İBRAHİM CEVAHİR AĞABEYİM'İN ARDINDAN..


İBRAHİM CEVAHİR AĞABEYİM'İN ARDINDAN:

Libya'da Türk Müteahhitleri inşaatlar yapmaya başlamıştı. Cevahir İnşaat bunun başında geliyor ve bizler İBRAHİM Ağabey'in adını bu günlerde duymaya başlıyorduk.
Aslında aynı toprakların insanlarıydık. O Trabzon Çaykara'lı, ben ise Rıze İyidere'liydik. Aramızda neredeyse sadece bir DERE vardı.
Aslında akrabalarımız birbirleriyle çok yakın dosttu.

İbrahim Ağabey'i ilk defa NİHAT METE ağabeyim sayesinde tanıdım. Çamlıca Kulübü'nde idik.. Sonrasında Avukat Şener Mete ve diğer Karadenizli dostlarımızlada bir çok kez bir araya geldik.

Derken 1989 yılında Maltepe'de KARADENİZ VAKFI'nı kurduk. Önce üç beş kişi bir Karadeniz Vakfı kurmak için bir araya gelmiştik. Yaşar Çaktı, Hüseyin Şimşek vs.. Daha sonra Yusuf Topçu, Ahmet Çeboğlu, İbrahim Dumankaya, Avukat Şener Mete vs.. Giderek bu sayılar 1000'leri geçti. Bu günlerde İbrahim CEVAHİR Ağabeyimiz aramızda yoktu.

İlk Başkan'ımız Rahmetli Ahmet Çeboğlu uzun süre başkanlık yaptı, sonrasında İsmet Acar kardeşimizin başkanlığı vardı.

İBRAHİM CEVAHİR AĞABEYİM'İN ARDINDAN..Bu arada Vakıf'ın yeterince büyümediği düşüncesiyle Maltepe'nin dışına çıkma ve vakfımızı tüm İstanbul'a genişletme düşüncesiyle başkanlık teklifini İbrahim Cevahir'e götürme kararı aldık.
Yönetim'den bir kaç arkadaşımız (ki Şener Mete ve İsmet Acar'da bunların içindeydi) İbrahim Ağabey'e teklif götürdü. İbrahim Ağabey'de bu teklifi tereddüt etmeden kabul etti.

Yeniden oluşturan kurullarda ve yönetimde İbrahim Ağabey'le birlikte görev yaptık.Zaman Zaman ters düştüğümüz olsa da güzel görevler yaptık.

O dönemde Çamlıca Kulübü tarafından yapılmakta olan tesislere Karadeniz Vakfı'nı ortak ettik, o tesisleri bir çok dosttan bağış toplayarak tamamladık ve merkezimizi buraya taşıdık. Burada en önemli pay İbrahim Ağabey'e aitti.

Tüm Karadeniz Vakfı üyeleri Çamlıa Derneği'ne, Çamlıca Derneği üyeleri de Karadeniz Vakfı'na üye oldu.
Ama bu arada Maltepe Binasında maalesef Karadeniz Vakfı etkinlikleri yeterince sürdürülemedi.

İbrahim Cevahir Ağabeyimiz'le dostluğumuz iş dünyası toplantılarında da sık sık devam etti.
Zaman Zaman yurt dışı seyahatlerinde buluştuk. En son seyahatlerimizden birisinde İtalya'daydık. Hep Yanyana kolkola geziyorduk. Bu seyahat sırasında Vatikan'a gitmiştik, çok kalabalıktı, içeri gidemiyorduk..
Ben ona takılıyordum:
- Ağabey, siz zaten onlardan sayılırsınız, bir torpil yapma beraber içeriye girelim.
O da bana takılarak, cevap verdi;
- Helim, sen Metolara bak.. Siz onlara daha yakınsınız..

İşte böyle.. 
İbrahim Ağabey bizi bıraktı gidiyor,ben bulunduğum yerden dönemediğim için cenazeye katılamıyorum, çok üzgünüm,
Tüm aile mensuplarına, akrabam gibi yakınlarına başsağlığı diliyorum,

Allah yolunu açık eylesin,
Mekanı cennet olsun,
Seni çok arayacağız,

Karadenizliler seni çok arayacak
Allah'a EMANET olunuz,


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar