında destekleme politikalarında, üreticileri memnun edecek önemli değişiklikler olacağını söyledi.

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

Çelik, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen, 2016 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyası açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1940'lı yıllarda başlanan çay üretiminin Doğu Karadeniz insanının temel geçim kaynağı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin dünya yaş çay üretiminde 8. sırada, kuru çay üretiminde ise 6. sırada yer aldığını ifade eden Çelik, çayın üzerine kar yağan dünyadaki tek ülke olan Türkiye'de yılda 1 milyon-1 milyon 300 bin ton yaş çay üretildiğini kaydetti.

Bölgede 202 bin üreticinin 762 bin dekar alanda çay tarımı yaptığını belirten Çelik, ÇAYKUR'un üreticilerin güvencesi olduğunu vurguladı.

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

Hükümetin bütün tarımsal ürünlerde olduğu gibi çay üreticilerine de desteklerini sürdürdüğünü kaydeden Çelik, "Yaş çay destekleme primi olarak geçen yıl 159 milyon liralık ödeme yapıldı. 1994 yılından itibaren başlayan budama tazminatı ödemelerinde ise 2015 yılında 118 milyon liralık ödeme sağlandı. Dekar başına yapılan 11 liralık mazot desteği ödemesi de sürdürülüyor. İyi tarım uygulamaları yapan üreticilere dekar başına 50 lira, organik tarım için ise dekar başına 100 lira ödemeler de sürdürülüyor. Gelecek aylarda organik çay üretimi noktasında destekleme politikalarında üreticileri memnun edecek önemli değişiklikler olacak." diye konuştu. 

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

Çay Kanunu ile ilgili çalışmalara mart ayından itibaren başladıklarının altını çizen Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Nihai şekline karar vereceğiz. Birilerinin sanki arkadan dolambaçlı bir şey yapıyormuş gibi yaklaşımlarına kimse kulak asmasın. Ne yapacaksak şeffaf bir şekilde, Rize ve Doğu Karadenizli kardeşlerimizle beraber yapacağız. Çay Kanunu ile ilgili çalışmada son aşamaya geldik. İnşallah siyaset bu belli olmuyor. 2016 yılı içerinde Çay Kanunu'nun Meclis'e gelip yasalaşması konusunda ben bakan olarak milletvekili arkadaşlarımın önünde koşan olacağım. Uzun yıllar konuşulan bir talebi bu şekilde yerine getirmiş olacağız. Ziraat odası başkanlarının bu konuyla ilgili 'yasada ne olmalı?' Üreticinin mağduriyetlerinin önlenmesi adına talepleri var. Onları da aldık. Yasa çalışması nihai olarak ayrıntılara boğulmaz. Ana hükümleri ihtiva eder. İkinci mevzuatta şekillenir. Hangi konuların yasada yer alması gerektiğini birlikte kararlaştıracağız ve 2016 yılında bu işe noktayı koymuş olacağız."

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

Birinci sürgün kotasının bu yıl 400 kilogram olarak açıklandığını kaydeden Çelik, "Tek çay alıcısı ÇAYKUR değil. ÇAYKUR'un bu yıl yaş çayın yüzde 65'ini alım kapasitesini değerlendirdik. Dolayısıyla neredeyse üçte ikilere yaklaşan bu oran son derece önemli. Yani bu kotada üreticinin aleyhine bir gelişme söz konusu olursa Sayın Genel Müdürüm bu kotanın üzerinde oynayacaksınız üretici lehine." şeklinde konuştu.

Özel sektör yaş çay temsilcilerine de seslenen Çelik, “Herkesin çayı değerinden alması gerekiyor. Buna dikkat edeceğiz. Bu son derece önemli. Burada bir emek sarf ediyoruz. Bunu kimsenin göz ardı etmemesi gerekiyor. Bir diğer konu ise ödemelerin makul bir süre içerisinde olması önem arz ediyor. Para dışında bir ödeme aracına başvurulmaması önemli. Bindiğimiz dalı kesmeyelim, üretici ile sanayiciyi birbirinden ayırmak söz konusu değil. Üretici, sanayici biri olmadan diğeri olmuyor. Bu üç hususta özel sektörümüzün hassasiyetini hatırlatıyorum. Eli nasırlı üreticilerimizin mağduriyetinin orta ve uzun vadede aslında sanayicimizin mağduriyeti olduğu noktasında da hemfikir olduğumuz inancı içerisindeyiz." ifadelerini kullandı.

 

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI 1.90 KURUŞ OLARAK AÇIKLANDI

 

Toplantıya Rize Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Rize milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar, Osman Aşkın Bak ve ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu'nun yanı sıra sivil toplum temsilcileri ile ÇAYKUR çalışanları katıldı.


 1. sütlüoglu hayde gözün aydin gelki senin hesabin dahada az di ama artvinli bizim halimizden birazcik anladi senden maalesef insafli cikti.insan biraz utanir milleti kandirmanin alemi yok cayin kilosu 1,77 kurustur.öteki destekleme her ürüne verilen haktir.BENIM ISYANIM RIZELI OLAN RIZE DEN YANA OLMAYISIDIR:EY CUMHURBASKANI SUNLARIN HALINI BIR GÖR ALLAH ASKINA DOGDUGUN TOPRAKLARI KIMLER YÖNETIYOR VALLAHI YAZIK BILLAHI YAZIK :SN SÜTLÜOGLU SU TALIHSIZ ACIKLANMANDAN SONRA CAYIN BASINDA DURAMASSIN:SEN ÖZEL SEKTORUMU DÜSÜNEREK O ACIKLAMAYI YAPTIN :HÜKÜMET BU KISIYI CAY IN BASINDAN EL CEKTIRMELIDIR

  • beğenbedim
  • 16 Mayıs 2016 17:21
   • Beğenmedim
   • 0
   • Beğendim

  Sayın Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu İstanbul milletvekilimiz ve hemşerimiz Rizeli gerçekten perişan gerçekten alın terini çalıyorlar emeğini sömürüyorlar  yahu utanmadan arlanmadan Gine bu iktidar çay kurun içine gelip dalga geçer gibi komedi çay fiyatını açıklamıştır sayın reis ta 2001 de 2 TL söylemişti 14 yıldır planları tutmadı değerli hemşerim siz varsınız T:B:M:M sinde kürsüden haykırın bu rezillere bunları zaten yoğun kar soğuk ve buz olayı çayı haşladı olgunlaşma engellendi anca az olan ve olgun olmayan bu taze çayı yine çay kur alamaz oldu randevu ve günlük 10 KG üzerinden çay alıyorlar yine özel sektöre bizim alın terimizi ekmeğimizi zorla çaldırıyorlar bunların ipini pazara çıkarın değerli hemşerim sizi Allaha emanet ederken desteğinizi bekliyoruz.

  • YETMEDİMİ DOYUNDAAA
  • 17 Mayıs 2016 17:36
   • Beğenmedim
   • 0
   • Beğendim

  Kim kime dumduma iktidar partisi yalakaların eşliğinde salya sümük sömürmek için salonlara doldular kapalı kapıların ardında koruma ordusu eşliğinde geldiler çay fiyatının da istedikleri yönde açıkladılar kampanyayı da resmen başlattılar yanı ilan ettiler herkesin dediğinde yaptığında yanına kar kaldı yine özel sektör bildiği havada düşük fiyatlarla çay alımı yapmakta üstelik çay kur 10kg kontenjan ve randevuyu da başlatarak özel sektöre destek çıkmaktadır sayın bakan da üreticiyle alaylar ederek özel sektöre destek oldu bu günler geçer anca sandıkta bunları unutmamalıyız cezalarını kesmeliyiz bu millet özellikle de Rizeli size sahip çıktı sizi cumhur reisliğine yükselmiş siz 14 yıl önce söz ettiğiniz 2 TL hala veremediniz sizin rahmetli büyük hocanızı Erbakan hoca dediği gibi bu işler çoluk çocuk işleri değil yalanla abat olunmaz o yüce makamlar sizlere de kalmayacak anca yaptıklarınızı tarih yüzünüze kusacaktır bilesiniz kul hakkının asla affı yoktur ALLAH şahidimiz olsun bir gün bizi bulur elbet ki hakkımız haram olsun.

 2. sn bekaroglu sen lütfen bu rize basinina beyanet verecek en son kisisin  aslinda sana sn demek bile fazla ama insanlik geregi böyle davraniyorum,sen bilmiyormusun rizeli adiyla saniyla asla kivirmadan adam satmadan hedefini belirler ve öylece rabbine gider,ALLAH in bir kanunu var o sende bir daha tecelli etti,insan icindekini disina vurmadan ALLAH cc onun canini almaz ,en sonunda yerini buldun rize nin düsmanlariyla kol kola oldun,oldunda ragbetmi gördün bir yanasmaligini sördürecegin senin bu cok yönlü kisiligini rizeli asla ve asla unutmayacaktir ve her anildiginda geregi gibi anilacaksin,senin bu cok yönlü kisiligini bir rizeli olarak nefretle lanetle kiniyorum seni RABBIME HAVELE EDIYORUM

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı