CİCİM AYLARI BİTTİ!..


 


CİCİM AYLARI BİTTİ!..

2013 – 14 sezonu. Rizespor süper ligde Alanyaspor ise Rize deplasmanında. Aylardan şubat. Akdeniz temsilcisi Rize’de ama maçı Pazarspor ile ..

2.lig maçında Pazarspor evinde konuk ettiği Alanyaspor’u 2 – 1 mağlup etmişti.  O maçı canlı izlemiştim. Aradan geçen 7 yılda Alanyaspor’un neleri başardığı ve son dört sezonda süper ligde kalburüstü takım olduğunu sanırım birçok kez ispatladı futbolseverlere ama biz 7 sezonda bir kez küme düştük, bir sezon alt ligde şampiyonluk sevimci yaşadık  diğer altı sezonda ise hep ama hep ligde sıkıntı yaşadık.

Bu lig 21 takım değil de 121 takım olsa ne olur, olmazsa ne olur. Rizespor 121 takımlı lig olsa bile küme düşmeme mücadelesi verir! Çünkü 7 yıldan beri Rizespor’u yönetenler, Rizespor’da söz sahibi olanlar vizyon derler, proje derler,

altyapı derler, transferde karavana bu sezon atılmayacak derler, camia ile bütünleşeceğiz derler ama öyle bir yola girerler ki, girdikleri yolun sonu hep hüsran, hep çile, hep özellikle transfer konusunda tutarsızlık ve fena halde dağınıklık …!

Askoroz deresinin suyu biter mi? Bitmez.. Kaçkar dağlarında 8 ay yağan kar ve yağmur askoroz deresinin suyunu bitirmez misali Rizespor’da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu sürece yeşil – mavili takımın maddi bir sıkıntısı olmaz. Sponsorlar eşliğinde toplanan bu paralar maalesef yıllar boyu askoroz deresinden aşağıya stadın hemen yanı başından denize boşa aktı, gitti..

Geçmiş sezonu geçtim, geçen sezon ligde çekilen bunca sıkıntı sonrası bu sezon ders alındı sözleri altında bu sezon yapılan transferlere ne demeli? Bu transferlerde imzası olanların bir kez daha Rizelinin aklı ile oynadıkları aşikar. Vizyon, proje diyenler, iyi takım kuracağız, ligde sıkıntı yaşamayacağız, hedef ilk 8 diyenler bu transferlerin altına imza atarken acaba ne düşündüler? Karagümrükte bir alt ligde kadroya giremeyen Engin’i alıyorsun, Karagümrük takımı İtalya liginden Milan’dan Arjantinli tecrübeli beyin Biglia’yı kadrosuna katıyor. Gençlerbirliği geçen sezon ligde sıfır çeken 3 oyuncuyu kapıya koyuyor, sen onları alıyorsun. Son 3 sezonda 3 golü olan Mihalak’ı büyük bir transfer yapmış gibi duyuruyorsun, kadrona katıyorsun. Bu mudur senin transfer politikan? ..

Rizespor’da futbolu yönetenler her dönem aklını birine kiraya veriyorlar. Başkan Hasan Kartal’da Rizespor Başkanlığı döneminde aklını Yılmaz Bal’a kiraya verdi. Bunu bir yere kadar anlarım ama nerde Rize’nin üst akıl yönetimi. Nerede Osman Aşkın Bak? Nerede Cumhurbaşkanı tarafından kendisine bizzat tembihlenen Servet Yardımcı? Nerede Mustafa Erdoğan ?.. Kimse bu transfer politikasına ve yapılan yanlış işlere dur diyemeyecek mi? Hesap sormayacak mı ? Rizeli bu isimleri iyi biliyor ve zamanı geldiği zaman hesabını sorar.

Akdeniz temsilcisi 7 yıl önce 2 . ligde mücadele ederken son 4 sezon süper ligde sıkıntı yaşamadan taraftarına güzel günler yaşattı. Ya biz? Ayıptır, günahtır beyler. Bu kadar bolluk altında 3 . sınıf topçuları izlemeye mecburmuyuz? Geçen sezon başı İsmail Kartal, devre arası Yılmaz Bal’ın yaptığı, bu sezon başında tekrar Bal’ın aldığı topçular nerede Allah aşkına.. Bu topçulara lahana yaprağı mı veriliyor, bu paraların hesabı sorulmaz mı? Vallahi dün ki maçın son dakikası içinde Tunay Torun’un yakaladığı pozisyonu son derece hem saha içinde hem saha dışında teknik olan Vekil Osman Aşkın Bak çok rahat atardı, Başkan Hasan Kartal ise biraz zorlanır dı ama o da golü atardı ama onun çok güvendiği Yılmaz Bal’ın transfer ettiği Tunay Torun atamadı ve böylece gitti 2 Milyon 800 bin galibiyet primi ve 3 puan.. Yine aynı şekilde Mihalak denilen kanat oyuncusu bom boş pozisyonda pası Boldrin veya Remy’ye verse gol olacak ama Polonyalı oyuncu baktı orada beni transfer eden Yılmaz Bal ve Menajerim yok, kendi vurmayı tercih etti ve dışarı attı, aferim !...

Alanyaspor’u tebrik etmek lazım. Bu kadar maç ve yol yorgunluğu altında rotasyonda çıktığı maçtan Rizespor’dan bir puanı aldı. Bizim adımıza rasyonel bir şeyler söylemek lazımsa;

Cicim ayları bitti. Tomas elinde ki kadronun bireysel performanslarını yukarı çekmeli. Süper ligde savunman biran önce oturmalı. Taç atışında gol yedik. Bu golde klasik Moruzık hatası var. Orhan olsa ölümüne atlar o topa Mustafa’ya vurdurmazdı. Selim Ay haftaya kulübeye gidecek, Emir Dilaver oraya monte olur. Kendi sahanda yorgun Alanya karşısında orta sahada 3 defansif oyuncu ile maça çıkmak ben bu maçtan bir puan alayım düşüncesi ile eş değer. Bana göre bu takımda ana sorun Boldrin. Rizespor bu oyuncunun ayağına ve aklına bakıyor. Brezilyalı kanatta mahkûm oynuyor. Bu oyuncunun yükünü hafifletecek kaliteli bir sekiz veya lua lua tarzında bir kanat lazım bize. Tomas hocanın mazereti kalmadı. Hırvat teknik adam bir şeyleri değiştirmeli. Özellikle stoperde 3’lü ( Talbi – Emir – Yassin ) orta saha beşli ve çift forvet ( Remy – Skoda ) bence çok güzel olur. İki kanat bekin gidip gelen 5’li orta saha ile bu kadro fark yaratabilir. Kısaca Erzurum maçı ile birlikte Tomas ve oyuncuları ya çıkışa geçecek ya da milli aradan sonra başarı herkese yazıldığı gibi başarısızlık başta Tomas olmak üzere herkese de yazılır ve ipler kopar !..


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın