Yeni Hal Yasası ve Meyve –
ÖZGÜR SURİYE ORDUSUNA BİNLERCE
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize’ye
İTHAL OYUNCAKTA DENETİMLER ARTTI
İl Başkanı Avcı’dan İstiklal
EV TURŞUSU YAPMANIN 9 ÖNEMLİ
SEDAT PEKER AÇIKLAMA
Çocuklarda diz ve kemik ağrısı

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Mart 2018 (105)
Şubat 2018 (141)
Ocak 2018 (157)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)

» » Defineciler Rize'de O Cami'yi Talan Etti!

Defineciler Rize'de O Cami'yi Talan Etti!

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 14-05-2017, 11:12
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Aşağı Çamlıca Mahallesinde bulunan Tarihi cami hazine avcılarının uğrak noktası oldu.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Aşağı Çamlıca Mahallesinde bulunan Tarihi cami hazine avcılarının uğrak noktası oldu.

 
 
Aşağı Çamlıca Mahallesinde bulunan 120 yıllık tarihi cami, hazine avcıları tarafından talan edildi. Tarihi caminin giriş kısmında bulunan Taş merdivenler talan edilip kullanılamaz hale getirilirken hemen Caminin yanında bulunan Tarihi mezarda kazı yaparak 2 metre derinliğinde çukur açan define avcıları mahallede bulunan tarih kokan camiye büyük zarar verdi.
 
Olay yerinde incelemede bulunan Çamlıhemşin Kaymakamı Okan Daştan ''Eğer bu topraklarda böyle mutlu, böyle serbest, böyle rahat yaşıyorsak, bu esenlik hali bizden önce bu memleketin, her karış toprağına bir değer bırakmış atalarımızın tarihini korumak asil görevimizdir. Şehit kanıyla sulanmış bu mukaddes toprakların asıl sahiplerinin bize bıraktıkları ve üzerimizde çok büyük haklarının ve hatırlarının olduğu bu tür eserlere zarar verenlere karşı çıkıp tarih kokan her eserimize sahip çıkmalıyız. Bu manzara beni içten yaralamıştır''dedi.
 
BAKANLIK YETKİLİLERİNDEN DESTEK BEKLİYORUZ
 
Dedesinin caminin inşaatında çalıştığını ifade eden mahalle sakinlerinden Güven Çolak, “Mahallemizde bulunan cami yaklaşık 120 yıllık. Bu cami kullanıldığı yıllarda dolup taşardı. Özelikle teravih ve Cuma namazlarında çok kalabalık olurdu. Cami boş kaldıktan sonra defineciler altın bulma düşüncesiyle talan ettiler. Bu konu hakkında herkesin üzerine düşeni yaparak, camimizi tekrar Tarihi dokusuna kavuşturup kullanılabilir hale getirmek istiyoruz” dedi.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı