ÖLÜMDEN DÖNDÜLER!...


Buzlupınar köyünde eski taş ocağının bulunduğu yamaçtan kopan kaya kütlesi eve isabet etti.

 

ÖLÜMDEN DÖNDÜLER!...

 

RİZE’nin Çayeli İlçesi Buzlupınar Köyü’nde eski taş ocağının bulunduğu yamaçtan kopan kaya kütlesi, Kork ailesinin evine hasar verdi. Kayanın altında kalmaktan birkaç saniye farkla kurtulan ve büyük korku yaşayan ev sahibi Vesile Kork, başvurulara karşı önlem alınmamasına tepki gösterdi.Şimşirli mevkiinde yaşayan Hayati ve Vesile Kork, evlerinin karşısındaki eski taş ocağından bir süre önce yine taş alınmaya başlandığını görünce yetkililere haber vererek önlem alınmasını istedi. Ancak dün yamaçtan kopan tonlarca ağırlığındaki kaya kütlesi karayolunu aşarak evin duvarına çarptı, binaya hasar verdi. Kaya çarpmadan önce bahçeden geçerek eve giren Vesile Kork, kayanın altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Eve girdiği sırada büyük bir gürültü ile yamaçtan kopan kayaların eve doğru geldiğini gördüğünü anlatan ve, "Ömre bedel korku yaşadım" diyen Vesile Kork, “Korkudan dakikalarca titredim, ağladım. Yüzyıl önce buraları Ruslar işgal etmişti. Babaannelerimiz, dedelerimiz bile bu kadar korkmamıştır. Hayatımda böyle korku hayatımda yaşamadım. Vadide taş ocakları ve HES’ler nedeniyle sürekli patlatmalar yapılıyor. Bu vadiden Meclis'e başbakan da, bakan da gönderdik ama bize sahip çıkan olmadı. Bundan sonra bize sahip çıkılmamasının hesabını soracağız. İki ay önce tehlikeyi yetkililere bildirdik ama bir şey yapılmadı. Birkaç hafta önce yine malzeme almaya başladılar. Önce tedbir amaçlı çalışma yapıldığını düşündük. Yetkilileri arayınca çalışmaları olmadığını öğrendik" dedi.
Taş ocağında tedbir alınmamasına tepki gösteren Hayati Kork ise “Yetkililerin buradan taş alındığından haberi yok. Niye müdahale edilmiyor? Can güvenliğimiz yok. Evde durmaya korkuyoruz. Bölge organik tarım havzası ilan edildi ama ipini kesen buraya geliyor. Bu kadar vicdansızlık olur mu? Buldukları her yerden malzeme alıyorlar. Adeta her yer taş ocağı” diyerek savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar