TAZİYE - Temek Kotil'in Babası
 
Ayvayı Yediniz mi ?
 
Rize Havalimanı'nın Açılış
 
Rizeli Sanatcı Erol Evgin'den
 
Sık tuvalete gitme, psikolojik
 
Bayim Olur musun Franchising
 
Cam filmlerine limit geliyor
 
Bu minibüste para geçmiyor
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Kasım 2017 (126)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (138)
Ağustos 2017 (139)
Temmuz 2017 (133)
Haziran 2017 (165)

» » DENİZİN "KURU FASÜLYESİ" İSTAVRİT YÜZ GÜLDÜRDÜ

DENİZİN "KURU FASÜLYESİ" İSTAVRİT YÜZ GÜLDÜRDÜ

Kategori: KARADENİZ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 16-12-2014, 10:47
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Hamsiden ümidini kesen balıkçının yüzü istavritle güldü

 

DENİZİN "KURU FASÜLYESİ" İSTAVRİT YÜZ GÜLDÜRDÜ

 

- Bir gecede tuttukları yaklaşık bin 500 ton istavritle limanlara dönen Karadenizli balıkçılar, bol miktarda avladıkları istavritin mutluluğunu yaşadı
- Gülyalı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Gönül: "Hamsiden ümidimizi kestiğimiz anda bollaşan istavrit yüzümüzü güldürdü"

DENİZİN "KURU FASÜLYESİ" İSTAVRİT YÜZ GÜLDÜRDÜ

 


Ordu'da denize açılan balıkçıların yüzü istavritle güldü.

1 Eylül'de "Vira Bismillah" dedikten sonra Ordu'nun çeşitli limanlarından gırgır tekneleriyle ava çıkan balıkçılar, binlerce kasa istavritle döndü. Bir gecede tuttukları yaklaşık bin 500 ton istavritle limanlara dönen balıkçılar, bol miktarda avladıkları istavritin mutluluğunu yaşadı.

Gülyalı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, "denizin kuru fasulyesi" olarak bilinen istavritin yeniden yüz güldürmeye başladığını söyledi.  Sezona palamut ve ardından istavrit avıyla başladıklarını belirten Gönül, daha sonra yaklaşık 45 gün hamsi avının gerçekleştiğini ifade etti.

Hamsinin Karadeniz'de azalmasıyla balıkçıların bir anlık üzüntü yaşadığını dile getiren Gönül, yeniden bollaşan istavritin yüz güldürmeye başladığını kaydetti.

 

DENİZİN "KURU FASÜLYESİ" İSTAVRİT YÜZ GÜLDÜRDÜ

 


Ordu açıklarında avlanan gırgır teknelerinin son birkaç gündür binlerce kasa istavritle limanlara döndüğünü anlatan Gönül, "Bu durum hepimizi mutlu etti. Tam da hamsiden ümidimizi kestiğimiz anda bollaşan istavrit yüzümüzü güldürdü. İstavrit bolluğunun aralık sonuna kadar süreceğini tahmin ediyoruz. Böyle giderse tezgahlardaki istavrit fiyatı da düşecektir" dedi.

Balıkçı İlker Ergüney ise hamsinin Karadeniz'den çekilmeye başladığını söyledi.

Hamsinin ardından Karadeniz'de istavritin bol miktarda avlandığına dikkati çeken Ergüney, "Hamsi tam bitti ve işlerimiz azaldı derken imdadımıza istavrit yetişti. Bir gece bin 500 kasaya yakın istavrit avladık. Bu ayda bu miktar çok iyi. İstavrit herkesin yüzünü güldürdü" diye konuştu.

 

DENİZİN "KURU FASÜLYESİ" İSTAVRİT YÜZ GÜLDÜRDÜ

 


Fatih Kemeroğlu da av sezonunun kendileri için kısmen iyi geçtiğini belirterek, "Bu dönemde avlanan istavrit, balıkçılara adeta piyango vurmuş gibi oldu. Eğer bu av gerçekleşmemiş olsaydı gırgır teknelerinde çalışan onlarca işçi işsiz kalacaktı" dedi.

Hikmet Karaca ise bol miktarda avlanan istavritin fiyatının düşeceğini dile getirerek, "Önümüzdeki günlerde bu bolluğun fiyatlara da yansımasını bekliyoruz. 7-8 lira olan istavrit fiyatının bu bollukla 3-4 liraya kadar düşeceğini tahmin ediyoruz" ifadesini kullandı.

dle


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı