"Çay sanayicilerini zan altında bırakmak doğru değildir"


 

Rize’nin İkizdere ilçesinde bugün kuru çay yüklü bir tırın devrilmesiyle bir kişinin hayatını kaybettiği kaza sonucu sabahtan beri yazılı ve sosyal medyada çay sektörünü töhmet altına bırakacak açıklamalar yapılmaktadır.

İbrahim KARACA isimli şahsın yönetiminde Özyaşarlar Ltd.Şti’nin taşıyıcılığını yaptığı, Adana Menşeili HMK Tütün Mamülleri Şirketine ait 21.245 Kg kuru çayın İran'dan Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı'nda gümrük işlemine müteakip Rize Çay İhtisas Gümrük Müdürlüğüne sevki sağlanmak üzere yola çıkmıştır.

Çay İhtisas Gümrüğü ilimizde olduğu için yurt dışından gelen bütün çaylar ihtisas gümrüğünden geçmek zorundadır. Rize’ye gelen bütün çayların hepsinin kaçak çay olduğu bir yanılgıdır. Bu tür açıklamalara dikkat etmek gerekir. Ayrıca tırın devrilmesi nedeniyle tırda bulunan kuru çaydan Rize Tarım Müdürlüğü numune almış, analizlerini yapmaktadır. Yine ayrıca devrilen tırdaki çaylar Gümrük Müdürlüğü personelinin nezaretinde başka bir araca nakledilerek ihtisas gümrüğüne sevki sağlanmıştır.

Bizler konuyla ilgili yetkililerle ayrıntısıyla görüştük. Yine tekrar ediyorum her gelen çayı kaçak çay getiriyorlar diye halkı bilerek yanıltıp çay sanayicilerini zan altında bırakmak doğru değildir. Özellikle makam mevki sahibi arkadaşların bu açıklamaları yaparken çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur

Mehmet ERDOĞAN

Rize Ticaret Borsası

Yönetim Kurulu Başkanı


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

  1. 0 0
    {usertitle}

    Rizeli

     8 Haziran 2020 12:41
         

    Çay kaçak değil tabi rizede kayıtları yapıldıktan sonra kaçak çay olmaktan çıkıyor da rize dünyanın en büyük çay üretim yerlerinden biri iken neden başka ülkelerden ülkemize cay getirme ihtiyacı duyuluyor onu anlamış değilim. Zaten özel sektör üreticiye kilo fiyatı olarak vuracağı kadar vuruyor ayrıca yurt dışından gelen çayın kalitesi rize çayının kalitesi ile ayni mi ayrıca bu yurt dışından gelen çay piyasaya rize çayı diye sunulacak bu halkı kandırmak yada daha doğrusu sahtekarlık değilmi.. 

  2. 0 0
    {usertitle}

    Suleyman.

     8 Haziran 2020 13:07
         

    Yazik ya stoklar dolu ozaman vergisini yuzde uc yuz dortyuz artirip gelmezini engelleyin siz ne ise yarasiniz aciklama bak la istanbulda her bakkalda her marketde uzerin acikca kacak cay yazilip satilan caylar ka pisadayi irana cine kaptirdiniz la bu rizeliye ihanet deilmi yadayla deilse hilkeyle engelleyin hikaye anlatmayi birakin.

Yorum Yapın