Fakir - Elektrikli ev Aletleri
Baş Dönmesinin En Sık Nedeni İç
Çifte Vatandaşlık ve Yurtdışı
AŞKINIZI FAKİR İLE TAÇLANDIRIN
Karaca “Her şey Tamam Evlilik
Mutfaklarda Bir İlk, Fakir’den
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Şubat 2018 (119)
Ocak 2018 (157)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)

» » RİZE´NİN KURTULUŞU TÖRENLERLE KUTLANDI

RİZE´NİN KURTULUŞU TÖRENLERLE KUTLANDI

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 2-03-2017, 12:38
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

 

 

Atatürk heykelinin valilik önüne taşınmasının ardından 2 Mart Rize”nin kurtuluşu töreni yeni tören alanında yapıldı.

    Rize”nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99 yılı nedeniyle valilik önünde ilk resmi tören yapıldı. Cumhuriyet meydanından Atatürk heykelinin kaldırılarak valilik önüne taşınması ile heykelin taşınması ve taşınma süreci ülkede gündem olmuştu.

     Rize”nin düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle Valilik önü yeni tören alanında ilk tören yapılmış oldu. Törene Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye başkanı Reşat Kasap ile bürokrat ve siyasiler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Tören heykelin taşındığı alanda Vali Erdoğan Bektaş ve Belediye Başkanı Reşat Kasap”in çelenk koyması saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

   Törende günün anısına Jandarma Personel Astsubay üst çavuş Ahmet Bayrak konuşarak “ Rusların 28 Temmuz 1914 tarihinden 3 ay sonra Yavuz ve Midilli isimlerini alan iki Alman zırhlısının Rus sahillerini bombalaması sonrası, 29 Ekim 1914 tarihinde Osmanlı- Rus savaşı başlamış ve seferberlik ilan edilmişti. Ruslar 16 Şubat 1916 da Erzurum u işgal etmiş. 10 Şubat 1916 yılında Fındıklı Sümer deresine gelmiş ve burada 3 gün süren direnmeden sonra Fındıklı ya girmişlerdir. Karadan ve Deniz den top atışları ile ilerleyen Ruslar 27 Şubat ta Ardeşen ilçesine çıkarma yaptılar. 4 Mart ta Pazar,5 Mart tarihinde ise Çayeli ilçesini işgal ettiler. Rize sabit Jandarma taburu ve Samsun dan gönderilen Jandarma taburu Rize”ye ulaşmadan 6 Mart tarihinde Ruslar Taşlidere mevkiini bombalamaya başladılar. 9 Mart tarihine kadar Rize tamamen Rusların eline geçti” dedi.

Jandarma Personel Astsubay Üst çavuş Ahmet Bayrak 8 Mart 1917 Bolşevik devriminin ardından 18 Aralık 1917 tarihinde imzalanan Erzincan Mütarekesi ile Ruslar çekilmeye başladı. Bunların yerlerini Ermeni kuvvetlerinin almakta olduğu haberi gelmesi ile Giresun 123 Piyade alayı 24 Şubat ta Giresun dan hareket ederek Rusların boşalttığı yerleri doldurmaya başladı,24 Şubat ta Trabzon u Türk kuvvetlerine teslim eden 8 bin kişilik Rus kuvvetleri 11 gemi ile Trabzon dan ayrıldı. İleri harekete devam eden birliklerimiz 2 Mart 1918 günü Rize”ye girdiler” dedi.

Kasap “ Bu topraklar düşmansız kalmadı”

Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap Doğu Karadeniz ve Rize”nin ipek yolu üzerinde olması nedeniyle her zaman işgal konusunu taşımıştır diyerek “ 1 Dünya savaşından yorgun çıkan ülkemizin ardından Rize Rus işgaline uğradı. İşgalin ortaya koyduğu zorluklar vardı. Açlık, hastalık, yoksulluk hepsi birleşmişti.  2 Mart 1918 tarihinde Ruslar çekilmeye başladı. Ancak bu topraklar hiçbir zaman düşmansız kalmadı. İçeride ve dışarıda sürekli bu düşmanlar ile yaşamaktayız. Bu topraklarda yaşayanlar her zaman hazır ve dirayetli olmak zorunda, bu topraklar birçok kahramanlar yetiştirmiştir ve bu nesil asla düşmanlara geçit vermeyecektir” dedi.

Konuşmaların ardından günün anlamı ile ilgili Şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere ödüller verildi. Ardından folklor gösterisi ve folklor ekibi ile bürokrat ve halkın birleşmesi ile alanda ki tören sona erdi. Kültür merkezinde ise günün fotoğrafları sergisi açıldı.

 


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı