EŞİNİN NEFES ALIŞ VERİŞİ ELEKTRİĞE BAĞLI


"Elektrikler kesilince yaşadığımız korkuyu kimse bilemez"

 

 - Artvin'de, 18 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu evinde elektrikle çalışan solunum cihazına bağlı olarak hayatını sürdüren İsminaz Yılmaz, enerji nakil hatlarındaki sorun nedeniyle Artvin'de de meydana gelen elektrik kesintisiyle büyük korku yaşadı
- İsminaz Yılmaz: "Elektrikler kesilince yaşadığımız korkuyu hiç kimse bilemez, sadece yaşayan bilir. Yaşam kaynağım elektrik. Elektrik olmazsa yaşayamam, hep korku içinde yaşıyorum"

 Artvin'de, geçirdiği trafik kazasında elektrikli solunum cihazına bağlı olarak evinde yaşamını sürdüren İsminaz Yılmaz (45), Türkiye genelinde meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle büyük endişe yaşadı.

Artvin'de 18 yıl önce geçirdiği trafik kazasında felç olan ve evinde elektrikle çalışan solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren Yılmaz, nefes alışını sağlayan cihazın durması halinde ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Elektriklerin kesilmesiyle riskin önüne geçmek için araç aküleri ve jeneratörle hayata tutunan Yılmaz, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle büyük panik yaşadı.

 

  açıklama yapan İsminaz Yılmaz, her elektrik kesildiğinde büyük korku yaşadığını anlatarak, "Elektrikler kesilince yaşadığımız korkuyu hiç kimse bilemez, sadece yaşayan bilir. 18 yıldır solunum cihazına bağlı yatalak hastayım, makinelerle hayatımı sürdürüyorum. Yaşam kaynağım elektrik. Bu olmazsa yaşayamam, hep korku içinde yaşıyorum" diye konuştu.

Bugün de elektrik kesilince eşi Özer Yılmaz'ın güç kaynağını devreye soktuğunu belirten Yılmaz, "Kesinti sonrası Artvin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Evde Bakım Hizmetleri görevlileri bizi arayıp bir sıkıntı yaşamamam için hastaneye götürmek istediler. Ama şuanda güç kaynağı ile solunum cihazını çalıştırdığımız için şimdilik buna ihtiyaç olmadığını söyledik" dedi.

- " Elektrik kesilince bizim evde hayat duruyor"

 

 İsminaz Yılmaz'ın eşi Özer Yılmaz da 1997 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonrası eşinin solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü anlatı.

Türkiye'nin bir çok yerindeki kesinti sırasında Artvin'e de yaklaşık 3 saat enerji verilemediğini dile getiren Yılmaz, "Biz elektrik kesintisinden en çok etkilenen ailelerden birisiyiz, adeta eşimle felç yaşıyoruz, yaşam mücadelesi veriyoruz" ifadesini kullandı.

Eşinin nefes alış verişini elektriğe bağlı ventilatörle sağladığına dikkati çeken Özer Yılmaz, şunları kaydetti:

"Elektrik kesintilerinde eşimin nefessiz kalmaması için 3 ayrı aküye bağlı olan bir  güç kaynağı oluşturdum, bundan faydalanıyorum. Bir de akaryakıt ile çalışan jeneratörüm var, elektrik kesilince bu cihazlarla ventilatörü çalıştırıp eşimi hayata tutundurmaya çalışıyorum. Elektrik kesilince bizim evde hayat duruyor. Son kesintide de eşim bu cihazlar sayesinde hayata tutundu."

- Kameralarla dışarıyı izliyor

Yılmaz, eşinin rahatsızlığı sebebiyle evinden dışarı çıkamadığını vurgulayarak, evin dışını görebilmesi amacıyla da eşinin yattığı odaya kameralı düzenek kurduğunu anlattı.

Bu kameraya bağladığı monitörle eşinin yatağından dışarıyı izlediğini ifade eden Yılmaz, karısının ev dışındaki kameralar sayesinde gökyüzünü ve doğayı görebildiğini söyledi.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın