Rize'de yaylada kaybolan
 
Sedat Peker; 'Türkiye'ye Askeri
 
GECE YARISI İLE SABAH 6 ARASINDA
 
Rize'de elektrik akımına kapılan
 
Sedat Peker Yeniden Binlerce
 
Rize'de Maganda Kurşunu..!
 
Şimdi Rize'de Budget Zamanı!...
 
Mustafa Saymak Ligde Saydıracak!
  

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ağustos 2018 (83)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)
Nisan 2018 (146)
Mart 2018 (162)

» » Ayder Kar şenliklerinin tarihi belli oldu

Ayder Kar şenliklerinin tarihi belli oldu

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 29-12-2016, 13:59
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Ayder Kar şenliklerinin tarihi belli oldu

 

 

Ç.Hemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu 28-29 Ocak tarihinde yapılacak olan Kar şenliklerinde Konser programını kaldırdıklarını bunun yerine çeşitli etkinlikler yapacaklarını söyledi.

Ayder”in yeniden yapılandırılması için 5 bakanlık ve 2 kurumun ortak hareket ettiğini belirten Haşimoğlu “ Kimseyi mağdur etmeden ortak sensosyum ile hareket etmek zorundayız” dedi.

Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu düzenlediği basın toplantısında şenlikler ve Ayder ile ilgili çalışmaları değerlendirdi.

     Rize”de gazeteciler ile bir araya gelen Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşımoğlu 28-29 Ocak tarihinde yapacakları Ayder şenliklerinde Müzik programının olmayacağını belirterek “  Son zamanlarda verdiğimiz şehitler ve ülkemizin durumu ile ilgili Konser programını iptal ettik,  Türkiye Kayak federasyonu, Kaymakamlık ve Çaydosk ortaklığı ile yapacağımız ve 10 uncusu düzenlenecek olan Kardan Adam şenliğinde Türkiye Biatlon şampiyonasını ikinci kez yapacağız, bununla birlikte çeşitli yerlerde vatandaşlarımızın rahatça kayabilecekleri pistler yapacağız.  Bugüne kadar yaptığımız etkinliklerde bazı aksamalar oldu, bunun önüne geçmek için bazı tedbirler aldık, Ayder de vatandaşlar yemek fiyatlarından şikayet etti, bunun yerine biz o gün halkımıza Pilav – Kavurma ikramımız olacak, araçlar için taşıma sistemi getirdik” dedi.

       45  binin üzerine katılım bekliyoruz

Ayder şenliklerine önceki yıl  45 bin kişinin katıldığını belirten Haşimoğlu” Bu yıl daha fazla katılım bekliyoruz ve ona göre tedbirlerimizi almaktayız. Etkinliğe katılacak olan halkımızdan tek isteğim günün koşullarına göre araçları için önlem alsınlar. Etkinliklerimizde Okçuluk ve yöresel etkinlikler de olacak” dedi.

       Ayder Karadeniz”in lokomotifi

Ayder yaylasının Kaçkarlara en yakın yayla olduğunu ve ulaşımı kısa sürede olan bir yayla olduğunu belirten Haşimoğlu “ Bugüne kadar Kaplıcası ön plana çıkmadı, halbuki birçok hastalığı tedavi eden bir kaplıcaya sahibiz. Ayder termal merkezi olabilir” dedi.

     Kollama kuralları konmalı

Ayder yaylası için kollama kurallarının konması gerektiğini belirten Belediye Başkanı “ Cumhurbaşkanımızın Ayder ile ilgili hayalleri var. Bunları hayata geçirmek önemli,  bugüne kadar kontrollü kollama yapmadığımız için bazı şeylerin önüne geçemedik. Ayder ile ilgili yasaklar konmuş, halbuki İstanbul da Boğaz da arsası olanlar rastgele inşaat yapabiliyor. Ayder de de insanlar kendi arazisine kurallara uygun inşaat yapabilmeli. 2007 den beri plan yapıyoruz, yaptığımız her plan bazı bakanlıklarca iptal ediliyor. Şu an 5 bakanlık ve 2 kurum olarak ortak protokol imzaladık. Burada vatandaşların zararı olsa da bunu bakanlıklar karşılayacak. Ayder de iyi bir kentsel dönüşüm olacak, bunu Havalimanı bitmeden hayata geçirmek istiyoruz. Ayder de 4 bin dolayında yatak kapasitesi var. Apart evler olması doğal, sahilde oteller olur, yaylalarda ise apart oteller yapılabilir. Çok katlı otellere karşıyım” dedi.

     Yeşil yol engeline takıldık

Bazı illerde Yeşil Yol bağlantılarının yapıldığını belirten Haşimoğlu “ Şu an Rize turizmden yüzde 18 dolayında yararlanmakta, halbuki diğer Karadeniz illeri Yeşil yol bağlantılarını yaptı bile, Kavron ve diğer yaylalarımıza sağlıklı bağlantı olmadığı için biz bu turizmden yararlanamıyoruz. Turizm potansiyelimizi bir türlü harekete geçiremedik. Turist alt yapı varsa gelir. Teleferik ile ilgili ise birkaç firma ile görüşmeler sürüyor. Türkiye”nin en büyük teleferik projesi Ayder de yapılacak” dedi.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı