Diyanet İşleri Başkanı Rize’ye
 
Eşsiz Lezzetin Yeni Adresi Hayal
 
Belediye Esnaf El Ele
 
Otobüste taciz iddiasına gözaltı
 
İSTANBULSPOR EFSANE FUTBOLCUSUNU
 
Tıka basa doyarak zayıflayın
 
Cevizin beyin üzerine etkileri
 
"Kedicik"lerin suç duyuruları
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ekim 2017 (107)
Eylül 2017 (138)
Ağustos 2017 (139)
Temmuz 2017 (133)
Haziran 2017 (165)
Mayıs 2017 (220)

» » Rizeli Hasan Amca Bastonla Gelmişti!..

Rizeli Hasan Amca Bastonla Gelmişti!..

Kategori: SAĞLIK
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 8-10-2017, 14:00
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Bastonla gelmişti, ivig tedavisi ile yardımsız yürümeye başladı

 

 

 

Rize’nin Pazar ilçesinde yaşayan 62 yaşındaki Hasan Bozkurt, yaklaşık 1,5 yıldır süren bastonla yürüme çilesinden ivig tedavisi ile kurtularak artık yardımsız şekilde yürümeye başladı.
Oturduğu yerden kalkamadığını ve sürekli ağrılarının olduğunu belirten Bozkurt, tedavi sayesinde yürüme sevincini yaşadığını belirtirken artık eski yaşantısına geri döndüğünü söylüyor. Rize ve Trabzon’da bir çok doktora gittiğini son olarak Trabzon Özel İmperial Hastanesi'ne geldiğini anlatan Bozkurt, uygulanan tedavi sayesinde artık yürümeye başladığını söyledi. Hastaneden içeri baston yardımıyla girdiğini çıkarken ise bastonu attığını belirten Bozkurt, “Ayaklarımda ağrı vardı, yürüyemiyordum, yatamıyordum. Yerimden zor kalkıyordum. Bir yerden bir yere baston yardımıyla bile zor gidiyordum. Rize ve Trabzon’da bir çok hastaneye gittim ancak beni yürütecek bir uygulama olmadı. Yaklaşık 1,5 yıldır hiçbir şey yapamıyordum. Hiç kuvvetim yoktu, lavaboya bile gidemiyordum. Değnekle çok zor yürüyebiliyordum. Değneksiz de adeta sarhoş gibi yürüyordum. Bir adım atıyordum ikinciyi ters atıyordum. Hocam ilaç tedavisi uyguladı, şimdi hocamızın uygulaması sayesinde rahatlıkla yürüyebiliyorum. Şimdi Allah’a şükürler olsun çok iyiyim. Hatta hastaneye geldiğim zaman bile düşmüştüm. Şimdi artık bastona bile gerek kalmadı” diye konuştu.

İlik tedavisi ile tekrar eskisi gibi yürümeye başladı
Hastanın kendilerine yürüme bozukluğu ile geldiğini belirten İmperial Hastanesi Noroloji Uzmanı Dr. Mustafa Aydın, hastaya ivig tedavisi uyguladıklarını ifade ederek “Hasta bize el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yürüme bozukluğu, özellikle geceleri bacaklarda ağrı gibi şikayetiyle geldi. Yürürken ataksi dediğimiz sanki sarhoş vari gibi yürüyordu. Kendisine bir takım tetkikler uyguladık. Yaptığımız tetkikleri değerlendirdiğimizde bunların hepsinin normal olduğunu belirledik. Bir fıtık bulgusu olmadığını tespit edince hastaya EMG uyguladık ve EMG’sinde sinir ucu hasarı tespit ettik. Sinir ucu hasarına yönelik olarak ivig dediğimiz bir tedaviyi planladık. İlik tedavisi sonucunda hastamız 3 gün sonra yürümeye başladı. Bundan sonra bu tedaviyi aylık olarak 6 ay boyunca devam ettireceğiz” dedi.
Bu hastalığın bölgede çok sık rastlanmadığını keydeden Aydın, “Bu tür hastalıklar, bölgemizde çok sık rastlanmıyor. Nadir rastlanan bir hastalık. Bu hastalık genelde ileri yaşlarda oluyor. Nadir de olsa genç yaşta da görülebilir. 60 yaş üzeri sıklığı daha fazla” şeklinde konuştu.

dle


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı