TAZİYE - Temek Kotil'in Babası
 
Ayvayı Yediniz mi ?
 
Rize Havalimanı'nın Açılış
 
Rizeli Sanatcı Erol Evgin'den
 
Sık tuvalete gitme, psikolojik
 
Bayim Olur musun Franchising
 
Cam filmlerine limit geliyor
 
Bu minibüste para geçmiyor
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Kasım 2017 (129)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (138)
Ağustos 2017 (139)
Temmuz 2017 (133)
Haziran 2017 (165)

» » 19 KASIM 2014 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

19 KASIM 2014 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

Kategori: SAĞLIK
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 20-11-2014, 15:18
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

19 KASIM 2014 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

 

19 KASIM 2014 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ
Bugün Dünya KOAH Günü. KOAH’ı tanıma ve önemini kavrama günü.!
    KOAH Nedir? KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.  KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalıktır.  KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde %15-20’dir. Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları tüm ölümler içerisinde en sık görülen 4. ölüm nedenidir ve bu ölümlerin  % 61,5’i KOAH nedeniyledir.KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler.Son yıllarda ÖNEMİ GİDEREK VURGULANMAYA BAŞLAYAN ‘fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik’ de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.Bu nedenle, hem bu hastalığın önlenmesi hem de ilerlemesinin engellenmesinde ‘fiziksel aktivitenin arttırılması’ gerekmektedir.  KOAH’da en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekir.

19 KASIM 2014 DÜNYA KOAH GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

 


     KOAH’ın tedavisi mümkün müdür?KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır. Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir. Sağlığın iyileştirilmesi ve korunması için haftanın en az beş günü, günde en az 30 dakika süre ile orta yoğunlukta fizik aktivite (örneğin yürüyüş) önerilmektedir.
    19 Kasım Dünya KOAH  Günü sebebiyle Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Proğramlar ve Kanser Şubesi Kronik Hastalıklar Birimi tarafından Aile Hekimlerine yönelik Zıhnı Derin Eğitim Salonunda Saat 17:00'da RTEÜ Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları uzmanı Yrd. Doç. Dr Aziz Gümüş tarafından KOAH'ın erken tanısı, tedavisi ve alınabilecek ömlemler konusunda eğitim sunumu yaptı. Ayrıca  RTEÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Dalı Başkanı ve TTD Doğu Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Adile Berna Dursun tarafından Dünya KOAH günü nedeniyle  toplumun bilinçlenmesi ve farkındalığın artırılması için yerel TV kanalına konuk olarak katılmıştır. Canlı yayın proğramına konuk olan Prof. Dr. Adile Berna DURSUN KOAH'ın risk faktörleri, erken teşhisin önemi, tedavisi ve tedavi seçenekleri gibi birçok konu hakkında detaylı bilgilendirme yapmıştır.
    Daha sağlıklı bir yaşam için, KOAH olmamak için, KOAH’ınızın ilerlememesi için yürüyün.  Her gün bir adım daha fazla atınız.!!!   
                                                                                         ''RİZE HALK SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ''
                       

dle


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı