DOLAR İÇİN ACİL UYARI


DOLAR İÇİN ACİL UYARI

DOLAR İÇİN ACİL UYARI

16 mart 2015 tarihinde dolar için son uyarı (http://ajans53.com/yazarlar/mustafa-bayrak/2532-dolar-cn-son-uyar.html) başlıklı bir yazı kaleme almıştım daha sonra o tarihlerde tahminlerimin doğru olduğu ortaya çıkmıştı.

Tabıki bu her zaman tahminlerimiz doğru çıkacak anlamına gelmiyor ancak bugünkü risk o zamankinden çok hatta çok çok fazla olabilir.

Şöyleki; eğer ABD nin yeni başkanı haber sitelerinde okuduğumuz ve ekibinin daha önce açıkladığı gibi Çin ve Meksika gibi ülkelere yüksek gümrük duvarları koyarsa bu doların değerli bir para olarak algılanmamasına sebep olacak ABD belli bir süreliğine bunu isteye bilir. Bildiğimiz gibi cari açığı çok fazla olan ABD artık bu sorunu kronikleşmekten kurtarmak isterse bunun yolu doların değerini düşürüp altının değerini yükseltmeye sebep olacak politik ve ekonomik hareketlerden geçer. Çok uzun yazmıyorum; basit bir şekilde açıklarsak doların değeri düşer altının değeri çıkarsa böylece ABD elindeki altınlarla dünyadan yüklü miktarda dolar çekebilir. Normalde dolar talebi fiyatının yükselmesine sebep olur ama bunu başlarda değeri düşen doların bir panik halinde karşılık bulmak için ABD ye yönlenmesi olarak düşünürsek bu bir talep değil geri dönüş olarak algılanacağı için tam tersi olarak dolar kısa bir süre de yüksek oranda değer kaybedebilir. Çünkü hemen herkes biliyor ki ABD nin elinde tüm dünyada dolaşan dolarların karşılığı olan altın yok dolayısı ile böyle bir kargaşada dolar daha fazla değer kaybetmeden karşılık almak isteyenler sıraya girerse bu daha fazla paniğin oluşmasına sebep olur buda doların değerinin daha fazla azalmasına…

 ABD bu durumu cari açığını kapatma avantajına çevirmede kullanabilir.

Tabiki bunların hepsi birer tahnim ama daha önceki yazımızda da dediğimiz gibi dolar eninde sonunda patlayacak beklenmeyen başkanın bu patlamaya sebep olacak politikalar gütmesi beklenilebilir.

Alternatif yatırım araçları varsa bence yeni ABD başkanının politika seyri belli olana kadar risk almamak lazım. Doların şuanda artmış olması tamamen şişirme ve hangi noktadan ineceği ve belkide çakılacağı belli değil bence dikkat edin…

Tekrar söylüyorum bunlar sadece tahmin daha önceki 2015 yılında yazılmış yazıyı (üstte linkini verdim) da okuyun ve kendiniz karar verin. Bu bir komple teorisi mi yoksa dolar için tehlike çanları çalar mı?

Hangi ihtimal için ne kadar riske girmeye değer?

Herkesin aklı var.

Habercinin görevi haber vermek.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar