Rize Jeoloji Mühendisleri Odası Uyardı!

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI RİZE İL TEMSİLCİLİĞİ OLARAK RİZE DE Kİ TÜM BELEDİYELERE ÇAĞRIMIZDIR!!!!!
 
 
       Bilindiği gibi 6 şubatta ülkemizin 10 ilini etkileyen deprem sonucu resmi rakamlara göre 50. 000 üzerinde yurttaşımızı kaybettik.
        Deprem sonucunda Çevre , Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nın deprem bölgesinde meydana gelen zararın boyutunu ortaya çıkartarak bunun sonucunda yapılarda meydana gelen yapısal -yapısal olmayan hasarların nerelerden kaynaklandığını büyük ölçüde belirlemiştir.
         Bu çalışmalar sonucunda önümüzde ki süreçte meydana gelecek depremlerde can ve mal kaybını minimum seviyeye indirmek amacıyla 12 Mayıs 2023 tarih 32188 sayılı resmi gazetede Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğini, yayınlamıştır. 
 
       Ancak bu yönetmelik 01/07/2023 tarihinde yürürlüğe gireceğinden, bazı müteahhit -mühendis-mimarların eski yönetmeliği uygulamak için belediyelerde yoğun şekilde proje onayına giderek yönetmeliği hülle yoluyla delmeye çalıştığı duyumları almaktayız.
 
         Bu kadar olumsuzluklardan ders almayarak eski alışkanlıklarında direnenlere karşı Rize'deki tüm Belediyelerimizin dikkatli davranarak her türlü yapı zemin-statik-mimari proje onaylamamalarını halkımızın kamu çıkarlarını  koruma adına talep ediyoruz.
  
Hakan YANBAY
Jeoloji Yüksek Mühendisi
İnşaat Mühendisi
Jeoloji Mühendisleri Odası Rize İl Temsilcisi

Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın