DataLife Engine / TRANSFER VE SABIR!

TRANSFER VE SABIR!

TRANSFER VE SABIR!


 

Günümüz futbolunda parasız adım atmak mümkün değil.  Geçmiş dönemde Rizespor’da bol keseden harcayarak atılan imzalar şimdileri baş ağrısı olmaya devam ediyor. Örnek Kweuke. Resmi olarak 32 yaşında buna birde en az 4 yıl mağara yaşı ekle eder 36, sen bu adama iki sezon önce yıllık 700 bin Euro garanti ücret alırken beş yıllık yeni mukavele ve 1.800 bin Euro yıllık garanti para verdiğin an bittin. Dünya’da hiçbir kulüp 40 yaşına merdiveni dayamış, müzmin sakatlıklardan boğuşan bir oyuncuya yüzde yüzden fazla zam yapmaz ama Rizespor’un o dönem başkanı ve hocası yaptı, parti yeni başkan Yardımcı ’ya kaldı.

Kabahat Kweuke’de mi? Hayır değil. Bu adam başınıza silah mı dayattı?.. Arz talep meselesi. Buna birde ballı kaymaklı beş yıllık menajerlik ücretinin peşin verdin. Gelinen noktada satsan, satamıyorsun, kal desen oynayacak hali yok. Sezon açılışına katılan Kweuke ilk iki idman sonrası patladı!.. Sakatım, Almanya’ya doktoruna gideceğim. İstersen gönderme!.. Çaykur Rizespor’da Kweuke sorunu biran önce çözülmeli. Nasıl çözülecek bilmiyorum ama bana kalırsa zararın neresinden dönersen kardır mantığı altında bir yıllığını ver tatlı bir dille koy yola. Aksi takdirde bu oyuncunun aldığı yüksek ücret nedeniyle diğer oyuncuların sahada ayağı topa gitmez. Parayı o alıyor, o kuşsun, mücadele etsin düşüncesi ister istemez diğer topçulara sezon boyunca sirayet eder, ceremesini de Rizespor çeker..

Çaykur Rizespor transferde hata yapmamak için özen gösteriyor. İlk transferi 35’lik Ali Çamdalı ile . Biz yıllardır kimi eleştiriyoruz? Eski Başkan Kalkavan ve hoca Karaman’ı neden? Yukarda yazdım. Futbolun son demlerine gelen bir topçuya bu kadar para ve bu kadar uzun süre sağlam kontrat yapılmaz diyoruz. Sadece ben mi diyorum, hayır, tüm Rize kamuoyu ve yeni yönetim aynı fikirde. Yanlış, kulübün anahtarını Kweuke’ye teslim ettiler benzetmesi yerden göğe kadar haklı. Şimdi Konyaspor’da kadro dışı kalmış, yaş 35 yolun yarısı Ali ile yapılan iki yıllık sözleşme senin ilk transferin. Nasıl ki Kweuke yanlış, şimdi de ömrünün baharına gelmiş 35’lik bir oyuncu ile yaptığın sözleşme yanlış. Gelelim genç Tunuslu stopere. Niye aldın? Yeni Ali Faez veya Yakubi olsun diye mi? Bu adam takım içinde 4.’üncü stoper olur. Tıpkı Iraklı Faez, Tunuslu Yakubi gibi. Oysaki senin elinde altyapıdan yetişen salkım gibi Emirhan Topçu var. Gelen Tunuslu stoper Rizeli genç oyuncunun önünü kesecek, süre almasını engelleyecek. Sonra da altyapıdan oyuncu çıkmıyor diyeceğiz.

Yine imza atan iki oyuncu var. Ankara Demirspor’dan Çınar ve gurbetçi oyuncu Mustafa. Bu iki isim için referanslar hep olumlu yönde. İnşallah uyum sorunu yaşamazlar ve Rizespor’a katkı verirler.

Yönetimden kimle görüşsem “biraz sabır” diyorlar, taraftar ise “ Geç kalıyoruz” endişesini bir kez daha taşıyor.

Taraftar kısmından devam edeyim. Benim anam 80 yaşında ve bahçemizde armut ağacı var. Anam o yaşta o ağaca çıkamaz ve haliyle ağacın atında bekliyor. Armut ağacından düşen son armutları yerden toplamak için. Transfer dönemi de böyle bir şey. Geç kaldığın an çürüğüne razı geliyorsun, buna birde kampa geç katıldılar, takım içinde uyum sorunu yaşadılar, hazır değiller gibi klasik futbol terimleri altında lige giriyorsun ve atı alan Üsküdar’ı geçerken sende devre arası transferinde nokta atışları yapacağız söylemleri ile kendini avutmaya başlıyorsun..

Yönetim tarafına gelecek olursam sabır kelimesi altında çalışmalara devam ediliyor. Başkan ve ekibi kırı kırk yararak transfer çalışmalarına hız verdiler. Adı üzerine sabır, bizde bekleyip göreceğiz. Bu takıma süper ligde maç kazandıracak en az 4 – 5 baba oyuncu gerekiyor, yönetim de bunu biliyor. Mevcut kadro içinden bize süper ligde tek başına maç çevirebilecek, oyuna ağırlığını koyabilecek oyuncu yok. Özellikle stoper, orta saha 10 numara ve çok iyi bir golcü şart. Omurga dışında geri kalan diğer bölgeler ( kanatlar ) kendiliğinden oturur. Yeşil – mavili takımın bundan sonra yapacağı transferler Rizespor’un süper ligde bu sezon ortaya koyacağı başarıya çok büyük olasılıkla yön verecektir düşüncesindeyim ve biraz daha sabır gösterelim, bunun yanında artan döviz kuru bir çok takımı olduğu gibi yeşil – mavili takımı da transferde olumsuz yönde etkilediğini es geçmeyelim.

1-07-2018, 11:07
Geri dön