GÖZLERİNDEKİ 6 ÖNEMLİ TEHLİKEYE
 
Kadına Şiddet Bir Halk Sağlığı
 
Sosyal medya ilginiz, aile
 
KULAKTAN GELEN AKINTIYA DİKKAT!
  
Fakir Hausgeräte Kahve Dual Pro
 
Sedat Peker Şikayet Etti Adını
 
" Ulusları Kurtaranlar Yalnız ve
 
Sedat Peker'e Şevki Yılmaz'dan
 

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  AKILLI KUTU
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Aralık 2018 (45)
Kasım 2018 (177)
Ekim 2018 (137)
Eylül 2018 (120)
Ağustos 2018 (126)
Temmuz 2018 (111)

» » Karadeniz’de bal sektörü karıştı

Karadeniz’de bal sektörü karıştı

Kategori: KARADENİZ / EKONOMİ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 27-10-2017, 10:20
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

10 milyon euroluk ihmal
- Ordu’da 2012 yılında temeli atılan ve 2017 yılı itibariyle hizmet verir hale gelen 10 milyon euroluk bal tesisinin AB ile imzalanan anlaşmaya göre işletilmesi için 31 Ekim'e kadar şirket kurulması gerektiği ortaya çıkınca bal sektörü karıştı
- Ordu Valisi Seddar Yavuz:
- “Şirket konusunu, benim hesabıma göre 2 milyon civarında bir sermaye ile çözmek mümkün. Süratle hareket etmemiz lazım, zamanla yarışıyoruz”

 

 

Türkiye’nin en çok bal üretilen ili Ordu’da Avrupa Birliği ile 2009 yılında sözleşmesi imzalanan, temeli 2012 yılında atılan ve 2017 yılı itibariyle tamamlanan 10 milyon euroluk bal tesisinin işletilmesi için 31 Ekim 2017 tarihine kadar birkaç günlük süre içerisinde şirket kurulması gerektiği ortaya çıkınca Karadeniz’de bal sektörü karıştı.
Dünyada 7 milyonu aşan koloni sayısı ile üçüncü ve yılda ortalama 102 bin 486 ton bal üretimi ile ikinci sırada bulunan Türkiye’de bal sektörünün üretim çeşitliliğini arttırmak, üretilen arı ürünlerinin marka değeri kazanmasını sağlamak amacıyla 2009 yılında ‘Arım Balım Peteğim Projesi’ hazırlandı. Proje 16 Ocak 2009 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunuldu. 30 Temmuz 2009 tarihinde 532 adet proje önerisi arasından seçilen 47 proje arasında yer aldı. 23 Kasım 2010 tarihinde merkezi Brüksel'de olan AB Delegasyonu tarafından da onaylanan 6 projeden birisi oldu. 12 Ocak 2011 tarihinde de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında operasyonel anlaşma imzalandı.
10 milyon euroluk maliyetin yüzde 85'i Avrupa Birliği hibesi, yüzde 15'i ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanan projenin paydaşları arasında Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ordu, Sinop, Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize Arı Yetiştiricileri Birlikleri yer aldı. Proje kapsamında 2012 yılında temeli atılan binanın içinde akredite laboratuvar, bal paketleme, polen temizleme ve paketleme, propolis işleme, arı sütü ünitesi, ham mum, temel petek ünitesi, AR-GE'den oluşan bal paketleme tesisi de bulunuyor.

Şirket kurulmazsa 10 milyon euro AB’ye geri ödenecek
Tesisin tamamlanması ve bal analizleri yapılacak hale gelmesinin ardından yeni bir problem ortaya çıktı. AB ile yapılan sözleşme gereği paydaş kurumların ve bal üreticilerinin katılımıyla bir şirket kurulması gerekiyordu ancak bugüne kadar kimse bu konuda bir adım atmayınca devreye Ordu Valisi Seddar Yavuz girdi. Vali Seddar Yavuz, Ordu’da yapılan projenin ‘Bölgesel Danışma Kurulu’ toplantısında tüm paydaşları birkaç gün içinde sonuca ulaşmaya çağırdı. Vali Yavuz, burada yaptığı konuşmada 10 milyon euroluk tesisin yapıldığını, her şeyin hazır olduğunu ancak AB ile yapılan sözleşme gereği bir şirketin acilen kurulması gerektiğini, aksi takdirde 10 milyon euroluk paranın geri ödenmesi gerektiğine dikkat çekti.Vali Yavuz, “Bu şirketin kiminle kurulması gerekiyor? Bu projenin asli yürütücüsü olarak YİKOB vasıtasıyla kurulacak şirkete ortak olmak istedik. Ancak YİKOB hukuken şirket ortağı olamıyor. Dolayısıyla bu işi 6 ildeki arıcı birliklerimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz bir araya gelerek ortak şirket kurmak suretiyle bunu süratle yapmamız lazım. Aksi takdirde 10 milyon euroluk hibenin geri ödenmesi gerekiyor. Hiçbirimizin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni başarısız göstermeye hakkı yok” dedi.

“2-3 gün içinde şirketi kurmamız lazım”
Vali Yavuz, şunları söyledi:
“Şirket konusunu, benim hesabıma göre 2 milyon civarında bir sermaye ile çözmek mümkün. 6 tane birliğimiz var. Merkez Birliğimiz var. 2 milyon konulmayacak bir sermaye değil. Üretici başına bin TL koysanız, 5-6 milyon gibi bir rakam tutuyor. Üretici bazında bin TL koyulsa zaten şirket kurulmuş olur. Süratle hareket etmemiz lazım. Zamanla yarışıyoruz. Özellikle Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Odası başkanımız, tabii ki işin sahibi olarak Arıcılar Birliği başkanımız ve 6 ilin birlik başkanları süratle bir araya gelerek 2-3 gün içinde bu şirketi kurmaları gerekir. Bu şirket kurulduktan sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yılda 2 milyon civarında destek verecek. Teknik personeli arıcılık enstitümüz sağlayacak. Sizden beklentimiz, süratle şirketin kurulmasıdır. Bu işi size teslim etmek istiyoruz. Diğer kısmını zaten arıcılık enstitüsü müdürümüzle takip ediyoruz. Buradaki eksikliklerimizi, noksanlıklarımız varsa kısa sürede tamamlayacağız. Sizlere inanıyor ve güveniyorum. Biz mademki daha profesyonel bir iş yapacağız, daha çok kar elde edeceğiz, bunu yapabilmemiz için bizim sorumluluğumuzu bir araya getirmemiz gerekiyor. O yüzden sizden beklentimiz, süratle bu neticenin alınmasıdır.”


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı