Korsan Film Ve Müzik İndirenin Cezası Mektupla Gönderilecek


 

Daha önce yasa dışı yollarla film izleyen ya bilgisayarına indiren kişilere internet kesme cezasının verilmesi için bir çalışma yapan Kültür Bakanlığı, Sabah‘ın haberine göre müzik, film ya da dosya indirmeyi kapsayan fikir hırsızlıklarına karşı Fransa’daki “Uyar-kaldır” modelini benimseyecek.

Bu modelde korsan film ve müzik indiren kişiler e-posta ile uyarılacak. İkinci defada ise bu kez kullanıcının evine uyarı mektubu gönderilecek. Bu uyarıları dikkate almayan ve korsan içerik indirmeye devam eden kişiler para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Belirtilene göre Bakanlık bu yeni modeli önümüzdeki günlerde yayıncıların bulunduğu meslek birliklerinin gündemine de taşımayı planlıyor. Meslek birlikleriyle dijital yayıncılığa dair özel bir toplantı gerçekleştirecek olan Kültür Bakanlığı, çalışmaları devam eden ceza modeliyle ilgili sektörden görüş alacak.

Eğer uyar-kaldır modeli uygulamaya girdiği takdirde ilk kez bireysel kullanıcıların internetten korsan film ve müzik indirmesi suç kapsamına girecek. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı’nın bu dönem içinde TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor.

Korsana karşı cezadan çok caydırıcı bir yöntem arayışı içinde olan Kültür Bakanlığı görünüşe göre yakın bir süreçte bu konuda somut bir adım atacak. İnternetteki serbestliği kısıtlayacak küresel uygulamaların hız kazandığı bu dönemde düşünülen ceza modeli özgürlük tartışmalarını yeniden gündeme getirecek.


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar