ÖZGÜR SURİYE ORDUSUNA
Yeni Hal Yasası ve Meyve –
ÖZGÜR SURİYE ORDUSUNA BİNLERCE
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize’ye
İTHAL OYUNCAKTA DENETİMLER ARTTI
İl Başkanı Avcı’dan İstiklal
EV TURŞUSU YAPMANIN 9 ÖNEMLİ
SEDAT PEKER AÇIKLAMA

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Mart 2018 (133)
Şubat 2018 (141)
Ocak 2018 (157)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)

» » Karadeniz'de Balıkçılık S.O.S Veriyor!

Karadeniz'de Balıkçılık S.O.S Veriyor!

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 30-06-2015, 14:43
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Kıyı balıkçılığı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

 

Karadeniz'de  Balıkçılık S.O.S Veriyor!

 
Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan: "Karadeniz'de balık çeşidinin azalması ile yüzlerce yıldır bölgede yapılan kıyı balıkçılığı giderek cazibesini kaybetmekte. Bir kaç yıl içerisinde yüzlerce insanın geçim kaynağı olan bu meslek korkarım ki yok olabilir"

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan, "Karadeniz'de balık çeşidinin azalması ile yüzlerce yıldır bölgede yapılan kıyı balıkçılığı giderek cazibesini kaybetmekte. Bir kaç yıl içerisinde yüzlerce insanın geçim kaynağı olan bu meslek korkarım ki yok olabilir" dedi.

Arslan,  yaptığı açıklamada, Karadeniz'de kirlilik, bilinçsiz avlanma başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı onlarca olan balık türünün bugünlerde birkaç çeşide indiğini söyledi.

 

Karadeniz'de  Balıkçılık S.O.S Veriyor!

 
Balık türlerinin azalması ile kıyı balıkçılığının da cazibesini kaybetmeye başladığına dikkat çeken Arslan, "Kıyı balıkçılığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en başlı geçim kaynaklarından birisi. Özellikle de yüzlerce yıldır bölgede insanlar geçimlerini bu meslekten sağlamakta. Ancak son yıllarda Karadeniz'de balık çeşidinin azalması ile bu meslek cazibesini yitirmeye başladı" diye konuştu.

Kıyı balıkçılığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına işaret eden Arslan, şunları kaydetti:

"Denizde balık çeşitleri azaldı. İnsanlar bu meslekten artık geçimlerini zar zor sağlıyorlar. Hal böyle olunca da bu meslek terk edilmeye başlandı. Artık rızklar başka alanlarda aranıyor. Kıyı balıkçılığı halen belli bir yaşın üzerindeki insanlar tarafından sürdürülüyor. Genç nesiller tarafından meslek olarak görülmüyor, tercih edilmiyor. Alttan yeni yetişen kimse yok. Bu durum mesleğin geleceği için tehlike oluşturmakta. Bir kaç yıl içerisinde yüzlerce insanın geçim kaynağı olan bu kıyı balıkçılığı korkarım ki yok olabilir. Kıyı balıkçılığı böyle giderse yok olan meslekler arasında yerini alacak."

Arslan, kıyı balıkçılığının yeniden canlanmasını istediklerini, bunun için devletten yardım beklediklerini vurgulayarak, "Biz devletten kıyı balıkçıları için teşvik başta olmak üzere çeşitli destekler bekliyoruz. Maliyetlerimiz çok yüksek. Balık çeşitleri de iyice azaldı. Destekler ve teşvikler sağlanırsa yeniden kıyı balıkçılığı canlanacaktır" dedi.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı