Güneysu, Safranbolu’ya Rakip


Güneysu, Safranbolu’ya RakipCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Güneysu tarihi Safranbolu evlerine rakip oldu.

Rize’nin Güneysu İlçesinde 70’ e yakın bina ahşapla kaplandı ve eski Rize mimarisi altında çok güzel görüntü oluşturdu.Konu hakkında açıklamalarda bulunan Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, bu işin baş mimarisi sayın Cumhurbaşkanımızdır. Kendisi 2000 yılının başında kendi baba evini Rize mimarisi üzerine yaptı ve bu konunda ufkumuzu aşmıştı. Ben 2003 yılında bu ilçede ilçe Başkanlığı yaparken Güneysu’nun tüm yol ve sularına toplam 140 bin lira para aktarabiliyordu, ama şimdi o rakamları bir köye aktarıyoruz, her şeyden önce bu eserlerin baş mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır” dedi.Güneysu İlçesinin her geçen gün çehresinin değiştiğini belirten Belediye Başkanı Halil Turan, “ Cami meydanında yer alan eski binalar, kötü görüntüleri şimdi karşılaştırdığımız zaman daha iyi anlaşılıyor. Güneysu çok değişti, inşanla bu çalışma diğer ilçelere de sirayet eder. Bu binalarda kullanılan ahşap malzeme çok uzun ömürlüdür. Burası Türkiye’nin 2. Bir Safranbolu’su olacak. Bu projenin bedeli toplam 7 Milyon tl idi. DOKA, bu proje için bize 1650 milyon tl kaynak aktardı. Bu paraya yüzde 25’de kendi belediyemizden katkı payı aktardık. Geriye kalan kısmı ise sayın vekilimiz Hasan Kartal’ın girişimi ile Kalkınma Bakanlığı tarafından ödenecek, bunun sözünü aldık. Bu proje örnek bir proje olacak ve biz bu projede taş dolgu kullanmadık. Ahşap görünümlü Rize mimarisinin en güzel örneği Güneysu’da oldu” ifadesini kullandı.

- AK Parti Rize Milletvekili Karal:
- "Rize ve Doğu Karadeniz bölgesinde dedelerimizden kalan bir mimari anlayışını yaşatmak istiyoruz"Rize'nin İyidere, Derepazarı, Çamlıhemşin ve Güneysu ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında binaların dış cepheleri yöresel mimariye uygun hale getiriliyor.

Kalkınma Bakanlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının finansal destek sağladığı çalışma kapsamında belirlenen yaklaşık 300 betonarme evin dış cephesine yöre mimarisine uygun ahşap kaplama yapılıyor.

Çamlıhemşin ve Güneysu ilçesindeki binaların büyük bölümünde çalışmalar tamamlanırken toplam maliyetin 40 milyon lira civarında olması bekleniyor. Proje bütçesinin yüzde 10 ve 25 arasında bölümü ise ilçe belediyelerince karşılanıyor.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan ile Güneysu ilçesindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Karal, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yöresel mimari ve kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında İyidere ve Çamlıhemşin ilçelerinde yaklaşık 13 milyon lira harcanacağını, Fındıklı ilçesinde kamu kurumları başta olmak üzere çalışmalar yürütüldüğünü, Derepazarı ilçesinde de bireysel anlamda bina dönüşümlerinin başladığını söyledi.

Yöresel mimari çalışmalarının genel anlamda Çamlıhemşin, Güneysu ve İyidere ilçesinde bir bütün olarak yürütüldüğüne değinen Karal, "Yaklaşık olarak 3 ilçenin yöresel mimari dönüşümü 20 milyon liraya denk geliyor. Diğer ilçelerdeki çalışmalar bunun dışında kalıyor. Çamlıhemşin büyük ölçüde tamamlandı. İyidere ihalesi yapıldı ve devam ediyor. Güneysu ilçesi ikinci etap başladı. 2018 yılı içerisinde bütünü ile tamamlanır diye düşünüyoruz." dedi.- "İlçe ilçe tüm Rize'ye yaymayı hedefliyoruz"

Karal, yerel mimariye çok büyük önem verdiklerine dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Hedefimiz ilk olarak Hemşin ilçemizde kentsel dönüşümü başlatmaktı ama Hemşin'in kaderi ile oynayan birkaç kişi olayı yargıya taşıdı. Hemşin ile ilgili maalesef adım atamadık. Hemşin dışında çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik. İlçelerin eski halini gördükten sonra yapılan yatırımlar son derece değerli. Özellikle sahil ilçeleri çok önemli. Rize ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde dedelerimizden kalan bir mimari anlayışını yaşatmak istiyoruz. Bu projeler, günümüze uyarlanmış halidir. Teknik elemanların yıllarca üzerine çalıştığı bir proje. İlçe ilçe tüm Rize'ye yaymayı hedefliyoru
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar