ÇAYKUR RİZESPOR KULÜBÜ BAYRAM
 
NEŞE ÇAY BAYRAM TEBRİĞİ
 
METE ŞİRKETLER GRUBU BAYRAM
 
FENER NAKLİYAT BAYRAM TEBRİĞİ
 
Rize'de yaylada kaybolan
 
Sedat Peker; 'Türkiye'ye Askeri
 
GECE YARISI İLE SABAH 6 ARASINDA
 
Rize'de elektrik akımına kapılan
 

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ağustos 2018 (95)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)
Nisan 2018 (146)
Mart 2018 (162)

» » Şimdiden ziyaretçi akınına uğruyor!

Şimdiden ziyaretçi akınına uğruyor!

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 13-12-2015, 16:41
  • Beğenmedim
  • +1
  • Beğendim

Türkiye'nin en yüksek cam seyir terası yakında açılıyor

 

Şimdiden ziyaretçi akınına uğruyor!

 
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Artvin'deki Hatila Vadisi Milli Parkı'nda 220 metre yükseklikte yapılan Türkiye'nin en yüksek cam seyir terasının inşaatı tamamlanmak üzere
- Terası yılda 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Artvin'deki Hatila Vadisi Milli Parkı'nda yapılan ve Türkiye'nin en yükseği olacağı bildirilen cam seyir terasın kısa sürede tamamlanarak ziyarete açılması planlanıyor.

Sıkıldım Kayası mevkisinde 490 metre rakımda, Hatila Deresi'nden ise 220 metre yükseklikte sarp kayalara monte edilen seyir terasının 2016 başında hizmete girmesi öngörülüyor.

Kaya birleşim noktasından 15 metrelik mesafeye uzanacak cam seyir terası, 7 metre uzunlukta ve 7,5 metre genişlikte olacak. 50 metrekare genişliğinde cam alan bulunması planlanan seyir terasın hizmete girmesiyle Hatila Vadisi Milli Parkı'nı yılda yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesini bekleniyor.

-Şimdiden ziyaretçi akınına uğruyor

Cam seyir terası henüz hizmete girmemesine rağmen meraklıların akınına uğruyor. 

Bölgenin ziyaretçilerinden Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencisi Merve Tinni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en yüksek seyir cam terasını basından duyduğunu belirterek, "Yüksek kayalıklar üzerine kurulmuş, muhteşem doğadaki seyir terasını yerinde gördüm. Gerçekten muhteşem, bir o kadar da ürkütücü, etkileyici, insana heyecan veriyor" dedi.

Artvin için "cennetten bir köşe" tanımı yapıldığını dile getiren Tinni, "Bu cenneti yerinde gördüm. İnşallah seyir cam terasın inşaatı tamamlandığında buraya ailemle gelmek, üzerinden, 220 metre yükseklikten muhteşem doğaya bakmak istiyorum" diye konuştu.

Aynı üniversitede eğitim gören Sare Ekici ise arkadaşlarıyla gezmek için Hatila Vadisi'ne geldiklerini ifade ederek "Burası insanı dinlendiriyor. Derenin sesi, doğanın sessizliği, stres atmak için gerçekten çok uygun bir ortam sağlıyor" şeklinde konuştu.

Seyir cam terasını inşaatında sona yaklaşıldığını anımsatan Ekici, "Kenar kısmından 220 metre yükseklikten aşağıya baktım. Kendimi bir an uçakta gibi hissettim. İnsanın içi kıpır kıpır oluyor. Seyir terasının altından akan derenin güzelliği ve sesi insanı dinlendiriyor. Bu projeyi hayata geçirenleri kutlamak gerekiyor. Çok isabetli bir proje, hak eden bir vadiye inşa edilmiş. Buranın yakın zamanda yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edeceği bölge haline geleceğine inanıyorum" görüşünü dile getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hatila Vadisi Milli Parkı'nda yapılan "Türkiye'nin en yüksek cam seyir terası"nın 2016 başında açılacağını, teras sayesinde yılda yaklaşık 100 bin kişinin milli parkı ziyaret etmesinin beklendiğini açıklamıştı.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı