TAZİYE - Temek Kotil'in Babası
 
Ayvayı Yediniz mi ?
 
Rize Havalimanı'nın Açılış
 
Rizeli Sanatcı Erol Evgin'den
 
Sık tuvalete gitme, psikolojik
 
Bayim Olur musun Franchising
 
Cam filmlerine limit geliyor
 
Bu minibüste para geçmiyor
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Kasım 2017 (129)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (138)
Ağustos 2017 (139)
Temmuz 2017 (133)
Haziran 2017 (165)

» » KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

Kategori: KARADENİZ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 23-02-2015, 14:37
  • Beğenmedim
  • +1
  • Beğendim

Nesli tükendiği düşünülen kırlangıç balığı Karadeniz'de yeniden görülmeye başladı

 

KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

 - Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan: "Karadeniz'de neslinin tükendiği düşünülen kırlangıç balığı son yıllarda balıkçı ağlara takılmaya başladı"

 Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, Karadeniz'de neslinin tükendiği düşünülen kırlangıç balığının son yıllarda balıkçı ağlara takılmaya başladığını söyledi.

Arslan, yaptığı açıklamada, 15 - 20 yıl öncesine kadar Karadeniz'de kırlangıç avcılığının yapıldığını belirtti.

Balığın Karadeniz'de 1990'lı yıllardan itibaren bir anda kaybolduğuna işaret eden Arslan, "Karadeniz'de kırlangıç balığı adeta yok oldu. Nedenini biz de anlamadık. Balıkla ilgili bir işaret ve iz de yoktu. Bu nedenle kırlangıç balığının neslinin Karadeniz'de tükendiği yönünde herkeste kanaat oluştu" diye konuştu.

Son yıllarda kırlangıç balığının Karadeniz'de yeniden görülmeye başlandığını, ara sıra da olsa balıkçı ağlarına takıldığını kaydeden Hamdi Arslan, şöyle konuştu:

 

KARADENİZ'DE KIRLANGIÇ BALIĞI BEREKETİ

 "Uzun yıllar kırlangıç balığı Karadeniz'de hiç görülmedi. Ancak ne olduysa balık yeniden ortaya çıktı. Neslinin tükendiğini düşündüğümüz kırlangıç balığı son yıllarda Karadeniz'de yeniden kendisi göstermeye başladı. Balıkçı ağlarına ara sıra da olsa vuruyor. İşaret ve izler de kırlangıç balığının Karadeniz'de yeniden popülasyonunun arttığı yönünde. Önümüzdeki yıllarda balığın bollaşacağı yönünde tahminlerimiz ve ümitlerimiz var. Birkaç yıl sonra yine tezgahlarımızı bol miktarda avlanan kırlangıç balıkları süsleyecektir."

- En çok çorbası yapılıyor

Arslan, az avlandığı için kırlangıç balığının çok değerli olduğunu, balıkçı tezgah ve manavlarında kilogramının 40 ila 60 lira arasında satıldığını söyledi.

Balığın ayrıca çok lezzetli olduğuna işaret eden Arslan, "Kırlangıç balığı özellikle büyük otel ve restoranlarda büyük rağbet görmekte. Buralarda daha çok çorba yapımında kullanılıyor. Yine fırın başta olmak üzere değişik şekilde pişirilmekte" dedi.

dle


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı