ÇAYKUR'da ikinci sürgün kotası belirlendi


ÇAYKUR'da ikinci sürgün kotası belirlendi
- ÇAYKUR ikinci sürgünde, dönüm başına 400 kilogram yaş çay alacak

 


ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, ikinci sürgünde üreticilerden dönüm başına 400 kilogram yaş çay alacaklarını bildirdi.

Alim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019 yılı birinci sürgününde kotanın dönüm başına 500 kilogram olduğunu hatırlattı. 

Yapılan değerlendirmeler sonucu kotanın, birinci sürgündeki yüksek yaş çay alımı da dikkate alınarak dönüme 400 kilogram olarak belirlendiğini ifade eden Alim, organik tarım alanlarında ise kotanın 700 kilogram olduğunu kaydetti.

Alim, ikinci sürgün yaş çay alımlarının bugün itibarıyla başladığına işaret ederek, üreticilere, evsafına uygun ürün toplanması konusunda dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Çay alım evlerinde Artvin'in Borçka ve Kemalpaşa ilçesinden başlayarak bazı değişikliklere giderek, kaliteli çay alımı için çeşitli konularda yenilik yapacaklarını belirten Alim, birinci sürgünde artan yaş çay kalitesinin ikinci sürgünde çok daha yukarı çıkacağına inandıklarını sözlerine ekledi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar

 1. 0 0
  {usertitle}

  müstahsilin feryadı

   2 Temmuz 2019 09:07
       

  sayın çaykur genel müdürlüğü milletin çayını alın 400 kg kota olmaz üreticiyi çaldırmayın sizlerde onlarla ortaksınız bu konuyu hepimiz biliriz rizede çayla ilgili tüm kurum ve kuruluşlar vazifelerini yapmıyorlar çünkü hepsi ortak milleti çalıyorlar yazık çok yazık yine ekmeği çalacaklar 2. sürgünde kota enaz 550 kg olmalıydı hırsıza dur diyemeyen bu zihniyete yuhhh deriz   yuhhhhhhhhhhhhhhhh.