SPEKÜLATİF KRİZİN ÇÖZÜMÜ DOLAR YERİNE BRİCS PARA SI


SPEKÜLATİF KRİZİN ÇÖZÜMÜ DOLAR YERİNE BRİCS PARA SI


 

 

Dolarizasyon BRİCS ülkelerinin hepsine tek tek zarar vermeden önce Bu ülkeler (Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika) kendi ortak para birimini devreye sokmalıdır. Hatta kabul ederlerse buna Türkiye de dâhil olmalı böylece hem dünyada dolara rakip revize bir para kullanılmaya başlar hem de kendi göbek bağlarının makasları sürekli başkalarının elinde olmamış olur.

Bunu daha önce tehlikeyi gören AB yaptı ve doların karşısına AB ortak parası olan EURO’yu sürdü. Şimdi bunu BRİCS ülkeleri acilen toplanıp bu kararı alarak yapmalıdır. Bu zamana kadar almamış olmaları zarardır ama zararın neresinden dönseler kardır.

Paranızın ne kadar değerli olduğunun aslında pek bir önemi yoktur. Örneğin Kuveyt dinarı çok değerli ama kim biliyor kim kullanıyor. Kim kullanıyor anahtar kelimedir. Paranızın değerinden çok gücü önemlidir. Eğer bugün İran parası, Türk parası ve Rus parası değer kaybediyorsa ve bu ülkelerin geçen yılki ekonomik verileri bu yıldakinden farklı değilse belli ki ortada spekülatif bir durum bir oyun var. Ancak bu paraların hiçbiri güçlü değil. Paranın gücü değeri ile değil dünyadaki yaygın kullanımı ile ölçülür. Geçen yazımızda bahsettiğimiz gibi doların tüm dünyada merkez bankalarında revize olmasının nedeni dünyada bütün malların dolar ile fiyatlandırılması sebebi iledir.

İşte bu durumu tehlike olarak gören AB, EURO’yu çıkararak kendi aralarında kullanmaya başlayıp sonra yavaş yavaş dünyaya yayılmasına sebep olarak kendi çapında etkili bir önlem almıştır. Bir süreden beri EURO da güçlü bir para haline gelmiştir. Şimdi aynı şeyi BRİCS ülkeleri yapmalıdır. Yanlarına ne kadar fazla ülke katarlarsa çıkaracakları BRİCS PARASI o kadar hızlı güçlenir. Türkiye başta olmak üzere İran, Pakistan hatta Katar ve G.Kore gibi ülkeler de buna dâhil olabilir. Çünkü yarın hiçbirinin garantisi yok. ABD başkanının ne yapacağı belli değil.

Öyle bir durum ki yaşadığımız süreç ekonomi ile uzaktan yakından alakalı değil.

Sadece TL için ele alalım; öncelikle tek tek geçen yılki ekonomik veriler ile bu yılki verileri karşılaştırın.

Türkiye’nin yıllık milli geliri,

 Yıllık borç rakamları,

 Merkez bankası altın ve döviz rezervleri,

Kişi başı yıllık gelir ve cari açık rakamları açısından geçen yılın nerdeyse aynısıdır. Hatta cari açığın bir tık daha iyi olduğunu hatta turizm gelirlerinin geçen seneye göre çok daha iyi olduğunu ve seçimler geçtiği içinde kısa ve orta vadede siyasi bir kriz beklentisinin olmadığını bunlara eklersek bilimsel olarak doların bu çıkışını hangi aklı evvel sadece ekonomiye bağlayabilir.

Peki, nasıl yükseliyor?

Çok kısa ve basit özetle;

Düşünün; şimdi uluslararası piyasada elinde 100 milyar TL olan oyuncular var. Bunlar sürekli olarak hatta gece uzak doğu pazarı açılınca batıda açık tuttukları bazı bankalar üzerinden TL bozmaya başlıyor karşılığında dolar alıyorlar. Ama dolar alıp TL bozanlar birkaç dakika sonra az önce sattığı doları daha yüksek TL değeri üzerinden talep ediyor ve alıyor. Böylece dolar karşısında TL değer kaybediyor. Bu sarmal böyle devam ediyor. Sonuçta ellerindeki TL rezervi dolar karşısında sürekli eriyor (TL değer kaybettikçe) ama onlar bu çok büyük zarara razılar çünkü amaç ülkemizi cezalandırmak.

Basit olarak anlattık bu söylediğimiz işlemi EURO’yu da işin içine katıp karşı tarafta da TL’nin yanında İran parası ve biraz da Rus parası olarak düşünün sistem özetle bu. Yani birileri ellerine topladıkları değeri düşmesini istedikleri paraları, sürekli kendi aralarında Dolar ve EURO (ya da değerini çıkarmak istedikleri para birimleri) üzerinde döndürüyor. Böylece senin ülkenin ekonomik verilerinin hiçbir önemi olmadan paranın değeri değişiyor. Tabi ki bu işlemi yapanlar büyük paralar kaybediyorlar ama “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” mantığıyla bir ya da birkaç ülkeyi dize getirmeyi hesaplıyorlar.

Bu serbest piyasa sistemi kurulurken kimse delinin biri çıkar da sürekli zararına satış yapar diye düşünmemiş olacak ki (ya da sistemi kuranlar kendilerine bunu emniyet sibobu olarak bıraktılar) sistemin böyle acımasızca spekülatif kullanımına karşı önlem almamış. Aslında bazı önlemler alındı gibi gözükse de pek işe yaramıyor çünkü bu adamlar bunu birkaç kişi üzerinden yapmıyor belki de on binlerce kişi üzerinden yapıyor. Böylece serbest piyasa sistemi normal işliyor gözüküyor. En basitinden bir Avrupa ülkesi ki ismini söylemekten bile hicap ederim Türkiye saati ile gece 23:30 da bankasını açık tutup (ki saat farkı bizden daha ilerde) Uzak Doğu’da döviz piyasası açılır açılmaz açığa yüklü miktar TL verip dolar, EURO alma emri verince dolar ve Euro açılışta tavan yapıyor.

Şimdi isterse senin dış borcun hiç olmasın.

Cari açığın hiç olmasın hatta artıda olsun.

Kişi başı milli gelirin 50 bin dolar olsun.

Hiç fark etmez yukarıdaki anlattığım sistemi engelleyemezsin. Engellemek için;

Merkez bankanda trilyon doların olur, sen de organize olursun, bu paranın 100 milyar dolarını uluslararası piyasada organize ettiğin on binlerce insana yayarsın TL’nin değerini yükselmesini sağlarsın. Ancak şöyle bir durum var. Sen karşılıksız para basamıyorsun, karşılığı bile olsa dolar hiç basamıyorsun ama karşındaki esas rakip KARŞILIKSIZ DOLAR BASIYOR.

Bu şartlardaki bir müsabakada yenme şansın yok. Yani sonuç olarak bu şartlarda bu oyuna aynı şekilde müdahale etmen en sonunda batmana sebep olacaktır.

O yüzden diyorum ki, adil şartlarda oyun istiyorsak çok geç olmadan doların karşısına güçlü ülkelerin içinde olduğu bir para birimi basılmalıdır. Bunun en yakın olabilecek olanı BRİCS ülkeleridir.

Yarından hatta şuandan tezi yok hemen görüşülmeli ve varsa böyle bir niyetleri ya da olursa hemen açıklama yapılmalı. BRİCS ülkelerinin bu yönde yapacağı bir açıklama bile anında dolar ve Euro’nun hızlı bir şekilde düşmesine sebep olabilir. Çünkü BRİCS PARASI çıktığı anda artık onların dolarına ihtiyacın kalmayacak bütün alışverişlerini ağırlıklı olarak kurduğun yeni birlik üzerinden yapacaksın. Merkez bankandaki dolar rezervin ile bir anda karşılarına dikilebileceksin. Eğer BRİCS ülkeleri bunu kabul etmez ise acilen bir Türk-İslam ortak parası için çalışmalar başlamalıdır. Böyle bir çalışmanın sinyalleri bile muhtemelen onları yollarından döndürür çünkü EURO onlar için bir ders oldu. Bir de karşılarında başka bir para ile uğraşmak çok daha zor gelebilir ki, bahsettiğimiz BRİCS PARASI olursa doların tahtını sallamakla kalmaz oradan inmesine sebep olur.

Yazı aslında burada bitecek ama bazı aklı evveller (hain demeye dilim varmıyor ama cahil değilse haindir çoğu) “madem ellerinde böyle bir ekonomik silah vardı niye bu zamana kadar kullanmadılar” diye abuk-subuk bir soru sorabilir. Onların cevabını da verelim.

Sonuç olarak materyalist sistemde savaşların hepsi menfaat odaklı değil mi?

Bazı ülkeler Saraybosna kan ağlarken kılını kıpırdatmadı da fakat niye hemen Irak’a sonra Suriye’ye üşüştü. Sebebi duygusal mı tabi ki değil sadece yeraltı zenginliği ve enerji koridoru yani para.

Bizi bu zamana kadar diğer ucuz yöntemlerle dize getirmeye çalıştılar. En son içimizdeki ajan ve hainleri kullandılar. Artık güvendikleri en son ajanlar ve hainler de (bunların bir kısmı da bilinçsiz hain yani gafil) yavaş yavaş pasifize edilmeye başlayınca baktılar ki pabuç pahalı ve kendileri içinde çok pahalı olan bu oyunu devreye sokmaya karar verdiler. Yukarıda anlattığımız rakamlar (100 milyar TL) örnek olarak verilmiştir. Muhtemelen dönen para çok daha fazla ve para döndükçe azalıyor (değer kaybediyor) yani onlar da zarar ediyor. Ama onlar yarınlarını düşünüp bu zarara katlanıyorlar.    

 

Zorunlu olmadığı halde dolar olan arkadaşlar, “ARTIK DOSTUM DEĞİLSİNİZ.”


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar