Rize'de Mevsimin İlk Karı Yağdı !..


Rize'de Mevsimin İlk Karı Yağdı !..

 

 

Doğu Karadeniz’in en yüksek sıra dağları olan 3 bin 937 rakımlı Kaçkar Dağları’nın zirvesinde kar yağışı etkili oldu. Doğu Karadeniz’de etkili olan sağanak yağışlar, soğuk hava ile birlikte Rize’nin yüksek kesimlerinde kara dönüştü. 

KAR OVİT’TE 8 CM'YE ULAŞTI
Kaçkarlarla beraber 2640 rakımlı Ovit Dağı’na da sezonun ilk karı yağdı. Yağan kar yer yer 7-8 santimetrelik bir örtü oluşturduğu görüldü. Bu kar yağışı ulaşımı aksatmadı ancak görenleri şaşırttı. 

Dün öğle saatlerinde kuvvetli rüzgar ve yağışla başlayan esintili kar yağışı akşama saatlerinde doğru karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışa döndü. Ovit Tünelinde iki şantiye arası ulaşım kontrollü ve zincirli geçişlerle yapılmasına izin veriliyor. Hava sıcaklığının -4 e kadar düştüğü Ovit’te, aralıklarla devam eden kar yağışı 8 cm’e ulaştı. Kar yağışının bugünde devam etmesi bekleniyor. 

 

Rize'de Mevsimin İlk Karı Yağdı !..

 

 

Soğuk hava ve kar yağışı Rize’nin yüksek kesimlerinde etkisini gösterdi.
Rize’de bir süredir etkili olan yağışlar hava ısısındaki ani düşüş ile yüksek kesimlerde yerini kar yağışına bıraktı. Rize’de yılın ilk karının düştüğü yerleşim yeri Kavron Yaylası oldu. Yayla sakinleri ve turistler beklenmedik erken kar sürprizi yaşadı. Kavron Yaylası'nda kar kalınlığı 20 cm’ye ulaştı. Rize’nin İkizdere İlçesi’de soğuk hava ve kar yağışından etkilendi. Ovit Dağı’da beyaza büründü. Rize-Erzurum Karayolu’nun Ovit Geçidinde kar ve buzlanma yüzünden trafikte aksamalar yaşandı.Fotoğraflar: Uğur Çelik


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar