Hastalık Hastalığından
SONBAHARDA KAPIYI ÇALAN 10
BİLİNÇSİZ AĞIR SPOR FITIK EDİYOR!
ANNE SÜTÜNÜN 8 MUCİZEVİ FAYDASI
MEME KANSERİNDEN KORUNMANIN 9
TIRNAK BATMASINI ÖNLEMEK İÇİN 7
Sonbaharda Göz Alerjilerine
10 soruda prostat

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ekim 2018 (69)
Eylül 2018 (120)
Ağustos 2018 (126)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)

» » Balıkçılar, son kez "Vira Bismillah" dedi

Balıkçılar, son kez "Vira Bismillah" dedi

Kategori: KARADENİZ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 14-04-2015, 13:04
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Balıkçılar, son kez "Vira Bismillah" dedi

 

Balıkçılar, son kez "Vira Bismillah" dedi

 - Eylülde av sezonunun başlamasıyla denize açılan balıkçılar, yarından itibaren uygulanacak yasak nedeniyle ağlarını son kez suya bıraktı
- Balıkçı Turan:
- "Çok şükür, sezon bereketliydi. Bundan sonra küçük teknelerimizle denize açılıp kıyı balıkçılığı yapacağız"

Eylülde av sezonunun başlamasıyla trol ve gırgır ağlarını denize bırakan balıkçılar, yarından itibaren uygulanacak yasak öncesinde son kez "Vira Bismillah" dedi.

Akçakoca ilçesinde 25 yıldır balıkçılıkla geçimini sağlayan Uğur Turan (37),yaptığı açıklamada, 1 Eylül'de "Vira Bismillah" diyerek denize açıldıklarını, artık sezonun sonuna geldiklerini söyledi.

 Sezonun beklentilerinin altında geçmediğini vurgulayan Turan, "Çok kötü bir sezon değildi. Bugün son kez ağlarımızı denize attık. Çok şükür, sezon bereketliydi. Bundan sonra küçük teknelerimizle denize açılıp kıyı balıkçılığı yapacağız. Çinekop, mezgit, iskorpit, kefal avcılığı yapacağız. 1 Eylül'e kadar kıyı balıkçılığı yaptıktan sonra avcılığımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz" diye konuştu.

Turan, Karadeniz'de birçok kişinin geçimini balıkçılıkla sağladığını anlatarak, "Çocukluğumdan bu yana denizdeyim. Sezon başlar, fırtına olmadığı sürece avlanmaya devam ederiz. Sezon kapandığında teknelerimizi bakıma alırız. Bu aralık da bizim için dinlenme fırsatı olur" ifadesini kullandı.

 

Balıkçılar, son kez "Vira Bismillah" dedi

 


Tekne kaptanı Osman Özer de sadece hamside hayal kırıklığı yaşadıklarına dikkati çekerek, "Bugün sezonunun son avına açıldık. Allah bereket versin, çok kötü geçmedi. Hamsi biraz üzse de genel anlamda güzel bir sezondu. Önümüzdeki sezon için hazırlıklarımıza yarından itibaren başlayacağız" şeklinde konuştu.

Özer, ekmek teknelerinin bakımını iyi yapacaklarını kaydederek, denizin kendileri için yaşam biçimi olduğunu sözlerine ekledi.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı