Başakla Selfiye Ceza Yağdı!
Şırdanın maskotunu yaptılar
İnternet Aşkı Son Buldu!..
Son yaylacılar da döndü
 
YENİ FIESTA: DAHA ÇOK DUYGU,
 
TAZİYE - Temek Kotil'in Babası
 
Ayvayı Yediniz mi ?
 
Rizeli Sanatcı Erol Evgin'den
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Aralık 2017 (54)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)
Ağustos 2017 (138)
Temmuz 2017 (132)

» » Karadenizli Balıkçılar Ayda 9 bin lira kazanıyor

Karadenizli Balıkçılar Ayda 9 bin lira kazanıyor

Kategori: KARADENİZ / DÜNYA / EKONOMİ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 26-11-2017, 11:45
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

- Moritanya’da balıkçılık Türklerin elinde
- Atlas Okyanusu'nda avlanmak için 3 yıl önce 2 tekneyle Moritanya’ya giden Türk balıkçılar bugün yaklaşık 50 teknelik filoya ve yaklaşık bin tayfaya ulaştı
- Batı Afrika sahillerinde her gün 'Vira Bismillah' diyerek avlanan Türk balıkçılar rızıklarını okyanusta yakaladıkları onlarca çeşit balıktan çıkarıyor
- Moritanya’da Atlas Okyanusu'na açılan balıkçılardan Şevket Karadeniz:
- "Karadeniz’de balıkçılık artık azaldı. Moritanya’da ise her çeşit balık var"
- Balıkçı Ahmet Aydın:
- "Moritanya’da 4 ay çalıştım. Burada asgari ücret alırken orada ise aylık 8-9 bin lira alıyorduk"

 

 

 

Atlas Okyanusu kıyısında, büyük kısmı çölle kaplı bir Afrika ülkesi olan ve 720 kilometrelik sahil şeridine sahip Moritanya’da balıkçılık sektörü Türklerin ekmek kapısı oldu. 3 yıl önce 2 tekneyle gittikleri Moritanya’da bugün yaklaşık 50 teknelik filoya ve yaklaşık bin tayfaya ulaştı.
Karadeniz’de balık türlerinin azalması üzerine yeni sulara açılmaya karar veren Karadenizli balıkçılar, yeni ekmek kapısı olarak Moritanya’ya akın ediyor. 3 yıl önce 2 tekneyle Moritanya’ya giden balıkçılar bugün boyları 50-60 metre arasında değişen yaklaşık 50 tekneyle Atlas Okyanusu’nda avlanıyor. Türkiye’den 3 bin 500 deniz mili uzaktaki Batı Afrika sahillerinde her gün 'Vira Bismillah' diyerek avlanan Türk balıkçılar rızıklarını okyanusta yakaladıkları onlarca çeşit balıktan çıkarıyor. Türk balıkçılar tuttukları okyanus balıklarını yine Türk ve Çinlilerin kurduğu balık fabrikalarına satıyor. Balık fabrikaları da bunu dünyaya ihraç ediyor.

Tekne sayısı 50’ye ulaştı

 

 
Moritanya’da Atlas Okyanusu'na açılan balıkçılardan Şevket Karadeniz, Moritanya’da daha çok Karadenizli balıkçı bulunduğunu söyledi. Kendisinin 4 ay Atlas Okyanusu'nda avlandığını dile getiren Karadeniz, "Karadeniz’de balıkçılık artık azaldı. Balıkçılar burada giderlerini karşılaşamıyor. Moritanya’da ise her çeşit balık var. Oraya giden tayfalar 4-6 ay arasında çalışıyor. Moritanya’ya giden buradan daha fazla çalışıyor. 3 yıldır çalışan tekneler de var. Şu anda orada tekne sayısı 50’ye ulaştı. Çalışan personel sayısı ile yaklaşık bin civarında. Avlanan balıkları orada Türklerin ve Çinlilerin balık fabrikaları var, oraya satıyorlar" dedi.

"Aylık 9 bin lira kazanıyordum"
Moritanya’da 4 aylık süreler halinde çalışıldığını, kendisinin de Nisan’da gidip Ağustos’ta geldiğini belirten balıkçı Ahmet Aydın da, "Burada artık eskisi gibi balıkçılık olmuyor. Moritanya’da ise balıkçılık sektöründe çalışan iyi para alıyor. Mesela, burada asgari ücret alırken orada ise aylık 8-9 bin lira alıyoruz. 4 ay çalıştım orada. Çinlilerin ve Türklerin 23-24 tane balık fabrikası var. Balıklar oraya satılıyor. Orada her taraf deniz ve her türlü balık var. Gurbette olmanın zorluğu dışında başka bir zorluğu yok" diye konuştu.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı