Rize'de Eczanelerde Orjinal Maske Sudan Ucuz!


 
18. Bölge Trabzon Eczacı Oda Başkanlığı yaptığı yazılı basın açıklaması ile Bölgede yaşanan maske sorununa son noktayı koydu.
18. Bölgeye bağlı Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinde yer alan eczanelerde Salı gününden itibaren 1 Lira 50 Kuruştan maske satışına başlanacağını duyurdu.
18.Bölge Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız'ın yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;
Covid-19 salgını tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de halkımızın sağlığını ve yaşamını hiç görülmemiş derecede tehlikeye sokmuştur. Bu süreçte biz eczacılar ve beraber görev yaptığımız eczacı teknisyenlerimiz, görevi  başındaki hekim, hemşire ve diğer tüm sağlık çalışanı paydaşlarımızdan sonra yüksek risk altında halkımıza hizmetten geri durmayan meslek mensuplarıyız. Cephedeyiz ve bu beladan halkımız tamamen kurtulana kadar da bir adım geri atmadan yeminimizin gereğini yapmaya devam edeceğiz. Son günlerde malumunuz maske konusu neredeyse adı maske savaşlarıyla anılacak derecede gündemi meşgul etmektedir. Maalesef eczanelerimize 2019 yılında 70 kuruşa maske alırken, bir anda aynı maskeleri 3 Lira 75 kuruştan temin etmek zorunda kaldık. Hiç bir meslektaşımız da bu maskeleri eczanelerine yüklü miktarda alıp bulundurmaz. Acı olan haftanın 7 günü 24 saat’i her bir bireyimizin ulaşıp hizmet alabileceği eczaneler günah keçisi yapıldı. Bir çok meslektaşımız bu fahiş fiyatlarla maske alıp satmak istemedi. Hatta sayın sağlık bakanımızın maske fiyatlarının normal bir seviyeye düşeceği açıklamasından sonra biz de üyelerimizden beklemelerini talep ettik. Fakat gördük ki üretilen maskeler öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarına yetebildi. Son günlerde de nerede, hangi şartlarda üretildiği belli olmayan maskeleri pazarlamak için hiç hayatında maske görmemiş insanlar piyasada maske satmaya başladı. Bazı merdiven altı üretim yerlerinde maskelerin nasıl üretildiğinin görüntüleri de bizi dehşete düşürmüştür. 18. Bölge Trabzon Eczacı Odası  olarak yaptığımız çalışmalar sonunda  belgeleri mevcut bir firmayla Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizde eczanelerimiz tarafından halkımıza maskeyi 1 LİRA 50 KURUŞ'tan ulaştıracak şekilde anlaştık. Salı gününden sonra odamıza bağlı dört ilde maske sorunu yaşanmayacağını umut ediyoruz. Lütfen ne olduğu belli olmayan maskelerden vatandaşımız uzak dursun. Ticaret Bakanlığı'nın bölgemizde yaptırdığı  denetimler sonucunda Rize’de bir ,Trabzon’da iki meslektaşımıza yazılan cezalarla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır. Sosyal medyada ve diğer platformlarda konu ile ilgili bilgi sahibi olmadan hakaretvari yorumları ve yazılan cezaları reddediyoruz. Halkımızın dün olduğu gibi bugün de, yarın da her zaman en yakın sağlık danışmanı olmaya devam edeceğiz. Lütfen Devlet’in koyduğu kurallara uyunuz. Evde kalın, hayat evde güzel.
18. Bölge Trabzon Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına,

Oda Başkanı Ecz.Çetin KANSIZ 


Yorumlar

Yorum Yapın