ÇAYKUR RİZESPOR KULÜBÜ BAYRAM
 
NEŞE ÇAY BAYRAM TEBRİĞİ
 
METE ŞİRKETLER GRUBU BAYRAM
 
FENER NAKLİYAT BAYRAM TEBRİĞİ
 
Rize'de yaylada kaybolan
 
Sedat Peker; 'Türkiye'ye Askeri
 
GECE YARISI İLE SABAH 6 ARASINDA
 
Rize'de elektrik akımına kapılan
 

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ağustos 2018 (95)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)
Nisan 2018 (146)
Mart 2018 (162)

» » Külliye'de ayakta alkışlanan Efendioğlu yaşadıklarını anlattı

Külliye'de ayakta alkışlanan Efendioğlu yaşadıklarını anlattı

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 4-11-2016, 12:20
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Külliye'de ayakta alkışlanan Efendioğlu yaşadıklarını anlattı
- UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazineleri, Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri” ödülüne layık görülen Osman Efendioğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaşadıklarını anlattı

 

 

 

UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazineleri, Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri” ödülüne layık görülen Osman Efendioğlu, ödülünü aldığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaşadıklarını anlattı.
Rize’de 'atma türkü' kültürünün hayattaki son temsilcilerinden Osman Efendioğlu (78), UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazineleri, Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri” ödülüne layık görüldü. Efendioğlu, Kültür Bakanlığı tarafından verilen ödülünü geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Efendioğlu burada 15 Temmuz temalı Atma Türküsü ile ayakta alkışlandı.

 

Külliye'de ayakta alkışlanan Efendioğlu yaşadıklarını anlattı

 UNESCO’nun ödül haberini telefonla öğrendi
Ödülünü alıp Taşköprü köyüne geri dönen Efendioğlu günün ilk saatlerinde köy sakinleri ile bir araya gelerek yaşadıklarını anlattı. Köy sakinlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getiren Efendioğlu, mikrofonlara da yaşadıklarını anlattı. Efendioğlu, aldığı ödülü Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen bir telefonla öğrendiğini belirterek, “Benim hiçbir şeyden haberim yoktu. Ben atma türkücüyüm. Düğünlerde, tv programlarında söylüyorum. Bana ödül aldığım UNESCO tarafından söylenmedi. Kültür Bakanlığı’ndan bir daire başkanı beni aradı. Bu ödüle layık görüldüğümü söyleyerek beni tebrik etti. O zaman öğrendim” dedi.
70 yıldır türkü söylediğini belirten Efendioğlu, “İlkokul sıralarında türkü söylemeye başladım. Demek ki bu yetenek bende doğuştan vardı. Yalnız atma türkü kolay öğrenilmez. Doğuştan vasıflı olmak gerekir” diye konuştu.
Aldığı ödülün kendisine sanatında başarılı olduğunu hissettirdiği belirten Efendioğlu, “Ben abartılı bir unvan beklemiyorum. Hiç olmazsa sanatımda başarılı olduğumu hissettim. Bundan da mutlu oldum” şeklinde konuştu.

"Cumhurbaşkanı'nın yanında heyecanlandım"

 


Efendioğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde herkesin ayakta alkışladığı 15 Temmuz temalı türküsünü söylerken heyecanlandığını belirtip, “Ben düğünlerde söylediğim herhangi bir türküyü Cumhurbaşkanımızın huzurunda söyleyemezdim. Bu nedenle bende biraz stres oldu. Bunu ben de fark ettim. İcabında dünyaya karşı bir kırık yaparsam unvanıma zarar gelir diye düşündüm. Unvanıma zarar getirmemek için Cumhurbaşkanımıza türkünün temasının ne olmasını istediğini sordum. Bu sorum duyulmadı. Kendisi 15 Temmuz'u işlememizi istedi. Okuduğumuz türkü salonu ayağa kaldırdı. Eğer ben orada bir kırık yapmış olsaydım unvanıma leke gelirdi. Ben aldığım unvana leke gelmesin diye heyecanlandım” dedi.
Efendioğlu, Külliye’de yaşadıklarını birde kendi dünyasından atma türkü ile anlattı:
“Ankara’ya gitmiştim, Ankara’ya gitmiştim. Ödülümü almaya, ödülümü almaya. Cumhurbaşkanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan, gelmişiz bir araya, gelmişiz bir araya. Beştepe'de şaşırdım, Beştepe'de şaşırdım. O muazzam saraya, o muazzam saraya. Hayret kaldım inanın, hayret kaldım inanın. Oradaki manzaraya, oradaki manzaraya.”

 

Külliye'de ayakta alkışlanan Efendioğlu yaşadıklarını anlattı

 


Yaklaşık 70 yıldır atma türkü söyleyen Osman Efendioğlu, yakın bir tarihe kadar 20 yıl aralıksız yerel bir televizyon kanalında atma türkü programı yaptı. Devlet televizyonunda birçok kültür programında konuk oldu. Şiirleri pek çok kültürel kitapta işlendi. Atma türkü yarışmalarında dereceler elde etti. Efendioğlu, atma türkü kültürünün hayattaki son temsilcilerinden birisi olarak kabul ediliyor. En büyük isteği ise bu kültürün yaşatılması.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı