Rize'de Muhtarlar Yeni Başkanını Seçti

RİZE MUHTARLAR FEDERASYONUNDA GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ


 

2013 Yılında Türkiye’de üçüncü olarak kurulan Rize Muhtarlar Federasyonu bugün İsmail Kahraman Kültür merkezinde geniş bir katılımla 3. olağan kongresini yaptı.

Adaylar Remzi Güzel ve Tuncay Maşalacı’nın önerileri ile kurucu başkan Mustafa Erbaş delegelerin oyuyla onursal başkanlığa seçildi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından divan kurulu oluşturuldu ve faaliyet raporu, mali rapor ve denetleme kurulu raporlarının ibrasının ardından kongrenin açılış konuşmasını yapan Mustafa Erbaş birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Birlik ve beraberliğin olmadığı yerde başarı olmaz diyen Mustafa Erbaş: “Rize muhtarlar federasyonumuz Türkiye'de ilk üç federasyondan bir tanesidir. Sizler ne kadar güçlü olursanız sizler ne kadar kuvvetli olursanız sizler ne kadar birlik beraberlik içerisinde olursanız o kadar başarılı olursunuz. Federasyonumuz 2013 yılından 2019 yılına kadar gerek Rize’mizle gerek ülkemizle ilgili çalışmalar yaparak siz değerli muhtarlarımızı her yerde her mevkide en güzel şekilde onure etmenin gayreti içerisinde olmuştur. Bir olduk beraber olduk acı günde tatlı günde beraber olduk öyle olmak zorundayız. Bu nedenle ben sizlere bundan sonraki hayatınızda çalışmalarınızda köy ve mahallelere hizmet getirmekte olan birliğinizi beraberliğinizi başarılarınızın devamını diliyorum. Ayrı gayrı düşünmeyin. Güç birliği oluşturun. Birlik içerisinde, beraberlik içerisinde olun. Hiçbir zaman şunu unutmayın bölünen yerlerde asla başarılı olamazsınız. Birbirinizi sevin birbirinizi sayın birbirinize saygı gösterin bu size yüceltir küçültmez ama bunun tersini yaparsanız bundan herkes zarar görür o nedenle Türk muhtarının ve muhtarlarımızın 190 yıllık geçmişine baktığımızda büyük görevleri yapmış bulunduğu toplumlarda da başarılı olmuş başarılı olmaya da devam edecektir inşallah bundan sonra da bu başarılarını söylüyorsunuz gittiğim her yerde baş ağrır olmuşum talip olduğum yerde başarılı olamayacaksam oraya gitmeye lüzum hissetmem asla da talip olmam. Bu geçmişimde böyledir, bugün de böyledir geleceğim de de böyledir. Mustafa Erbaş bugün burada yarın bir başka yerde hizmet görevine devam eder. Hizmetin yeri mekanı makamı yoktur. Yeter ki sizde o azim olsun o kadarlık olsun o dürüstlük olsun a ahlak olsun o yürek olsun. Genel kurulumuzun muhtarlar camiamıza ilimize hayırlar getirmesini diliyorum.”

Konuşmasının ardından hizmetlerinden dolayı Rize Muhtarlar Federasyonu adına Mustafa Erbaş’a teşekkür plaketi verildi.

BİRLİK BERABERLİK İÇERİSİNDE ÇALIŞACAĞIZ

Adaylardan Tuncay Maşalacı yaptığı konuşmada birlik beraberlik mesajı verirken. “Kongremizin Rize’mize, camiamıza muhtarlarımıza hayırlar getirmesini cenab-ı Allah'tan niyaz ederim. Başkan adayı olarak birlik beraberlik içerisinde çalışacağımızı, hiçbir derneği ayırt etmeden sorunlarımızı üst makamlara ulaşacağımızı belirtmek isterim birlikte çalışacağız şimdiden Rize’mize hayırlar getirmesini yüce Allah'tan niyaz ederim makamların gelip geçici olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yunus Emre’nin “Sular hep aktı geçti, Kurudu vakti geçti, Nice han, nice sultan, Tahtı bıraktı geçti, Dünya bir penceredir, Her gelen baktı geçti” sözüyle hepinizi selamlıyorum” dedi.

RİZELİ MUHTARLAR OLARAK BİR ADIM ÖNDE OLMALIYIZ

Başkan adayı Remzi Güzel özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği öneme değinerek bu nedenle Rizeli muhtarların diğer muhtarlardan bir adım önde olmamaları gerektiğini söyledi. Güzel: “Genel kurulumuzun muhtarlarımıza ilimize güzellikler katmasını birlik ve beraberliğimizin gelişmesine vesile olmasını diliyorum. Türk milletinin yaşam biçimi olan bu coğrafyaya seçme ve seçilme kültürüne aşılayan 190 yıllık kurumun mensubu olmaktan Şeref duyuyorum. Değerli muhtar arkadaşlarım Rize muhtarlar federasyonu 2013 yılında Mustafa Erbaş başkanlığında kuruldu. Türkiye'de 3 federasyon olarak çalışmalarına başladı kurulan federasyonda başkan yardımcılığı görevinde bulundum.

Türkiye muhtarlar konfederasyonu tarafından yapılan toplantılara ilimizi ve federasyonumuz u temsilen ben katıldım. Muhtarlarımızın, kurumumuzun sorunlarını yakından bilen bir kardeşiniz olarak bunlarla mücadelede hep beraber yol almak için başkanlığa aday oldum ve oylarınıza talibim. Sizlerin gür sesi olmaya devam edeceğim. Biz Rize'de yapılacak olan her olumlu projeye Rize ile ilgili çalışmalara proje üreten her sivil toplum kuruluşuna ayrım yapmadan destek vereceğiz bu genel hizmet anlayışı en büyük idealim olacaktır. Rize muhtarlar olarak biz bir adım öndeyiz bugün ülkemizi Rize siyasetçileri yönetmektedir hele hele şu anda Cumhurbaşkanımızın muhtarlara verdiği önem ortadayken bu hizmet yarışında bizler geri kalamayız. Biz bir adım önde olmalıyız. Ben bu renklerle bu yolda hep beraber yürümek için desteklerinizi bekliyor sonucun hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Mevcut ve kurucu başkan olan Mustafa Erbaş'ın aday olmadığı kongrede Tuncay Maşalacı ve Remzi Güzel başkanlık için yarıştı. 124 delegeden 113 delegenin oy kullandığı seçimde oyların 60'ını alan Tuncay Maşalacı Rize Muhtarlar Federeasyonu'nun yeni başkanı oldu. Remzi Güzel ise 53 oyda kaldı.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın