Rize'de Bu Kaza İki Can Aldı
 
Emekliye yılda 2 maaş ikramiye
 
EL TİTREMESİ ÖNEMLİ
 
Kadınlar plajına rekor ilgi
 
Erdoğan ve Kalkavan Bir araya
  
Kanunen bisikleti kullanma
 
Liseli genç kız derede boğuldu
 
Kalkavan Ailesinin Acı Günü
 

Haberi Ajanstan Alın
Haberi Ajanstan Alın
ANKET
  RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  SPOR TOTO SÜPER LİG PUAN DURUMU
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Ağustos 2017 (93)
Temmuz 2017 (133)
Haziran 2017 (165)
Mayıs 2017 (220)
Nisan 2017 (194)
Mart 2017 (243)

» » Rize'de ‘Silah ve havai fişek’ uyarısı

Rize'de ‘Silah ve havai fişek’ uyarısı

Kategori: ULUSAL HABERLER
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 16-05-2017, 14:24
 • Beğenmedim
 • 0
 • Beğendim

PATLAYICI MADDELERLE İLGİLİ YASAKLAMA KARARI

 

 

 

Rize Emniyet Müdürlüğü, düğün ve kutlamalarda kullanılan silah ve havai fişeklerin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmesinin yanında yaydığı ses ve ışık nedeniyle panikleyen kuşların ölümüne neden olduğunu hatırlattı, silah ve havai fişek atılmaması yönünde uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, düğün, nişan ve asker uğurlama gibi mutluluk ve gurur günlerinde silah ve havai fişek gibi patlayıcı maddelerin kullanılmasıyla yaşanan bu güzelliklere gölge düşürülmesini istemediklerini ifade etti. Silahın bir eğlence ve kutlama aracı olmadığını vurgulayan Aksoy, havai fişek kullanımı konusunda da uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

“Havai fişekler patlayıcı madde ihtiva eden ve ehil kişiler tarafından usulüne uygun kullanılması gereken maddelerdir. Bu maddelerin izinsiz, zamansız ve uygunsuz kullanılmasından ötürü halkımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir. Havai fişek atılmasıyla oluşan gürültü ve ışığın yarattığı panik nedeniyle her havai fişek atımında yüzlerce kuşun öldüğü görülmektedir. Ayrıca düğünlerde silah ve patlayıcı maddelerin kullanılmasının ne kültürümüzde, ne de dinimizde yeri olmadığı ve uygun da karşılanmayacağı bilinmelidir.”

“SİLAH ÖLDÜRÜR, KEMENÇE, TULUM GÜLDÜRÜR”

Silahla ateş edilmesinin ya da havai fişek atılmasının sadece emniyet tedbirleri ile çözülemeyecek bir sorun olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Rize polisi olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızdan, sivil toplum örgütlerimizden ve özellikle vatandaşımızdan aldığımız destekle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Amacımız düğün sahiplerinin en güzel günlerinin en acı günleri olmaması, toplumumuzun bu tür olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamalarıdır. Kutlamalarda silah kullanmayalım. Karadeniz'e özgü en güzel kutlama yöntemi horondur. Horon yaparak kutlamalarımızı yapabiliriz. Silah öldürür, kemençe ve tulum ise güldürür. Silah sadece ve sadece vatanını veya nefsini korumak için kullanılan bir alettir. Onun dışında eğlence aleti değildir” dedi ve vatandaşların uyarıları dikkate almasını istedi.

Rize Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşürlerde silah ve havai fişek kullanılmaması yönünde vatandaşlara uyarılarda bulunuluyor.

dle


  • muzo
  • 16 Mayıs 2017 17:10
   • Beğenmedim
   • 0
   • Beğendim

  yasaklayın gitsin! niye uyarıyorsunuz ki! üretimide ithalatıda satışıda yasaklansın

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı