Saldırgan polis ilk ifadesini verdi


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Rize'de
- Bakan Soylu, Rize Emniyet Müdürlüğündeki silahlı saldırının ardından İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin yaşamını yitirdiği, 2 yaralı polisin tedavi altına alındığı Rize Devlet Hastanesini ziyaret etti


 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Müdürlüğündeki silahlı saldırı sebebiyle Rize'ye geldi.

Bakan Soylu, beraberindeki Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Rize Milletvekili Muhammet Avcı, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve diğer yetkililerle Rize Devlet Hastanesini ziyaret etti.

Soylu ve beraberindekileri hastanenin acil servisi önünde, Rize Valisi Kemal Çeber, Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik ve diğer ilgililer karşıladı.

Bakan Soylu, Vali Çeber ve diğer ilgililere başsağlığı diledikten sonra hastaneye girdi.

Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin şehit olduğu saldırıda bacağından yaralanan koruması Yiğit Can Köksal'ı ziyaret eden Soylu'nun, göğüs ve sırtından yaralanan ve ameliyatının ardından yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Personel Şube Müdürü Ercan Polat'ın durumu hakkında da yetkililerden bilgi alacağı öğrenildi.

Soylu'nun, şehit Emniyet Müdürü Verdi'nin eşi Leyla Verdi'ye taziyelerini ilettikten sonra açıklama yapması bekleniyor.

Öte yandan, hastane çevresinde polis ekipleri güvenlik önlemleri alırken yaralıların durumunu merak eden vatandaşların da hastane önüne geldiği gözlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:
- "(Saldırgan) İlk ifadesini verdi ama tabii ilk ifadesinin üzerinden değerlendirme yapmak çok doğru olmaz ve arkadaşlarımız, başsavcılık gerekli ifadeleri aldılar"
- "Bundan sonrası başsavcılığımızın meselesidir ve buradan takip edilecek ama biz hakikaten memlekete bundan sonra faydası dokunacak bir kahraman evladımızı kaybettik"

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rize Emniyet Müdürlüğü binasında Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'yi şehit eden ve 2 polisi yaralayan saldırgana ilişkin, "İlk ifadesini verdi ama tabii ilk ifadesinin üzerinden değerlendirme yapmak çok doğru olmaz ve arkadaşlarımız, başsavcılık gerekli ifadeleri aldılar." dedi.

Bakan Soylu, Rize Devlet Hastanesi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, millete, devlete ve Emniyet teşkilatına başsağlığı diledi.

Bugün hiç beklemedikleri ve ummadıkları bir olayla karşılaştıklarını belirten Soylu, şöyle devam etti:

"İyi yetişmiş, devletimizin iyi yöneticilerinden birisi olan ve aynı zamanda da hakikaten görev yaptığı her yerde kendisini sevdiren bir kardeşimizden bahsediyoruz. Tesellimiz şu, Allah'tan geldik, Allah'a gidiyoruz. Görevi başında şehit oldu ve gittiği her yerde, görev yaptığı her yerde hem kurduğu ilişkiler ama aynı zamanda da polislik anlamında ve mesleği anlamında da üst düzey bir yönetim ortaya koyan bir kardeşimizden bahsediyoruz."

- Yaralıların durumu

Soylu, yaralıların durumuna ilişkin şunları kaydetti:

"Yine onun yardımcılarından, değerli Personel Şube Müdürümüz Ercan Polat, şu anda onun sağlık durumu buraya geldiği andan biraz daha iyi ama müdahale devam ediyor. Duamız da onun için. Yine korumada bulunan, yani Altuğ kardeşimizin koruması olan Yiğit Can'ın da şu anda durumu biraz daha iyi. Onun müdahalesi bitti, o yoğun bakımda. Ercan Polat kardeşimizin müdahalesine halen doktorlar devam ediyor. Doktorlardan da bilgi aldık, ellerinden gelen gayreti ortaya koyuyorlar."

Hayati tehlike olup olmadığı sorusuna Soylu, "Müdahalesi devam ediyor, öyle söyleyeyim. Dua etmek lazım." yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, saldırganın ifadesini sorması üzerine Bakan Soylu, "İlk ifadesini verdi ama tabii ilk ifadesinin üzerinden değerlendirme yapmak çok doğru olmaz ve arkadaşlarımız, başsavcılık gerekli ifadeleri aldılar." dedi.

Bugünün görüş günü olduğunu söyleyen Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Yani Emniyet Teşkilatında genel bir usuldür, eğer personelle ilgili birtakım talepler söz konusuysa il emniyet müdürleri, yoksa personel müdürleri veya emniyet müdür yardımcısı bu görüşmeleri yaparlar. Bu bir teşkilat ve bu teşkilat içerisinde çok süregelen bir kaidedir ve 14.30 sıralarında bu görüşme gerçekleşti ve birtakım taleplerde bulundu. Bu taleplerden sonra hemen ayrıldı ve silahını dışarıda bırakıp, genel usul odur silah, cep telefonu dışarıda bırakılarak içeri girilir, sonra ani bir hareketle silahı ve cep telefonunu alıp içeri girdi. Hem personel müdürümüze, daha sonra da il emniyet müdürümüze bu menfur saldırıyı gerçekleştirdi. Tabii burada koruma polisi dışarıdan olayı duyup hemen müdahale edince bir el ateşle saldırganı yaraladı fakat saldırgan da ona ateş açtı. Tabii ondan sonra da gelip silahını bırakarak teslim oldu. Bundan sonrası başsavcılığımızın meselesidir ve buradan takip edilecek ama biz hakikaten memlekete bundan sonra faydası dokunacak bir kahraman evladımızı kaybettik."

Bakan Soylu, bir gazetecinin, şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin TBMM Başkanı Binali Yıldırım'a başbakanlığı döneminde korumalık yaptığını hatırlatarak, "Sizin temasınız olmuş muydu?" şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:

"Ben Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikteydim. Sayın Valimizden, Sayın Cumhurbaşkanımız bilgi aldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da İstanbul'da mukim olduğu ilçenin de emniyet müdürlüğünü yapmış, Üsküdar'ın, aynı zamanda Meclis Başkanımızla da Binali Bey'le de aynı mesai arkadaşlığı, yakın arkadaşlık yaptı. Söylediğim şu; gittiği her yerde ki Rize'de de aynı durumun olduğunu görüyorum, gittiği her yerde hem iş ehliyeti açısından hem ahlakı açısından hem de sevgisi açısından oluşturduğu bir iklimi olan kardeşimizdir ama bizim burada teslim olacağımız Cenabı Allah'tır."

Bakan Soylu, daha sonra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altında bulunan yaralı koruma polisi Yiğit Can Köksal'ı ziyaret ederek, yetkililerinden bilgi aldı.İçişleri Bakanı Soylu'dan Şehit Rize Emniyet Müdürü Verdi'nin ailesine taziye ziyareti
 


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Soylu, beraberindeki Rize Valisi Kemal Çeber, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Adem Çakıcı, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Trabzon Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, Rize Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı ve diğer ilgililerle Verdi'nin merkeze bağlı Portakallık Mahallesi'ndeki evine geldi.

Soylu, Altuğ Verdi'nin eşi Leyla Verdi ve bazı yakınları ile görüşerek başsağlığı dileklerini iletti.

Ziyarette, Rize Müftüsü İsmail Yalçın ve diğer din görevlileri Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Şehit Emniyet Müdürünün Mersin'de yaşayan annesi Nuran ve babası Ertuğrul Verdi ile bazı yakınları da ziyaretin sürdüğü sırada eve geldi.


 

Bakan Soylu, yaklaşık 3 saat süren ziyaretin ardından evden ayrıldı.

- Bakan Soylu Twitter'den mesaj yayımladı 

Öte yandan Bakan Soylu, ziyaretin sürdüğü dakikalarda, sosyal medya hesabı Twitter'dan "Devlet üzülür mü? Üzülsün. Çok iyi bir yöneticisini, kendisini sevdiren bir evladını, milletine hizmet eden bir kahramanını kaybetti. Altuğ Müdürüm, şehidim. Hakkını helal et. Hepimizin başı sağolsun." mesajını paylaştı.

 


Önceki Haber 
Sonraki Haber

Yorumlar

 1. 1 0
  {usertitle}

  mapavrili

   12 Aralık 2018 14:40
       

  bu serefsiz eminim fetönun köpegidir

  ne tesedüfkü  tam da istanbul daki durusma sona eriyor bu serefsiz harekete geciyor

  basit bir tayin olayi asla degildir

  helen yilanin kafasi tam koparilmis degil

  bunlar cok sefsiz Allah siz  imansiz mahluklardirlar bunlarin kafalari öteki terör örgütleri gibi hic acimadan kafalari koparilmalidir

  YETER ARTIK  SÖZÜNÜZÜ TÜTÜN LÜTFEN BUNLARI ICERDE YEDIRIP ICIRMEYIN DERHAL IDAM CIKARILMALIDIR

  HAININ KATILIN HAKKI IDAMDIR:::HASA HASA SIZ ALLAH TAN DAHA MERHAMETLIMISINIZKI BU SEREFSIZLERI ASMIYORSUNUZ

  DERHAL CENEBI ALLAH IN KANUNLARI GERI GELSIN 

  HEM ALLAH DEYIP HEMDE CENABET GAVURUN YAZDIKLARINI  KANUN YAPARSANIZ DAHA COK CANIMIZ YANAR

Yorum Yapın