Bal var Anzer çay var Rize!


Bal var Anzer çay var Rize!

 

 

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer köyünün muhtarı Remzi Güzel; “Rize çayı ile dünyada ne kadar ün yaydı ise köyümüz de balı ile aynı derecede ünlüdür” dedi.

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 

 

Dünyada bir benzeri bulunmayan ve bin bir çeşit florası ile tanınan ve birçok ülkede şifa kaynağı olarak bilinen Anzer balı taleplerinin bulunduğu Rize’nin Anzer Yaylası Muhtarı Remzi Güzel, yaylanın özelliklerini korumak için mücadele edeceklerini söyledi. Güzel, “Anzer balını bilmeyen yok, tam bir şifa kaynağı. Dünya liderleri ve Arap kralları Anzer balı için her sezon sırada bekliyor” dedi.

ART NİYETLİ OLSAM ZENGİN OLURDUM!

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 

Anzer balının hata kabul etmez olduğunu belirten muhtar Güzel, şunları söyledi: “Bizim balda güven esastır, daha sonra bilimsel çalışmalar devreye girer. Ben art niyetli bir muhtar olsam, şifa için beni günde yüzlerce kişi arıyor ve onları yanlış yönlendirir veya onlara tescilli bal yerine Anzer’de üretilen veya Anzer balı diye başka ballar veririm ve zengin olurum."

KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARI YAYLADAN ÇIKARDIK

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 

Bu sezon Anzer balının rekoltesinin yükseldiğine dikkat çeken Güzel, bunda en önemli etkenin ise 2000 küçükbaş hayvanın meralarda otlatılmaması olduğunu vurgulayarak, arıların çok daha verimli bir şekilde çiçeklerden nektar aldıklarını ve polen değerinin yükseldiğini aktardı.

GRUP YOLUNA ÇÖZÜM BULUNDU 

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 

Seçildiği dönemde İkizdereAnzer grup yolunda hiçbir yatırım olmadığına dikkat çeken Güzel, bu konuda da şunları aktardı: "Benim hazırladığım proje sonrası Ankara’da sayın vekilimiz Hasan Karal ile mecliste bir görüşme yaparak, sorunları dile getirirdim. Bizim yolda eski yıllara dayalı bir betonlama yapılmıştı. 5,5 kilometre kadar yolun betonlanmasını talep ettim. Sağ olsun vekilim, DOKAP Başkanı Ekrem Beyi aradı. Maliyeti 2 milyon 600 bin lira olan yol projesini onayladılar. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu işin ihalesi yapıldı. Bahar ayı ile birlikte 5,5 kilometre yolun betonlaması ve dere tahkimatları başlayacak. Bu iş tahminim bir yıl sürecek. Yolun kalan kısmını da tamamlamak gerekiyor. Yolumuzun bitmesiyle turizm daha da çok olacaktır."

ÇOK KATLI EVLERE İZİN YOK 

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 

Muhtar Remzi Güzel, “Yeni ihtiyar heyetimizle yaylamızın gelişmesi ve çarpık yapılaşma olmaması için yaylada çok katlı evleri yaptırmıyoruz, bu anlamda çok ciddi mücadele verdim. Anlayışla karşılayan köylüler oldu, anlamayan, karşı çıkan da oldu. Bu durumu 20 sene sonra çok daha iyi anlayacaklar. Anzer’in markası baldır. Kooperatifimiz bu konuda tam yetkilidir. Anzer balı alan kişinin mutlaka yetkili kooperatifimizden balı almaları gerekiyor. Diğer ballara itibar etmesinler. Konaklama konusunda sıkıntımız elbette var. Devletin bu konuda yatırım yapması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu bölgede kontrollü turizm yapmak gerekiyor. Hem turizmden faydalanmalı hem de balımızı korumamız gerekiyor. Turizmle beraber köyümüz çok büyük kazanımlar elde edecektir. Yeşil Yol projesini sonuna kadar destekliyoruz. Yeşil Yol projesi ile Uzungöl ile Anzer Yaylası arası 24 kilometre olacak ve Anzer’e gelenler yolu daha da kısaltmış olacaktır. Rize-Anzer Yaylası 85 kilometre iken Uzungöl’den gelecek olanlar ise daha kısa zamanda yaylamıza ulaşmış olacaktır" dedi.

Bal var Anzer çay var Rize!

 

BAL İSTEYEN KOOPERATİFTEN ALMALIDIR

Anzer ile ilgili çeşitli isimler altında ballar satıldığını belirten muhtar Remzi Güzel, “Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz var ve tek yetkili bu kooperatifimizdir. Şifa kaynağı olarak bilinen Anzer balının tek satış yeri bu kooperatiftir. Anzer’de 4 bine yakın petek bulunmakta ve burada üretilen ballar Hacettepe Üniversitesi’ne gittikten sonra yapılan tahliller ile gerçek Anzer balı olan ballar mühürlenerek kooperatife gelmekte, şifa kaynağı olarak bilinen gerçek bal kooperatifte bulunmakta” dedi.

ÇOK SAHTEKAR VAR

Çeşitli yerlerde 'Anzer balı' adı altında ballar satıldığına işaret eden muhtar Remzi Güzel, vatandaşlara bir de uyarıda bulundu: "Rize’miz çayı ile dünyaya ne kadar ün yaydı ise köyümüz de Anzer balı ile aynı derecede ünlüdür. Maalesef insanların iyi niyetlerinden yararlanarak bir etiket ile içinde ne olduğu belli olmayan sahte ballar satılmakta. Bu balları İstanbul veya çeşitli illerde görmek mümkün. Zaman zaman bizde bu tür ballar ile karşılaşıyoruz.Vatandaşların bu ballara itibar göstermemesini istiyorum."

Derelere Yeniden Balık Görülmeye Başladı

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 

Muhtar Güzel, dere yataklarında balıkların gelişmeye başladığını belirterek, “  Son üç yıl içinde derelere balık avlamak yasaktı. Bu yıl yeniden kontrollü bir şekilde balık avı olacak. Bununla birlikte derelerimize 10 bin adet anaç balık bıraktık. İnşallah yeni sezonda derelerimiz önce temiz akacak, sonra bolca balık olacak. İl Özel İdaresi çöplerimizi düzenli olarak alıyor. Temizlik konusunda bir sıkıntımız yok. Yaz aylarında Anzer’in nüfusu yaklaşık 7 bin kişiye çıkıyor. Kışın ise yaylamızda kimse kalmıyor. Hava koşullarından dolayı. Yeşil Yol projesini yöre halkı olarak destekliyoruz. Desteğimizi alkışlayarak eylem yaptık. Bu yöreye Uzungöl’den bağlantı var. Biz bu yolun olmasını istiyoruz. Uzungöl’e gelen binlerce turistten Anzer olarak biz de faydalanmak istiyoruz. Ben, Yeşil Yol projesinin Anzer’den geçmesi için tam bir yıl uğraştım. Bu konuda başta vekilimiz Hasan Karal ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’ye ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. İmar konusunda devletimizin dış kaplama desteğini bekliyoruz. Dış kaplama desteği ile köyümüzün çok daha estetik görüntüye sahip olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

KARAL’DAN DESTEK ALDIM

 

İlk dönem muhtarlığında birçok hizmete imza atan Anzer Muhtarı Remzi Güzel, “İşimi doğru yaparsam Anzer halkı beni bir dönem daha seçer. Yapmazsam seçmez. Benim işim hizmet. Anzer’e nasıl değer veririz, nasıl hizmet getiririz onu düşünüyoruz. Bu konuda bize en büyük desteği ise AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal sağlıyor. Kendisine yöre halkı olarak minnettarız, sizlerin aracılığıyla da teşekkür ediyorum. Hükümetimize, Valimiz Erdoğan Bektaş’a ve AK Parti İl Başkanı Muhammet Avcı’ya da Anzer halkı olarak teşekkürleri sunuyorum. Anzer, Rize’nin Ayder’den sonra bir başka gözbebeği” dedi.

BİZ AYDER OLMAYACAĞIZ

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 

Ayder Yaylası’nda içinden çıkılmayacak bir çarpık yapılaşma olduğunu belirten Güzel, “Anzer’de ihtiyar heyetimizle birlikte aldığımız kararda 'biz Ayder olmayacağız' dedik. Ayder’deki çarpık yapılaşma Anzer’de olmayacak. İmar planı Anzer’de düzenli olacak. İmar kanunu neyse benim köyümde, yaylamda o olacak. Benim oy kaygım yok. Ayder’e dönüşmek istemiyoruz. Bu doğrultuda akrabam olsa da kanun neyse onu yaparım. Çok katlı bina yerine yatay binalar Anzer’de olacak. Yine benden önce dereler çöplükten geçilmiyordu. Dere alabalığına üç sezon yasak getirdim. Bu sezon bitiyor. Şimdi derelerimiz tertemiz akıyor. Pullu alabalık 3 yıl sonra bu sezon derelerimizde görülmeye başladı” dedi.

Bal var Anzer çay var Rize!

 

Bal var Anzer çay var Rize!

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar