Fakir - Elektrikli ev Aletleri
AŞKINIZI FAKİR İLE TAÇLANDIRIN
Karaca “Her şey Tamam Evlilik
Mutfaklarda Bir İlk, Fakir’den
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire
Mutlu Yıllar.. Avukat Mehmet
Yeni Yılınız Kutlu Olsun... Ali

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Şubat 2018 (86)
Ocak 2018 (157)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)

» » Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 20-05-2016, 17:25
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim
Erdoğan, Rize Ticaret Odası Ödül Töreni'nde konuştu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

 


- "Türkiye, hedeflerine 81 vilayetinin tamamının gelişmesi, kalkınması, büyümesi, üretimde, istihdamda, ihracatta ileriye gitmesiyle ulaşacaktır. Ülkenin bir bölümü çok ileri giderken, diğer kısmı çok geride kalırsa orada bir dengesizlik ortaya çıkar. Ama Rize inşallah bunu aşıyor, aşacaktır"
- "Böyle bir dengesizlik beraberinde sosyal huzursuzlukları da getiriyor. Bunun için 2003 yılından beri yaptığımız her yatırımda, hayata geçirdiğimiz her hizmette, attığımız her adımda ülkemizin tamamını kucaklamaya, özel önem verdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, hedeflerine 81 vilayetin tamamının gelişmesi, kalkınması, büyümesi, üretimde, istihdamda, ihracatta ileriye gitmesiyle ulaşacağını belirterek, "Ülkenin bir bölümü çok ileri giderken, diğer kısmı çok geride kalırsa orada bir dengesizlik ortaya çıkar. Ama Rize inşallah bunu aşıyor, aşacaktır." dedi.

Erdoğan, Kültürpark'ta düzenlenen "Rize Ticaret Odası Ödül Töreni"nde, yaptığı konuşmasının başında, konuklara TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın selamını iletti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

 

Yüksek yargı organlarının başkanlarından oluşan misafirlerin, "Rize'de bir çayı tahlil edelim" dediklerini ve kendisinin de "Memnuniyetle" karşılığını verdiğini anlatarak, hep birlikte Rize'ye geldiklerini söyledi. 

Erdoğan, "İnşallah bu ziyaretimiz bu yönüyle de anlamlı olacaktır. Sadece sofralarımızda bir çay içmek değil ama bunun nasıl elde edildiğini, nasıl toplandığını görmek de o dünyaya, o dünyamıza ayrı bir zenginlik katacaktır. Misafirlerimize Rize'mizin yaylalarından çayına, yemeklerinden müziğine kadar tüm güzelliklerini yaşatacağımız bu ziyaretimizin, şehrimizin tanıtımına da önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Görmek, duymak, gelip geçerken uğramak başka, tüm güzellikleri yerinde yaşamak bambaşka." diye konuştu

- "Ülkemizin tamamını kucaklamaya özel önem verdik"

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

 

Rize Ticaret ve Sanayi Odasının, 2014'te en çok kurumlar vergisi ve gelir vergisi ödeyen, ihracat yapan, 40'ıncı yılını dolduran ve Türkiye genelinde 500 sanayi kuruluşu arasına giren kişi ve firmalarına ödül vereceğini söyleyen Erdoğan, ödül almaya hak kazanan tüm iş adamları ve firmaları, Türkiye ve Rize'ye yaptıkları hizmet ve katkılardan dolayı tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, hedeflerine 81 vilayetinin tamamının gelişmesi, kalkınması, büyümesi, üretimde, istihdamda, ihracatta ileriye gitmesiyle ulaşacaktır. Ülkenin bir bölümü çok ileri giderken, diğer kısmı çok geride kalırsa orada bir dengesizlik ortaya çıkar. Ama Rize inşallah bunu aşıyor, aşacaktır. Böyle bir dengesizlik beraberinde sosyal huzursuzlukları da getiriyor. Bunun için 2003 yılından beri yaptığımız her yatırımda, hayata geçirdiğimiz her hizmette, attığımız her adımda ülkemizin tamamını kucaklamaya, özel önem verdik." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin eski dönemlerinde, ciddi bir hastalık durumunda sağlık ocakları ve ilçelerdeki hastanelerin yetersiz kaldığını ve insanların Ankara ya da İstanbul'a gitmek zorunda kaldıklarını hatırlatan Erdoğan, "Bunları yaşadık mı? Yaşadık. Çünkü derdimize derman olacak imkanları ancak oralarda bulabilirdiniz de onun için." dedi.

Hastanelerde muayene sırası, tetkik ve ilaç alma sıkıntılarının yaşandığı dönemlerin olduğunu anlatan Erdoğan, "Bugünleri yaşadık mı? Yaşadık. İçimizde bunları acımasızca yaşayan kardeşlerimizin olduğunu görüyorum. Fakat, hani eskilerin güzel bir ifadesi var ya 'hafıza-i beşer nisyan ile maluldür', yani insanoğlunun hafızası maalesef unutmayla malül, unutuyor ve o günleri biz çok çabuk unuttuk." diye konuştu. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

 

"Çayı ek değil, asli kazanç kaynağı haline getirerek, hem kalitenin yükseltilmesini hem de üretimin artırılmasını sağladık. Sadece geçtiğimiz yıl, ÇAYKUR aracılığıyla çay üreticilerimize ödenen bedel 1,1 milyar liradır"
- "Kivi olayını hafife almayalım. Çok bereketli bir ürün ve gerçekten bunun endüstrisini kurmak suretiyle de kivide, Rize çok ciddi bir konuma ulaşabilir"
- "Bizim özgün mimarimizin inanın kendisi burada çok ciddi bir çekim alanı oluşturacaktır. Nasıl Safranbolu, Beypazarı evlerine gidiyorlarsa, inanın Rize'ye sadece bunun için gelecek olanlar var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çayı ek değil, asli kazanç kaynağı haline getirerek, hem kalitenin yükseltilmesini hem de üretimin artırılmasını sağladık. Sadece geçtiğimiz yıl, ÇAYKUR aracılığıyla çay üreticilerimize ödenen bedel 1,1 milyar liradır." dedi. 

Erdoğan, Kültürpark'ta düzenlenen "Rize Ticaret Odası Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, kentin geçmiş yıllarda yaşadığı sağlık sorunlarını anlattı.

Bugün Rize'nin yapılan yeni hastaneler, ek üniteler, araştırma merkezleri, aile sağlığı merkezleri ile sağlık alanında çok farklı bir yere ulaştığını bildiren Erdoğan, "Halen yapımı devam eden hastaneler ve sağlık birimlerimizle inşallah Rize'yi bu alanda daha da ileriye götüreceğiz." ifadesini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan;" Havalimanının İhalesi Bu Yıl Yapılacak"

 

"Eğitim konusunda yaşadığımız sıkıntıları hatırlıyor musunuz" diye soran Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Okula gitmek için dere tepe saatlerce yol yüründüğü, üniversitenin adını ancak Trabzon'dan sonra rastlanabildiği günleri unutmadık değil mi? Bundan 30 yıl önce Rize'de '12 fakültesi, 6 yüksekokulu, 7 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü olacak, bu üniversitede 17 bine yakın öğrenci okuyacak' denseydi, 30 yılı da bırakın şöyle 15-20 yıl önce denseydi, acaba kim buna inanırdı? Hamdolsun 10 yıldır faaliyette olan üniversitemiz bugün bölgesinin ve ülkemizin en seçkin eğitim öğretim kurumlarından biri olma yolunda ilerliyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde bin 674 yeni derslikle Rize'ye güçlü bir eğitim yapısı kazandırdık. İmam hatip lisemizin, pansiyonu ve spor salonuyla birlikte inşaatı sürüyor. İnşallah yakında onu da hizmete alacağız. Karadeniz Sahil Yolu'nu hatırlayın, göreve geldiğimizde yüzde 35'i bitmişti, kalan yüzde 65'i hamdolsun başbakanlığımız döneminde bitirdik. Rize'ye yaptığımız 104 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yolları, inşaatları süren Ovit tünelini, Rize İkizdere yolunu, Rize Dağdibi yolunu sizler gayet iyi biliyorsunuz. Şu anda Ovit tüneli hızla yürüyor, bitmek üzere. Lojistik tesisler, o da yapılacak."

Bu yıl havalimanının ihalesinin de yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ihalenin yapılmasıyla Artvin ve Rize'nin bir bölge havalimanına kavuşacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanın Ordu-Giresun'da olduğu gibi aynı şekilde deniz üzerinde yapılacağını ve dünyadaki müstesna havalimanlarından bir tanesi olacağını söyledi. Erdoğan, "Havalimanının inşası ile ilgili teknik hazırlıklar bitmek üzere, adımı kararlı bir şekilde atacağız ve ihaleden sonra da yapımı süratle devam edecek." diye konuştu. 

- "Çay asıl kazanç oldu"

Türkiye'nin neresine giderseniz gidin çay deyince akla Rize'nin geldiğine dikkati çeken Erdoğan, "Çayı ek değil, asli kazanç kaynağı haline getirerek, hem kalitenin yükseltilmesini hem de üretimin artırılmasını sağladık. Sadece geçtiğimiz yıl, ÇAYKUR aracılığıyla çay üreticilerimize ödenen bedel, 1,1 milyar liradır. Ayrıca, 2004 yılında destekleme kapsamına aldığımız çay üretimi için çiftçilerimize bugüne kadar 1,6 milyar lira nakit ve hibe desteği verildi." dedi.  

Çay üretiminde ve ticaretinde önemli bir yeri olan ÇAYKUR'u yeni yatırımlarla modernize ettiklerini ve büyüttüklerini dile getiren Erdoğan, Rize'nin çay üretimi konusundaki iddiasını her geçen yıl daha da güçlendirdiklerinin altını çizdi. 

- "Kiviye önem verin..."

Rizeli çiftçilerden kivi üretimine önem vermelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kivi olayını hafife almayalım. Çok bereketli bir ürün ve gerçekten bunun endüstrisini kurmak suretiyle de kivide Rize çok ciddi bir konuma ulaşabilir." açıklamasında bulundu.

Şu anda bu konuda adım atan hemşehrileri olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunun geliştirilmesi durumunda çayın yanında alternatif ürün olarak Rize'nin yeni bir adım atacağını söyledi. Erdoğan, aynı şekilde fındık konusuna da yönelinmesi gerektiğinin işaret ederek tarımsal üretim için çiftçilere destek olmayı sürdüreceklerini bildirdi. 

Dere ıslahı, içme suyu tesisleri, doğalgaz, yüzde 80'i tamamlanan organize sanayi bölgesi, lojistik üs merkezi gibi çalışmalarla Rize'yi her alanda yeni ve önemli bir yere taşıdıklarını belirten Erdoğan, kent için bir diğer önemli konunun ise turizm olduğunu söyledi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Turizm, Rize için en az çay kadar büyük kazanç sağlama potansiyeli olan bir sektör. Rize aslında önemli bir destinasyon ama Rize'nin kadrini kıymetini Rizeli bilmedi ki başkası bilsin. Başbakan olduğum günden beri hep söylerim, Allah aşkına Rize'de ev mi yapıyorsun, ev yapıyorsan şu yerel mimariyle, özgün mimariyle bu evi yap. Rastgele böyle çıkıyor da çıkıyor, dikey mimariyle. Öyle mimari proje falan da yok. Kendi aklı ne el veriyorsa onu yapıyor. Sevgili hemşehrilerim, böyle bir şey olmaz. Bizim özgün mimarimizin, inanın kendisi burada çok ciddi bir çekim alanı oluşturacaktır. Nasıl Safranbolu, Beypazarı evlerine gidiyorlarsa, inanın Rize'ye sadece bunun için gelecek olanlar var. Çok böyle devlet başkanlarını, bazen kendilerine video çekimlerini gösterdiğimde 'nerede bunlar' diyorlar. 'Burası cennet' diyorlar. Ama bu cennetten ne için o insanları mahrum ediyoruz. Öyleyse eğer kendimize ev yapıyorsak 4-5 kat evi, çok da sondaj itibarıyla durumu uygun olmayan yere yapmanın anlamı yok. Ne zemin etüdü yaparlar, ne başka bir şey. Gelir kondurur, ondan sonra da sel felaketi olduğu zaman başlar devlete küfretmeye. Devletin suçu, ne suç senin. Sen geldin bu şekilde yaptın. Kondurdun buraya, devleti suçlamanın bir anlamı yok, gel şunu bizim özgün mimarimize uygun yap iş bitsin."

Bunların aşılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, sanayicilerden, tüccarlardan özgün mimarinin vatandaşlara anlatılmasını istedi.


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı