Fakir - Elektrikli ev Aletleri
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire
Mutlu Yıllar.. Avukat Mehmet
Yeni Yılınız Kutlu Olsun... Ali
Mutlu Yıllar.. Mustafa Çelik
Yeni Yılınız Kutlu Olsun ...
Mutlu Yıllar... RİDEF

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ocak 2018 (85)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)
Ağustos 2017 (138)

» » Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları bitti

Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları bitti

Kategori: KARADENİZ
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 15-08-2015, 16:45
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Rize-Artvin Havalimanı pist inşaatı

 

Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları bitti

 


- Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz dolgusu üzerine inşa edilecek ikinci havaalanı olma özelliğini taşıyacak Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları tamamlandı

Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz dolgusu üzerine inşa edilecek ikinci havaalanı olma özelliğini taşıyacak Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları bitti.

Jeoloji mühendisi Orkan Tamer Yarım, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pazar ilçesinin Yeşilköy köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasında 4,5 kilometrelik deniz dolgu alanında yapımı planlanan Rize-Artvin Havalimanı'nın Deniz Sondajı ve Jeoteknik Rapor Hazırlanması ile Hidrografik ve Oşinografik Etüt işi için sondaj çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Proje tutarının 599 bin lira ve 90 iş günü olduğunu ifade eden Yarım, ilk etapta pist sondaj çalışmalarını yürüttüklerini, bölgeden alınan kaya numunelerinin zemin etüdü ve kaya sertliği incelemesinin yapıldığını kaydetti.

 

Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları bitti

 


Yarım, sahilden 600 metre açıkta yapılacak havalimanında ortalama deniz dolgu derinliğinin 24 metre olarak hesaplandığını da söyledi.

Karadeniz'de hava şartlarının çalışmayı zorlaştırdığını kaydeden Yarım, "Yaklaşık iki buçuk aydır bölgedeyiz ama hava şartları nedeniyle 25 günlük bir çalışma imkanı bulduk. İşe en zor pist sondajları ile başladık. Pistte bulunan 9 sondajı tamamladık ve numunelerini gönderdik. Pistin modelle çalışmaları yapılmaya başlandı. İki duba ile geriye kalan 14 sondaj ile kıyı kenar yapıları ve mendirek sondajlarını tamamlayacağız Yaklaşık 20 günlük bir çalışmamız kaldı" dedi.

Dünyada deniz üzerine yapılan dördüncü havalimanının Rize-Artvin Havalimanı olacağının altını çizen Yarım, şunları söyledi:

"Dünyada en derin havalimanı Rize-Artvin Havalimanı, dünyada böyle bir yapı yok. Çok ciddi proje ve sondajları zor oluyor. Yaptığımız sondajlarda en derin 26 metreydi, mendireklerde 28 metreyi bulacağımızı hesaplıyoruz. Bunlar çok ciddi derinlikler. Sondaj ile birlikte 40-45 metre derinliklerle inerek ana kayayı arıyoruz. İyi modellenip iyi projelendirildiğinde bölgeyi canlandıracak çok farklı bir yapı ortaya çıkacak."

 

Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları bitti

 


Yarım, denizin altına 20-25 katlı bir bina derinliğine indiklerini belirterek, "Çok farklı bir yapı ortaya çıkacak. Bütün yapıları tamamen deniz üzerine dolgu ile yapılacak. Havalimanı Rize'ye Artvin'e çok büyük değer katacak. Bu tür projeler diğer projelerin ve hizmetlerin önünü açacaktır."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Rize-Artvin Havalimanı'nın ortalama 26-32 metre derinlikteki dolguyla yapılmasının planlandığını, pistinin uzunluğunun ise 3 bin 200 metre olacağını, dolgu için 100 milyon ton civarında taş kullanılmasının öngörüldüğünü açıklamıştı.

 

Rize-Artvin Havalimanı'nın pist sondaj çalışmaları bitti

 

 

Erdoğan, Büyükköy belediyesi önünde yaptığı konuşmada, “Şimdi Güneysu’dan buraya gelirken elhamdülillah baktım, dağları söküyoruz ya, dağları söküyoruz. Yani şurada, yani bir Güneysu-Büyükköy arasında zannediyorum herhalde bir 8-10 kilometrelik bir yolun 2 kilometresinde bile o bütün dağları adeta heyelan vesaire olarda taşlar nakış işler gibi işleniyor değil mi? Niye acaba bu milletin devleti bu işi bu kadar önemsiyor? Biz sizi seviyoruz. Bizim bu millete aşkımız var aşkımız. Bizim bu millete aşkımız var” dedi.

 

ERDOĞAN: RİZE – ARTVİN HAVALİMANI HEM ARTVİN’E HEM RİZE’YE HİZMET VERECEK

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yola çıkarken yasaklar, yoksulluk, yolsuzluk ile mücadele edeceklerini söylediğini hatırlatarak, “Bunu başardığımız için Türkiye buraya geldi. Eğer bunlar başarılamasaydı biz buralara gelemezdik. Şimdi daha iyisine hasretiz, daha da güzeli olacak, çünkü Türkiye dünyada farklı bir yere yerleşti. Bak şimdi buyur, 15-16 Kasım’da dünyanın devleri Antalya’da toplanıyoruz. Başkanlığımda G-20 toplantısını yapacağız, orada bir araya geleceğiz. Ve dünyanın şu anda ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturanlar orada olacak. Beraberce orada kararlarımızı alacağız. Nereden nereye gelindiğini çok daha farklı bir şekilde dünyaya göstereceğiz. Bütün bunlarda bizim gücümüz önce Hakk, sonra halk, böyle geldik. Ama birileri de gücünü nereden alıyormuş? YPG’den alıyormuş, YPJ’den alıyormuş, maalesef PKK’dan alıyormuş. Şimdi ben buradan Kürt kardeşlerime sesleniyorum; gücünü terör örgütlerinden alanlarla beraber mi yürüyeceksiniz? Onun için Kürt kardeşlerim bu noktada onların samimiyetlerini istismar edenlere gereken dersi en kısa zamanda vermeleri gerekir. Göreve geldik OHAL’i biz kaldırdık. Olağanüstü Hal biliyorsunuz Güneydoğu’da vardı, biz kaldırdık. Göreve geldik oralarda altyapı, üstyapı, bütün o sorunları biz ortadan kaldırdık. Batıda ne varsa dedik ki; Doğu’da da, Güneydoğu’da da o olacak. Kardeşlerim, ya Hakkâri’de 15 sene önce söylense buraya havalimanı gelecek, kimse inanır mıydı? Ya biz oraya havalimanı yaptık. Muş’ta havalimanı, Kars’ta havalimanı, Ağrı’da havalimanı, Şırnak’ta havalimanı velhasıl velhasıl bütün buralara havalimanlarını biz yaptık. Şimdi inşallah Rize’ye de yapıyoruz. İnşallah ilk denize dolgu havalimanını Giresun-Ordu arasına yaptık biliyorsunuz, şimdi de Rize-Artvin arasına ikinci denize dolgu havalimanını yapıyoruz. Artık projeler falan hazır, inşallah hem Artvin’e, hem Rize’ye burası hizmet verecek” diye konuştu.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı