Pepeçura ve Muhlama Coğrafi İşareti tescillendi


 

İlimizin yöresel gıda ürünlerinden olan pepeçura ve muhlamanın, geleneksel tat ve kültürel değerlerini korumak, ilimizin tanıtımını sağlayarak turizme katkıda bulunmak, yerel üretimi desteklemek ve sürdürülebilir ürün kalitesini sağlamak amacıyla, Rize Ticaret ve Sanayi Odası olarak 22 Kasım 2018 yılında Türk Patent Enstitüsüne yaptığımız coğrafi işaret/mahreç ürün başvurumuz, 26.03.2021 tarihinde sonuçlandı. Tescil süreci sonunda “Rize Pepeçurası” ve “Rize Muhlaması” olarak yöresel ürünlerimizin coğrafi işaret tescili tamamlandı.

İlimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Pepeçura ve muhlama ile birlikte şu anda ilimizde 10 adet yöresel ürünümüz coğrafi işaret tescili almış oldu. Süreci devam eden ürünler mevcut. İnşallah onlar da en kısa zamanda tescillenir.

İlimizin marka değerini ve tanınırlığını artıracak, ekonomik gelişimine katkı sağlayacak her projede yer aldığımız gibi bu konuda da üzerimize düşeni gerçekleştirmiş olduk. İlimizin bu konu gibi Havalimanı ve Ayder’deki kentsel dönüşüm konularında gerçekleştirdiği ataklar, bizleri bu olumsuz pandemi koşullarına rağmen ümitlendiriyor. Koronavirüs Pandemisi sona erdiğinde ilimize gelen ziyaretçiler bambaşka bir Rize ile karşılaşacaklar. Artık altyapısı belli bir düzeye gelmekte olan Rize’de turizm sektörü üst liglere doğru tırmanıyor. Yöresel ürünlerimize bu tür tescil çalışmaları ile sahip çıkmamız da bu anlamda sürece katkı sağlıyor. Bu alandaki gelişmelerin takipçisi olmaya ve gerektiğinde üzerimize düşeni yerine getirmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımla.

Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU

RTSO Yönetim Kurulu Başkanı


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

Yorum Yapın