Rize’nin Vizyon Projeleri (2)


 

Rize’nin Vizyon Projeleri (2)

Geçtiğimiz Pazar günü sona eren Rize Tanıtım Günlerinde STK’ların bulunduğu alanın girişinde Cumhurbaşkanımızın dev bir posteri ve hemen sağ tarafında Rize’nin vizyon projeleri diye sıralanan Rize Hava Limanı, Yeni Ayder Projesi, Rize İyidere Lojistik Limanı ve Rize Şehir Hastanesi reisimizin sağ tarafına yazılmış.

Gerçekten bahsedilen projeler Rize’nin vizyonunu oluşturacak dev projeler. Ne yapmak istediğimizi,  Rize’mizi nasıl hayal ettiğimizi, dünyaya nasıl bir görüntü vereceğimizi gösteren dev yatırım kararları.

Siyasilerin  bu hedefine Rize’yi bir yerden alıp bambaşka bir noktaya taşıyacak hayali zor projelere dört adet kısa üç şeritli tünelle oluşturulacak  RECEP TAYYİP ERDOĞAN BULVARI’nı ve Samsun Sarp Hızlı Tren Hattını ilave edip misyonumuzu oluşturmalıyız.

Yani siyaset vizyonu oluşturacak, bizler yani halkımız da bunu misyonu haline getirecek. Bu projeleri neden istediğimizi, yapılmaları halinde alınacak hizmetin muhteşemliği ve Rize’mize kazandıracakları, bölgemize, ülkemize kazandıracaklarını bıkmadan usanmadan haykırmalıyız. Asla Siyasi olmadan siyasilerimiz, yönetenlerimizi soru yağmuruna tutmalıyız

Tekrar edelim ve sıralama yapalım misyonumuz neydi ona bakalım.

 

Misyonumuz:

1-Rize Hava Limanı

2-Yeni Ayder Projesi

3-Rize İyidere Lojistik Limanı

4-Rize Şehir Hastanesi

5-Recep Tayyip ERDOĞAN Bulvarı

6- Samsun Sarp Hızlı Tren hattı

 

1. madde Rize’yi dünya ligine çıkaracak en büyük hayalim Rize Hava Limanı artık gün saymaya başladı. Allah’ın izni ile 2020 29 Ekimde açılacak inşallah ama unutmak, unutturmak yok. Takibe devam!..

2. madde, siyasilerin vizyon bizim misyon projemiz Ayder. Sayın Cumhurbaşkanımızın kesin kararı var ve yakında otoparkla strat alıyor bu proje. Bambaşka bir Ayder çıkacak karşımıza…

3. olarak siyasilerin vizyonu, bizim misyonumuz Rize İyidere Lojistik Limanı. Hemen bir hatırlatma yapayım çok büyük bir yatırımdır ama lojistik üsttü, şimdi limana döndü. Dikkat edelim, tanım karmaşasına kurban gitmeyelim. Bizim, yani halkımızın misyonu bu noktada Lojistik üsttür. Kayda alalım! Bildiğim kadarı ile bütün çalışmaları bitmiş ihale aşamasında bu yatırım. Savaş hali var. Bekleyeceğiz devletimiz bu manada yeterli güce ulaşınca acele ile yapılsın diyeceğiz inşallah..

4. madde Rize Şehir Hastanesi. Bu da çok önemli ve hayatı bir karar ve yatırım. Neden çok önemli ve hayatı? Çünkü TİP FAKÜLTESİ HASTANESİ artık yetmiyor ve çöktü tabiri caizse! 250-300 bin metre kare alan gerektiren bu yatırımın denizde dolgu alanında yapılması Rize’nin vizyon ve misyonudur, başka da bir çare yoktur. Doğru karadır ve asla peşini bırakmamalıyız.

5.madde dört kısa tünelle oluşturulacak olan Recep Tayyip ERDOĞAN Bulvarı’r. Rize şehir merkezini boğulmaktan, yorulmaktan ve yoğrulmaktan, karmaşadan kurtaracak, trafiğine adeta nefes aldıracak muazzam bir projedir. Hatta olmasa olmaz bir projedir. Trafiğe çare aranıyorsa mutlaka Recep Tayyip ERDOĞAN Bulvarı yapılmalıdır. 

6 madde ulusal bir mesele. Bir vilayeti değil 6 vilayeti 60 kazayı dünya ligine taşıyacak, makus talihini yenecek, insanını tren nimetinden yararlandıracak devasa bir projedir. Erzincan Trabzon hattı akıl almaz bir yanlıştır ve derhal yerine Samsun Sarp Hızlı Tren hattı gündeme alınmalıdır. Bu ülke ekonomisi Erzincan Trabzon hattına çok sonradan erişebilecektir ve şimdilik korkunç yanlış bir yatırımdır.

Eğer bu vilayetin yazarları çizerleri, düşünürleri ve halkı bu misyon etrafında bütünleşir ve isterse Rize Türkiye’nin parlayan, gelişen bir yıldızı olacaktır.

Hep beraber yukarıda oluşturulan misyon çerçevesinde hareket edersek başarmama ihtimalimiz yok denecek kadar azdır.

Sayın Hayatı YAZICI, Osman Aşkın BAK ve Muhammet AVCI görüldüğü yerde bu sorular yağmuruna tutulmalıdır. Ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek diye kedilerine sürekli hatırlatmalıyız, açıklama yapmalarını sağlamalıyız.

Reisimizin sağ tarafına monte edilen bu dev yatırımların sözde değil özde olması gerektiğini her ortamda dile getirmeliyiz.

STK’larımız ve halkımız bu dersi çok iyi çalışmalı, ısrarla takip etmeli ve asla pesini bırakmamalıdır.

Birlikte bu 6 maddeyi iyi özümser ve şiddetli bir arzu ile istersek oluşacak sinerjinin karşısına kimse duramaz ve bu yatırımlar çok kısa bir zamanda gerçekleşir…

Sevgi ve saygılarımla…

Metin TOPÇU


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorum Yapın

Yorumlar