Fakir - Elektrikli ev Aletleri
Baş Dönmesinin En Sık Nedeni İç
Çifte Vatandaşlık ve Yurtdışı
AŞKINIZI FAKİR İLE TAÇLANDIRIN
Karaca “Her şey Tamam Evlilik
Mutfaklarda Bir İlk, Fakir’den
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
  RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Şubat 2018 (119)
Ocak 2018 (157)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)

» » RTEÜ Basın Açıklaması

RTEÜ Basın Açıklaması

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 11-11-2017, 11:08
 • Beğenmedim
 • 0
 • Beğendim

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörlüğü, Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin'in Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden alınarak yerine Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Dursun'un Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmek üzere vekaleten görevlendirmesinin Yüksek Öğrenim Kanununa aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edildiğini bildirdi.

 

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğünden konu hakkında yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Son günlerde bazı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanının görevden alınması ve yeniden görevine iade edilmesi ile ilgili olarak gerçek olmayan ve kurumumuzu itham edici bazı bilgi ve yorumlara yer verilmiştir.

Medyada da yer aldığı üzere bir müddet önce Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Şaban Şimşek, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin’i Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden almış ve yerine Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Dursun’u Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmek üzere vekâleten görevlendirmişti.

Söz konusu işlemlerle ilgili yazıların Rektörlüğe gelmesi ve görevden alınan öğretim üyesinin itirazı üzerine konu Hukuk Müşavirliğine sorulmuştur. Hukuk Müşavirliği Dekanlık tarafından yapılan işlemin “2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu” ile “17609 Sayılı Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği”’nin 16. Maddesine aykırı olduğunu ifade etmiştir. Bunun Üzerine Tıp Fakültesi Dekanlığına yazı yazılarak söz konusu Anabilim Dalı Başkanının görevden alınarak yerine Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanının vekâleten görevlendirilmesinin mevzuata uygun olmadığı bildirilmiş ve Doç. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin’in Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı görevine iade edilmesi istenmiştir. Tıp Fakültesi Dekanlığı da yapmış olduğu vekâleten görevlendirmeyi iptal ederek Doç. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin’i Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı görevine iade etmiştir.

Kurumlar kanun ve ilgili mevzuata göre yönetilir. Mevzuatta anabilim dalı başkanının nasıl atanacağı ve hangi durumlarda görevden alınabileceği açık bir şekilde belirtilmiş olup, tesis edilen işlem yapılan hukuki bir yanlışın düzeltilmesinden ibarettir.

Üniversitemiz Rektörlüğünden hiçbir görüş alınmadan yapılan bu tarz haber ve yorumları iyi niyetli bulmamaktayız. Bu konudaki gerçek dışı haber ve yorumlarla sadece kurumumuz haksız bir şekilde itham edilmemekte, aynı zamanda kamuoyu da yanlış yönlendirilmektedir.

Meseleyi farklı boyutlara çekerek şehrimizin ve ülkemizin güzide kurumlarından biri olan, başarılarıyla kendisini ispatlamış Üniversitemize zarar vermenin ve öz verili olarak çalışan öğretim elemanlarımızı yıpratmanın hiç kimseye faydası yoktur.

Tüm hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla kamuoyuna saygıyla duyurulur."


  • adm
  • 11 Kasım 2017 23:47
   • Beğenmedim
   • 0
   • Beğendim

  Rektör istifa.şimdi diyceksiniz niye rektör vazifesini yaptı .ŞABAN BEYİ HARCİYAMAZSİN KATE KULLE HESAPLAR ,SAMİMİYETSİZ RUHSUZ İŞLER REKTÖRDEN. 

  • Betül
  • 12 Kasım 2017 16:48
   • Beğenmedim
   • 0
   • Beğendim

  Haber Tıp Fakültesi ile ilgili fakat fotoğraf Ilahiyat Fakültesinin fotoğrafı. Niye?

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı