SEÇİMDE HİLE YAPILDI YALANLARI


 

SEÇİMDE HİLE YAPILDI YALANLARI

 

 

İster genel seçim olsun, ister yerel seçim isterse herhangi bir halk oylaması olsun. Özellikle son 15 yıldır hemen her seçimden sonra seçimi kaybedenlerin bir kısmı bu yalana yapışır.

Hatta bu dönemde olduğu gibi bazı dönemlerde kazanma ümidi olmayanlar bu yalanlara seçimden önce başlarlar.

Neymiş efendim!

Oy çalacaklar.

Çuvalla götürecekler.

Şimdiden sahte oylar basıldı bunlar da fotoları….vb.

Oy çalacaklar iddiasında bulunan bir partili (hangi parti olursa olsun) kendinden utanmalı

Niye mi?

Çünkü her sandık başında devlet görevlileri haricinde isteyen her partiden görevliler var. Ki genelde seçime giren her parti her sandık başına bir adamı görevlendirir.

Seçimden sonra bütün şahitlerin huzurunda sandıklar açılır. Herkesin ortasında tek tek sayılır ve tutanaklara oradaki tüm yetkililerin imzası ile geçilir. Oradaki parti yetkilileri bu tutanakların resmini çekip yada oy sayılarını alıp merkeze gönderebilir.

Sonuçta YSK her bir sandıktaki seçim sonucunu açıklar. Seçime itirazı olan bir parti elindeki belge ile seçim sonucu arasında bir fark olursa itiraz eder.

Şimdi bir parti yetkilisi yukarda anlattığımız bu çok basit sağlamayı yapamayacak kapasitede ise yada bir parti başkanı bu kapasitede insanları bulup sandık başına ve merkeze görevlendirememiş ise değil o adama devleti emanet etmek. O adamın eline ekmek parası verilip bakkala bile gönderilmez.

Çünkü söylediğim karşılaştırmayı yapabilmek için gereken zekâ aşağı yukarı bir amip zekâsıdır.

Bir insan tek hücreli bir canlının zekâsına da sahip değilse bilmiyorum nasıl oy alır.

İşin diğer tarafı gerçekten seçimde hile olmuşsa belgenle gider seçim kuruluna gereğini yaptırırsın ki bugüne kadar pek çok kez bazı yerlerde seçim sonucu değişmiştir.

Yani sözün özü seçimler bitip sandıklar sayıldıktan sonra seçimde hile yapmak…

Yok efendim binlerce oy getirdiler…

Çuvallar değişti…vb cümleler tamamen asparagas dır.

Fitne çıkarmaya insanları birbirine düşürmeye çalışmaktan başka bir şeye hizmet etmez. (sonuçta kime yaradığı belli)

Oylar sayıldıktan imzalar atıldıktan sonra değil çuvalla kamyonla oy gelse de,

Hiçbir şey değişmez.

Çünkü artık oylar sayılmış ve o sandık başındaki tüm devlet ve parti yetkililerinin elinde sonuçlar imzalı olarak mevcuttur.

Ayrıca oy sayımı halkada açıktır. Meşhur İnönü dönemi gibi açık oy gizli sayım yoktur.

Mademki şüpheniz var. Organize olun gidin istediğiniz sandığın başında sabahtan akşama kadar bekleyin tek tek tüm oyları görün.

Seçimde hile yapabilmenin tek yolu turnike sistemidir.

Onu da maalesef bazı bölgelerimizde duyuyoruz.

Nasıl mı yapılıyor?

Önce bir seçmen pusulasını alıp oy verme odasına giriyor. Sonra pusulayı zarfa koymayıp cebine koyuyor. Dışarı çıkınca bu pusulayı x partisinin bina dışında bekleyen yetkilisine veriyor.

 O yetkili (ki bunlar tabi zorla insanları kendi partisine oy verdirenler)

Elindeki boş oy pusulasında kendi partisinin altına tercih mührünü basıp oy kullanacak bir sonraki kişiye veriyor ve içeri girip bunu zarfa yerleştirip atmasını ve sandık başında aldığı boş oy pusulasını kendine getirmesini istiyor. Böylece silah zoru tehdit yada şantajla seçimde hile yapılabiliyor. Bunu engellemenin yolu seçim mührünü değişkenli yapıda yapmaktır.

Böyle zorla oy kullandırmanın haricinde çuvalla oy çalmak mümkün değildir. Daha doğrusu mümkün olması için o sandıkta bulunan tüm parti adamlarının anlaşması haricinde mümkün değildir. Eğer bir parti diğer partilerin o sandıktaki tüm görevlilerini satın alırsa yetmez tüm seyredenleri satın alırsa yetmez tüm o sandık görevlilerini de satın alırsa ancak mümkün olabilir.

Peki, diğerlerini geçtim bir partinin diğer partilerin o sandıktaki tüm müşahitlerini satın alması mümkün mü dür. Bence değildir.

Yani bir seçimde oy çalındı çuvalla oy götürüldü diyen parti yetkilisi aslında şunu demektedir;

 

bizim partinin o sandıktaki görevlisi geri zekâlı idi seçim sonuçlarını doğru bir biçimde geçemedi. Bu arada oy çalan parti haricindeki tüm yetkililer geri zekâlı idi onlarda doğru geçemediler. Ya da oy çalan parti bizim partinin sandık başı görevlisi dahil oradaki herkesi satın aldılar ve oy çaldılar”

Şimdi bu söze kim inanır.

Eğer bu söze inanan bir partili olursa ona denir ki;

Sizin sandık başındaki adamlar ya geri zekâlı ya satılmış o zaman niye başkasına suç buluyorsunuz.

Satılık yada geri zekalı bir adamın ülkeyi doğru düzgün yönetmesi mümkün mü dür? Sorusunu sorup kenara çekilmek lazım.

Şimdiye kadar her hangibir seçimde böyle milyonda bir ihtimallik bir şey yaşansaydı her halde kokusu çıkardı. Dediğimiz gibi söylentiler sadece milleti kin ve nefrete sürüklemekten başka işe yaramıyor.

İnsanların böyle sözlere değer vermemesi lazım eğer çevrenizde böyle konuşan birisi varsa söyleyin delilleriyle gitsin YSK ya başvursun.

Yine babamın sözüyle bitirelim.

Aklınız yoksa burnunuzun delikleri de mi yok.           


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar