Yeni Ford Focus, 20 Kasım'da
 
Ağız kokusuna 10 doğal çözüm
 
Kansızlığın Çaresi Meyve Suyu
 
Sağlık Alanında Yeni Düzenlemeler
 
"Balıkların yediği plastikler
 
Reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza
 
Siyasi Parti Kulislerinde Yerel
FAKİR’DEN CUMHURİYET BAYRAMI’NA

Haberi Ajanstan Alın
ANKET
    RİZE'DE SORUN OLARAK NEYİ GÖRÜYORSUNUZ?

Haberi Ajanstan Alın
  AKILLI KUTU
NAMAZ VAKTİ

EN ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU

ARŞİV

Kasım 2018 (96)
Ekim 2018 (137)
Eylül 2018 (120)
Ağustos 2018 (126)
Temmuz 2018 (111)
Haziran 2018 (112)

» » TBMM’NİN 26. BAŞKANI İSMET YILMAZ OLDU

TBMM’NİN 26. BAŞKANI İSMET YILMAZ OLDU

Kategori: ULUSAL HABERLER
/
Yazar: Selim
/
Yayınlanma Tarihi: 1-07-2015, 17:16
  • Beğenmedim
  • 0
  • Beğendim

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 26. Başkanı İsmet Yılmaz oldu.

 

 

TBMM’NİN 26. BAŞKANI İSMET YILMAZ OLDU

 


Meclis Genel Kurulunda bugün yapılan üçüncü tur oylamada 276 yeter sayısına ulaşılamayınca en çok oyu alan AK Parti Adayı İsmet Yılmaz ve CHP Adayı Deniz Baykal dördüncü ve son tura kalan iki isim oldu.

 

TBMM’NİN 26. BAŞKANI İSMET YILMAZ OLDU

 


Dördüncü turda ise ipi AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz göğüsledi. Yılmaz kullanılan 547 oydan 258’ini alırken, Baykal ise HDP’nin de desteğiyle 182 oya çıktı. 29 oy boş atılırken, 78 oy da geçersiz sayıldı.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NDAN MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ SONRASI İLK AÇIKLAMA
- BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU:
- "TBMM BAŞKANLIK SEÇİMİYLE KOALİSYON MÜZAKERELERİ ARASINDA MÜZAKERE KURULMAYA ÇALIŞILDI"
- "EN BAŞINDAN BERİ İFADE ETTİM; TBMM BAŞKANLIK SEÇİMİYLE KOALİSYON ARASINDA HİÇBİR İRTİBAT YOKTUR"
- "BÖYLE BİR İRTİBAT KURMAK SİYASETİN DOĞASINA DA MECLİS'İN MATEMATİĞİNE DE MANTIĞINA DA ORTADAKİ TABLOYA DA AYKIRI DÜŞERDİ"

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçimlerine ilişkin, "TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon müzakereleri arasında müzakere kurulmaya çalışıldı. Ben en başından beri ifade ettim; 'TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon arasında hiçbir irtibat yoktur. Böyle bir irtibat kurmak siyasetin doğasına da Meclis'in matematiğine de mantığına da ortadaki tabloya da aykırı düşerdi" dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarının ardından Meclis'teki makamına gelerek gazetecilerin sorularını cevapladı. Meclis Başkanlığı seçimlerinin hayırlı olmasını dilediğini belirten Davutoğlu, "Değerli dostumuz Sayın İsmet Yılmaz'ı tebrik ediyorum. Türkiye'de demokrasi belli prensipler üzerine oturmuştur. 7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan siyasi tablo içinde TBMM Başkanlığı seçimi önemli bir aşamayı temsil ediyordu. Burada AK Parti olarak çok ilkeli bir siyaset takip ettik, çok net bir pozisyon ortaya koyduk. Kendi adayımızı gösterdik. En başından her şeyin 'meşruiyet sınırları içinde olacağını' ifade etmiştim. Hem Meclis Başkanlığı hem de koalisyon çalışmalarında bizim hiç terk etmeyeceğimiz temel ilkemiz 'meşruiyettir'. Yani, hem yasal meşruiyet, hem teamüllerin ve siyasal kültürümüzün gerektirdiği meşruiyet ilkeleri içinde davranıldığında en doğru sonuca ulaşılır. Nitekim, birçok spekülasyonlar yapıldı bu süreç içinde. Değişik partiler ve çevrelerden görüşler, kanaatler ifade edildi. TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon müzakereleri arasında müzakere kurulmaya çalışıldı. En başından beri ifade ettim; 'TBMM Başkanlık seçimiyle koalisyon arasında hiçbir irtibat yoktur. Böyle bir irtibat kurmak siyasetin doğasına da Meclis'in matematiğine de mantığına da ortadaki tabloya da aykırı düşerdi. En başından ifade ettik, 'şeffaf bir yol takip ettik'" ifadelerini kullandı.

 


Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:Y u k a r ı