Yeni Ford Focus, 20 Kasım'da
 
Ağız kokusuna 10 doğal çözüm
 
Kansızlığın Çaresi Meyve Suyu
 
Sağlık Alanında Yeni Düzenlemeler
 
"Balıkların yediği plastikler
 
Reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza
 
Siyasi Parti Kulislerinde Yerel
FAKİR’DEN CUMHURİYET BAYRAMI’NA

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  AKILLI KUTU
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Kasım 2018 (95)
Ekim 2018 (137)
Eylül 2018 (120)
Ağustos 2018 (126)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)

» » ÇAY SEN Taban Fiyatı 3 Lira Belirledi

ÇAY SEN Taban Fiyatı 3 Lira Belirledi

Kategori: SİVİL TOPLUM
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 13-04-2018, 11:13
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

ÇAY ÜRETİCİLERİ SENDİKASI (ÇAY-SEN) ‘İN 2018 REFERANS FİYAT AÇIKLAMASIDIR;Her yıl olduğu gibi yaş çay üreticisi önünü göremeden sezona başlamaktadır. İktidarların istikrarlı ve güven veren bir çiftçi politikası yoktur. Devlet bir yandan elindeki tarım üretim yatırımlarını satarken diğer yanda da devam eden üretim sürecine güven vermeyen açıklamaları, politikaları devam etmektedir. Tarım girdileri almış başını giderken, enflasyon faizle anılacak olursa, resmi rakamlarla yüzde 15’lere dayanmıştır. Sadece üç ay içerisinde akaryakıta yüzde 15 zam yapılmıştır.
Çay üreticisi, bu yıl satacağı yaş çayın karşılığında zaten esnafa borçlu ve 2018 çayını kışın harcadıklarına karşılık toplayacaktır. Bu üretici yaz boyunca ne yiyip, giyecek ve yaşamının temel gereksinimlerini nasıl karşılayacaktır.
2018 yılı için bazı kurumlar referans fiyatlarını açıklamaya başladılar. Ki bu kurumlar için şunu söylemeliyiz; geçen yıl istedikleri taban fiyata özel sektör zaten yaklaşarak vermişti. Şimdi bu kurumlar, büyük bir yüzsüzlükle ve utanmazlıkla geçen yıl istedikleri fiyatın üzerine bir şey koymadan fiyat talep etmektedirler. Siyasal iktidar ve Devlet aklı, sermayeye her türlü olanakları sunarken, 80 milyonun karnını doyuran çiftçisine ve köylüsüne bu kadar nemrut davranması anlaşılır değildir. Geçen sezon Çaykur, taban fiyatta kaldığından, üreticiden beklediği miktarda çayı alamamıştır. Özel sektör üreticiden taban fiyat üzerinden (2,3 lira) adeta kapma yarışına girmiştir.
Biz Çay Üreticileri Sendikası (Çay Sen) olarak 2017 yılı için referans taban fiyatımızı 2,5 lira ve Destekleme(13 kuruş) ile birlikte 2,63 lira olarak açıklamıştık. Hesaplamalarımızı ve rakamlarımızı gerçeklik üzerinden yapmaktayız. Bu yıl devletin açıklamış olduğu faiz oranlarını resmi enflasyon olarak temel almamız gerekirse yüzde 15 zam talep etmekteyiz.
Çay Sen olarak, bu rakamlar üzerinden taban fiyatın 2 lira 87 kuruş ve destekleme ile birlikte 3 lira fiyat talep etmekteyiz. Bunun altında verilecek her birim zam, üreticinin mağdur edilmesi demek olacaktır. Devlet aklının uzantısı Siyasal iktidar ise, arından ve muhtemel tepkilerden çekindiğinden gerek halkın huzurunda ve gerekse kampanya öncesi fiyat açıklayamamaktadır.
Çay Üreticileri Sendikası olarak, her yıl açıkladığımız referans taban fiyat açıklamalarını yakından ve gerçekçi rakamlar üzerinden üreticimiz lehine ve mağduriyetler olmaması için yakından takip etmeye devam edeceğiz. Tüm çiftçilere olduğu gibi Yay Çay Üreticisine de 2018 yılı için iyi hasatlar ve bol kazançları olması umuduyla, kolay gelsin.


  1. iyi palic efendiden  biraz daha insafli cikti .ARKADAS BIRI CIKIP BIZ HAKKIMIZI ISTIYORUZ BIZIM SIVIL TOPLUM BIR ASAGILIK KOMPLEKSLI SANKI DILENCI GIBI SADAKA ISTIYORLAR ::BEYLE O KOLTUGA OTURMAYIN OTURUYORSAN RIZEMIZIN HAKKINI HUKUKUNU KORUYACAKSINIZ :RIZE VILAYETI BITME HALINE GELDI GÖC VERE VERE ISSIZ ANDER KALACAK ALLAH KORUSUN:BIZIM BIR CAYIMIZ VAR BASKALARI GIBI BASKADA BIR BASKA MAHSULUMUZ YOK::ONUN ICIN  HERKES VAZIFESINI YAPMALIDIR:3 lira nin ALTINDA BIR PARA BU VILAYETE ATILAN BIR RADYASYON BOMBASI GIBI DIR:ONUN ICIN KIMSENIN HAKKI OLMAMALIDIR RIZENIN VIRANE KALMASINA:::::::VALLAHI ALLAHIMA COK SÜKÜR BENMI CAY PARASINA IHTIYACIM YOK  AMA BENIM RIZEME IHTIYACIM VAR TÜM RIZE DOSTLARINA SELAM SAYGI

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı