ÇAYKUR RİZESPOR KULÜBÜ BAYRAM
 
NEŞE ÇAY BAYRAM TEBRİĞİ
 
METE ŞİRKETLER GRUBU BAYRAM
 
FENER NAKLİYAT BAYRAM TEBRİĞİ
 
Rize'de yaylada kaybolan
 
Sedat Peker; 'Türkiye'ye Askeri
 
GECE YARISI İLE SABAH 6 ARASINDA
 
Rize'de elektrik akımına kapılan
 

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ağustos 2018 (95)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)
Mayıs 2018 (118)
Nisan 2018 (146)
Mart 2018 (162)

» » “Şehir hastanesi Rize için kesinlikle çözüm değildir”

“Şehir hastanesi Rize için kesinlikle çözüm değildir”

Kategori: SAĞLIK
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 11-05-2017, 18:49
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Şimşek sorunları anlattı
- Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Şimşek:
- “Üniversite hastanemiz eğitim öğretim için yeterli değil; kaliteli hizmet veremiyoruz”
- “Şehir hastanesi Rize için kesinlikle çözüm değildir”

 

 

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Şimşek, STK temsilcileri ve basın mensupları ile kahvaltılı sohbette bir araya gelerek yaşadıkları sorunları anlattı.
“Üniversite hastanemiz eğitim öğretim için yeterli değil; kaliteli hizmet veremiyoruz” diyen Şimşek, yapılması planlanan Rize şehir hastanesi projesinin Rize için çözüm olamayacağını söyledi.
Rize’deki STK temsilcileri ile buluşan Dekan Prof. Dr. Şaban Şimşek, RTEÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nin fiziki imkansızlıklar dolayısıyla kaliteli hizmet verememesinden yakındı. Şimşek “Araştırma Hastanesi fiziksel olarak öğrencilerin eğitimine uygun değil, daracık koridorlar ve birbirine açılan kapılar ardında eğitim yapılamaz. Burası 2005 yılında 2. basamak 300 yataklı Devlet Hastanesi diye yapılmış, eğitim öğretim için yapılmamış. 2008’de yalnız tabelası değişerek Eğitim Araştırma Hastanesi’ne dönüşmüş. 2011’de Üniversite Hastanesi olmuş. Dolayısıyla hakiki bir 3. basamak hastanesi değil. 8 bin metrekare arazi üzerinde 15 bin metrekare kapalı alan. Dışarıdan görünüşü muhteşem ama iç mimarisi işlevsel değil” diye konuştu.

 

 
Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’nda YÖK’ten sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunduğunu hatırlatan Şimşek “Personel dağıtımında mevzuat değişikliği yapmak şart. Burada konu yalnız Rize değil Türkiye’nin sorunudur. Personel dağıtım cetvelinde (PDC) fakülte kadrosundaki öğretim üyeleri Rize’de (Hastanemiz Sağlık Bakanlığı'na bağlı olduğu için) PDC deki İl genel doktor sayısına dahil edilirken, Trabzon’da Üniversite Hastanesi (Sağlık Bakanlığı'ndan ayrı olduğu için) dahil edilmemektedir. Üniversite akademisyen kadrolardaki sayısal sıkıntı, kuruluşta eş durumundaki yeni kurulan üniversitelere bin 500 kadro verilirken, Rize Üniversitesi'ne bin 320 kadro verilmiştir. Klasik büyük şehir cazibesi ve Rize’nin taşra sayılması, asistan sayısı yetersizliği, hemşire, teknisyen, sekreter eksikliğinden ötürü hazırda bulunan yoğun bakım üniteleri burada açılamıyor. Bazı pahalı cihazlar optimum çalıştırılamıyor. Sekreter eksikliğinden rapor yazılamıyor ve günler sonra hastanın eline geçebiliyor” dedi.
“Sağlık Bakanlığı’nın projesi olarak Rize’ye yapılmak istenen Şehir Hastanesi çözüm değildir” diyen Şimşek “STK olarak kamuoyunun sesi olunuz. Üniversite hastanemize yeni yer olarak ÇAYKUR Paketleme Fabrikası’nın yeri yeterli. Burasının Tıp Fakültemize devri için sizlerin kamuoyu desteğine ihtiyacımız var. Paketleme Fabrikası 6 ay sonra İyidere’de yeni yapılan yere taşınacak ve burası boşaltılacak. Bu arazinin fakültemize devri yapılırsa buraya mükemmel bir Eğitim Araştırma binası ortaya çıkacak. Proje çalışmalarımızı hazırlıyoruz. Sizlerin desteği Ankara’ya kadar ulaşarak daha kaliteli ve büyüyen bir Tıp Fakültesi Hastanemize kavuşmak için desteğinize ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
STK temsilcileri daha sonra söz alarak her desteği sağlayacaklarını ve üniversitenin gelişimi konusunda gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gerekse Başbakan Binali Yıldırm’a gerekli bilgi ve dosyaları ulaştırmak için gerekirse toplu olarak Ankara’ya gitmeye ve ortak bir deklarasyon yayınlamaya söz verdiler.


  1. Haberi okuyunca işte gerçek yönetici-bürokrat böyle olmalı dedim. Hocamızı tanımıyorum ama lafı eğmeden, bükmeden teknik olarak bildiği ve inandığı gerçekleri belirtti ve bu olumsuzlukları giderecek çözüm önerilerini de açıkladı. Tüm Rizeliler olarak (Başta siyasilerimiz) ona destek olmalıyız ki Rize kazansın. Sadece bina yaparak (Üstelik alelacele, ihtiyaca göre hiçbir mimari araştırma yapmadan yapılan binalarla) ne eğitimi ne de sağlığı çözemeyeceğimizi artık idrak etmemiz gerekiyor...

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı