Çoruh EDAŞ’tan Önemli Uyarı!


Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü, vatandaşları kendi insiyatiflerini kullanarak yerleşim yerlerindeki elektrik şebekelerine müdahale etmemeleri için uyardı.

Çoruh EDAŞ’tan Önemli Uyarı!

 

Çoruh EDAŞ Rizelileri

Elektrikle İlgili Yaşanacak Kazalara Karşı Uyardı!

 

 

Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü, vatandaşları kendi insiyatiflerini kullanarak yerleşim yerlerindeki elektrik şebekelerine müdahale etmemeleri için uyardı. Bu tür müdahaleler neticesinde, Rize’de iki ayda 3 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken  Çoruh EDAŞ yetkilileri, Rizelilerin elektrikle ilgili bir sorunları olduğunda  444 9 186 Çağrı Merkezi’ni arayıp yardım istemelerini açıkladı.

Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü yazılı açıklama yaparak, Rizelileri elektrik şebekelerine kendi imkanlarıyla  müdahale etmemeleri konusunda uyardı. Yapılan açıklamada, yaz döneminin başlamasıyla birlikte nüfus yoğunluğunun arttığı köylerde vatandaşların elektrik şebekelerine izinsiz olarak müdahale ettikleri ve bu tür müdahalelerin can ve mal kayıplarının yaşandığı kazalara yol açtığı belirtildi.


Rize’de iki ayda üç kişi hayatını kaybetti!

 

Açıklamada ayrıca; bakım, onarım ve yenileme çalışmaları devam ederken iş güvenliği nedeniyle elektrik kesintilerinin gerektiği, bu konuda da vatandaşların anlayış göstermesinin doğabilecek kazaları önleyeceğine dikkat çekildi. Söz konusu müdahaleler nedeniyle Rize’de, Temmuz ve Ağustos aylarında 3 kişinin elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi;


Mevcut AG ve YG şebekelerde her türlü bakım, onarım ve bağlantı yetkisi sadece Çoruh EDAŞ teknik ekiplerinde bulunmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun (elektrik arızasına müdahale, enerji kesme-açma, sayaç değişimi,sayaç yenilenmesi,armatür arızası, armatür takma gibi) şebeke ve direklere üçüncü şahısların müdahale etmesi yasak ve tehlikelidir. Ayrıca kurulu ve yeni kurulacak teleferiklerin yasal teknik prosedürlere göre  can ve mal emniyeti yönünden  çalıştırılması gerekmektedir. Sayın abonelerimizden; yasalar gereği elektrik şebekelerine yakın ağaçların  kesilmemesini, lamba tamiri  yapılmamasını, enerjili hatlara yaklaşılmamasını ve elektrikle ilgili her türlü sorunları için 444 9 186 no’lu çağrı merkezimizi arayarak veya www.coruhedas.com.tr   yardım istemelerini rica ederiz.” denildi.

 
Açıklamada, enerji nakil hatlarına bağlı trafo ve direklerde Çoruh EDAŞ çalışanı olmayan, şüpheli kişiler görüldüğünde de en yakın birimlere ya da güvenlik güçlerine haber verilmesi istendi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar