ÇAYKUR RİZESPOR KULÜBÜ BAYRAM
 
NEŞE ÇAY BAYRAM TEBRİĞİ
 
METE ŞİRKETLER GRUBU BAYRAM
 
FENER NAKLİYAT BAYRAM TEBRİĞİ
 
Rize'de yaylada kaybolan
 
Sedat Peker; 'Türkiye'ye Askeri
 
GECE YARISI İLE SABAH 6 ARASINDA
 
Rize'de elektrik akımına kapılan
 

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ağustos 2018 (95)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)
Nisan 2018 (146)
Mart 2018 (162)

» » KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

Kategori: KARADENİZ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 23-02-2015, 14:37
  • Beğenmedim
  • +1
  • Beğendim

Nesli tükendiği düşünülen kırlangıç balığı Karadeniz'de yeniden görülmeye başladı

 

KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

 - Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan: "Karadeniz'de neslinin tükendiği düşünülen kırlangıç balığı son yıllarda balıkçı ağlara takılmaya başladı"

 Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, Karadeniz'de neslinin tükendiği düşünülen kırlangıç balığının son yıllarda balıkçı ağlara takılmaya başladığını söyledi.

Arslan, yaptığı açıklamada, 15 - 20 yıl öncesine kadar Karadeniz'de kırlangıç avcılığının yapıldığını belirtti.

Balığın Karadeniz'de 1990'lı yıllardan itibaren bir anda kaybolduğuna işaret eden Arslan, "Karadeniz'de kırlangıç balığı adeta yok oldu. Nedenini biz de anlamadık. Balıkla ilgili bir işaret ve iz de yoktu. Bu nedenle kırlangıç balığının neslinin Karadeniz'de tükendiği yönünde herkeste kanaat oluştu" diye konuştu.

Son yıllarda kırlangıç balığının Karadeniz'de yeniden görülmeye başlandığını, ara sıra da olsa balıkçı ağlarına takıldığını kaydeden Hamdi Arslan, şöyle konuştu:

 

KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

 "Uzun yıllar kırlangıç balığı Karadeniz'de hiç görülmedi. Ancak ne olduysa balık yeniden ortaya çıktı. Neslinin tükendiğini düşündüğümüz kırlangıç balığı son yıllarda Karadeniz'de yeniden kendisi göstermeye başladı. Balıkçı ağlarına ara sıra da olsa vuruyor. İşaret ve izler de kırlangıç balığının Karadeniz'de yeniden popülasyonunun arttığı yönünde. Önümüzdeki yıllarda balığın bollaşacağı yönünde tahminlerimiz ve ümitlerimiz var. Birkaç yıl sonra yine tezgahlarımızı bol miktarda avlanan kırlangıç balıkları süsleyecektir."

- En çok çorbası yapılıyor

Arslan, az avlandığı için kırlangıç balığının çok değerli olduğunu, balıkçı tezgah ve manavlarında kilogramının 40 ila 60 lira arasında satıldığını söyledi.

Balığın ayrıca çok lezzetli olduğuna işaret eden Arslan, "Kırlangıç balığı özellikle büyük otel ve restoranlarda büyük rağbet görmekte. Buralarda daha çok çorba yapımında kullanılıyor. Yine fırın başta olmak üzere değişik şekilde pişirilmekte" dedi.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı