Çay Kanun Taslağı’nda Tepki Çeken Maddeleri Kimler Koyduysa Açıklasın!


Doğu Karadeniz ve Rize’nin en önemli geçim kaynağı olan çay sektörüne ilişkin herkesin beklediği Çay Kanun Taslağı yaklaşık 15 önce meclise sunuldu. Fakat Çay Kanun Taslağı’yla ilgili Rize kamuoyunda oluşan yanlış bilgiler doğrultusunda bir sürü spekülasyonlar ortaya çıktı. 
Her zaman söylediğimiz üzere hazırlanacak çay kanun taslağının çay tarımında, sanayisinde ve ticaretinde bütün tarafları memnun edecek çayımızın katma değerini arttıracak nitelikte olması gerekmektedir. Bu zamana kadar  hazırlanmış bütün taslaklarda taban fiyat açıklaması Bakanlık tarafından yapılır ibaresi olmasına ve yine hazırlanan diğer taslaklarda yaş çay taban fiyatı uygulaması olmasına rağmen sunulan bu taslakta bu maddelere neden yer verilmemiştir? Bütün tarafların memnuniyeti gözetilecekse “Yaş çayın taban fiyatını Ulusal Çay Konseyi belirler” maddesi neden bu kanuna konulmuştur?
Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu olarak bizleri de zan altına bırakan Çay Kanun Tasarısı’nda  böyle bir değişiklik kimin tarafından ne şekilde yapılmıştır? Bu değişikliğin yapılma sebebi nedir? İlgililer tüm bu soruların cevaplarını kamuoyuna açıklanmalıdır. Açıklama yapılmayınca yanlış bilgiler kamuoyunu tedirgin ediyor ve yanlış yönlendiriyor. Bölgede özellikle Rize’de kamuoyu tarafından ve bizler tarafından böyle bir açıklama beklenmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Mehmet Erdoğan
Ulusal Çay Konseyi
Yönetim Kurulu Başkanı


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

 1. 0 0
  {usertitle}

  saldıray

   25 Haziran 2022 19:54
       

  20 tane çay fabrikası sahibine bütün çay müstahsilini  sattınız ayıpta adamda utanma olur haaaa gerçi çay sahiplerine bu az bile ulan yıllardır ananızı belleyen o kan emiciler elinize düştü dik durupta çay vermeyeceğinize 3 kuruş fazla verdiler diye koşa koşa çaylarınızı onlara veriyorsunuz biraz karakterli olun omurgalı olun

Yorum Yapın