Fakir - Elektrikli ev Aletleri
Kanal İstanbul'un Güzergahı
SİNÜZİT DEYİP GEÇMEYİN
Sahibinden Kiralık Daire
Mutlu Yıllar.. Avukat Mehmet
Yeni Yılınız Kutlu Olsun... Ali
Mutlu Yıllar.. Mustafa Çelik
Yeni Yılınız Kutlu Olsun ...
Mutlu Yıllar... RİDEF

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  FİKSTÜRLER
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ocak 2018 (61)
Aralık 2017 (140)
Kasım 2017 (156)
Ekim 2017 (167)
Eylül 2017 (137)
Ağustos 2017 (138)

» » Hikmet Ayar’dan ÇAYKUR Mevsimlik İşçilerle İlgili Önemli Açıklama

Hikmet Ayar’dan ÇAYKUR Mevsimlik İşçilerle İlgili Önemli Açıklama

/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 28-12-2017, 11:21
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim
Milletvekili Hikmet Ayar’dan Mevsimlik İşçilerle İlgili Önemli Açıklama


AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar, katıldığı televizyon programında Çaykur’daki mevsimlik işçiler, organik çayla ilgili açıklamalarda bulundu.
Milletvekili Ayar, Taşeron işçilerle ilgili düzenlemeyle birlikte Çaykur’daki mevsimlik işçilerinde beklentilerinin olduğunu fakat mevsimlik işçilerin kadroya geçmesinin söz konusu olamadığını söyledi. Ayar ayrıca Çaykur’da bundan sonra kadrolu işçi alımlarının olamayacağını ve kadrolu işçilerin yapacağı işi ise mevsimlik işçilerin dönüşümlü yapacağını dile getirdi.
“ilk defa TBMM’de gündeme biz taşımışız”
Milletvekili Ayar mevsimlik işçilerin sorunlarını her platformda dile getirdiğini belirterek, “Mevsimlik işçi dünyanın her yerinde mevsimlik işçidir. Milletvekili olduğum günden itibaren benim birinci meselem diyerekten her platformda mevsimlik işçilere neler sağlayabiliriz gayretini hem TBMM çaltısı altında hem de ilgili bakanlarla yaptığım görüşmelerde sürekli takip ettim. Belli bir noktaya kadar da taşıdığımı düşünüyorum.
“Çaykur Kadrolu İşçi Alımı Yapamayacak”
Milletvekili Ayar, Çaykur’un bundan sonra kadrolu işçi alımı yapamayacağını belirterek, “Çaykur en son 2007 yılında kadrolu işçi alımı yapmıştı. Artık Çaykur kadrolu işçi alımı yapmayacak. Kadrolu işçilerin yapmış olduğu işi mevsimlik işçiler dönüşümlü çalıştırılmak suretiyle yaptırılacak. Çay kampanyasının dışında da fabrika da yapılan işler vardır. Bu işler daha önce kadrolu işçilerle yapılıyordu. Ancak kadrolu işçilerin sayısı Çaykur kurulduğundan bu yana ilk defa bu kadar eksilme yaşadı. 1700’e kadar kadrolu işçi sayısı düştü. Oysa 5 yıl önce bu sayı 4000 dolayındaydı. Kadrolu işçilerin yaptığı bu işleri kim yapacak? İşte bundan sonra mevsimlik işçiler dönüşümlü olarak yapacak. Çalışacak arkadaşlarımız kurayla belirlenecek.”dedi
“En Az 6 Ay Çalışmalarını Sağlayacak Bir Düzenleme Peşindeyiz”
Milletvekili Ayar, kadrolu işçilerin işini mevsimlik işçilerin yapmasıyla birlikte mevsimlik işçileri en az 6 ay çalıştıracak bir düzenlemeyi hayata geçirmeyi planladıklarını ifade ederek, “ Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri en az 6 ay olabilir mi diye bir düşünce ortaya koyduk. Bunu mevzuata koyduramayabiliriz ama uygulamada fiili durum olarak en az 6 ay çalışmalarını sağlayacak bir düzenleme peşindeyiz. İhtiyaç durumunda bu ortalama 7 ayı da bulabilecektir. Ve bu herkesin bu imkândan faydalanacağı bir düzenlemeyle sağlanacaktır. Yine mevsimlik işçi statüsünde çalışan ziraat mühendislerimiz, çay eksperlerimiz ve üniversite mezunu arkadaşlarımız var. Bunlarda Çaykur’un değişik projelerinde çalıştırılmak üzere onlarla ilgili daha farklı düşünülebilecek. Onu şimdi söylemek erken olur. Tam yıl olmayacak ama azami süre olan 9 ay 29 günü tamamını bile çalışacak olanlar çıkabilecektir. Bu mevsimlik işçilerimizin lehinde düzenleme bu konuda yapılan yanlış yönlendirmelere de itibar etmemelerini istiyoruz. “ dedi


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı